Instagram’da satış yapan hesapların artması ile son zamanlarda nitelikli dolandırıcılarda bunu fırsat bilip sahte hesaplar açmaya başladılar. Sistem basit. Önce sizden parayı talep ediyorlar ve ürünü göndermiyorlar.

Ürünü almadan önce asla para gönderme işlemi yapmayınız.

“Vergi levhamız yoktur PTT kargo ile gönderim yapamıyoruz”, “Siz EFT ile şuradaki IBAN numarasına parayı gönderin” şeklinde bir ticaret ile karşı karşıyasınız direk bağlantınızı kesin ve parayı yatırmayın. Hesabı da engelleyip, şikayet ediniz.

Instagram’da Yapılan Dolandırıcılık Yöntemlerine Dikkat Edin

Free Shop ve Duty Free’de satılan sigara, alkol, çikolata, aksesuar gibi ürünlerin satışını yaptığı iddia edilen Instagram hesaplarına özellikle dikkat edin. Başta Gürcistan, Batum, Hopa, Sarp Sınır Kapısı, Bulgaristan, Kıbrıs gibi yerlerden ürün getirdiklerini söyleyip Instagram hesaplarını bunlara benzer isimler ile açıp dolandırıcılık yapıyorlar.

* Örnek Hesaplar: freeshopbatum, freeshop.batum, guccibagsbutik, batummfree, toplusigara, sigaraevim, freeshopbatum2, dutyfreeshop08, batummfree gibi hesaplara dikkat ediniz, buralardan ürün almayınız ve para gönderimi yapmayınız.

* Gümrükten sigara, ucuz gümrük Gürcistan sigara ve ürünleri gibi hesaplara kanmayınız. Piyasa fiyatından düşük gösterip bandrollü gümrük ürünü diye satıyorlar. Gümrük yerleri olarak Gürcistan ve Bulgaristan söyleniyor.

* Kapıda ödeme almıyorlar vergi levhaları olmadıklarını iddia ettikleri için bu yüzden önce EFT-HAVALE ile parayı talep ediyorlar sonra sizi engelliyorlar.

Eğer dolandırıldığınızı düşünüyorsanız hemen bankayı arayıp EFT-HAVALE veya yaptığınız parasal işlemin iptalini ve geri iade sürecini isteyiniz. Ayrıca Savcılığı dilekçe yazarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bir de Siber Suçlara ve Polise Online İhbar hattından tüm süreci ve belgeleri internet üzerinden gönderebilirsiniz.