Geniş bant internet kullanımı son 15 yılda oldukça yaygınlaştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2004 yılı verilerine göre yaklaşık yüzde 25 oranında evde geniş bant İnternet hizmeti bulunuyordu. 2019 yılına kadar bu oran yüzde 73’e kadar yükseldi. Günümüzde, geniş bant İnternet “yüksek hız” intenet olarak kullanıcılara pazarlanmaktadır.

İnternet hız testi yapmak, internet servis hizmetinizin performansını değerlendirmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Internetiniz olması gerekenden daha yavaş görünüyorsa, hız testi yapmak ve bir şeylerin yanlış olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bu test, sorunun internet servis sağlayıcınız ile  ilgili olup olmadığını bulmanın da en hızlı yoludur.

İnternet hızı nasıl ölçülür?

İnternet hızı genellikle megabit veya “Mbps” olarak ölçülür. Temel olarak, Mbps, İnternet bağlantınızın veri indirmenize ve yüklemenize ne kadar hızlı izin verdiğinin bir ölçümüdür. Bir dosya indirmeye çalışıyorsanız ve İnternet indirme hızınız 100 Mbps ise, teorik olarak o dosyanın 100 megabitini her saniyede indirebileceğiniz anlamına gelir.

Yükleme ve indirme arasındaki fark nedir?

Evinizdeki İnternet hızlarını kontrol ederken, bakmanız gereken iki ölçüm vardır: İndirme hızı ve yükleme hızı.

İndirme hızı, bir şeyi kendi bilgisayarınıza çekerken veya indirirken oluşan hızı gösterir. Yükle hızı ise bir şeyler göndermek işlemi sırasındaki hızı gösterir. Bu iki hız arasında indirme hızı daha önem taşır. Ara belleksiz bir akış, gecikmesiz oyun ve yüksek kaliteli görüntülü sohbet gibi şeyleri mümkün kıldığı için bir ortalama kullanıcı için önem taşımaktadır.

İnternet hız testi nasıl yapılır?

İnternet hızlarını test etmek isteyenler için hazırlanmış olan, hızlı ve basit bir şekilde bunu gerçekleştirme olanağı veren çok sayıda ücretsiz platform bulunur. Google’da arama kısmına “İnternet hız testi”  yazdığınız zaman bile birçok seçenek bulabilirsiniz. Arama sonrası en üstte yer alan ve Google tarafından barındırılanbir hız testi de vardır. Mobil cihazlar gibi farklı platformlarda bu hız testini yapmak istediğinizde Speedtest.net gibi bir platform da kullanılabilir. Ookla tarafından işletilen ücretsiz bir hizmet olarak iOS , Android , Windows ve MacOS  için hız testi yapma olanağı veriliyor.

Speedtest uygulamasını seçtiğiniz cihaza indirdikten sonra testi çalıştırmak basittir.

  • Uygulamayı aç
  • Evinizin internet bağlantısına bağlı olup olmadığınızı kontrol edin
  • “GO” ya basın
  • “DEVAM” düğmesine bastıktan sonra, uygulama sonunda başka bir girdi olmadan testi çalıştırır. Önce indirme hızını test eder ve ardından yükleme hızını test eder. Test tamamlandığında, sonuçlar ekranın üstünde görüntülenir. Bir test çalıştırırsanız ve sonuçları unutursanız endişelenmeyin; Speedtest uygulaması çalıştırdığınız her testin bir kaydını tutar.

Neden kablolu bir test yapmalısınız?

Ödediğiniz maksimum İnternet hızına ulaşıp ulaşamadığınızı test etmek için, Ethernet kablosuyla yönlendiricinize bağlı bir cihazdan hız testi yapın. Ethernet kabloları, otomatik olarak bir Wi-Fi bağlantısından daha tutarlı ve daha iyi bir gösterge olacaktır.

Örneğin, 100 Mbps’lik en yüksek hızlar için ödeme yapıyorsanız ve kablolu İnternet hızı testiniz yalnızca 30 Mbps civarında olduğunuzu gösteriyorsa, İnternet servis sağlayıcınıza başvurun ve İnternetinizi “hızlandırmak için neler yapılabileceğini sorun. ”. Onlara testi bir Ethernet kablosuyla bir cihazdan çalıştırdığınızı söylemek, ne yaptığınızı bildiğinizi ve ciddiye alınmanız gerektiğini de gösterecektir.

Neden kablosuz bir test yapmalısınız?

Evinizin Wi-Fi ağına bağlı bir cihazdan hız testi yapmak, evinizin farklı bölümlerindeki ağın gücünü test etmenin iyi bir yoludur. Kablosuz bağlantılar, cihazınız yönlendiriciye yaklaştıkça daha güçlü olacaktır.

Yönlendiricinizden en uzaktaki odalara gidin ve Wi-Fi ağınıza bağlı bir mobil cihazdan bir hız testi yapın. Hangi odada olursanız olun, hızdaki düşüş ihmal edilebilirse, yönlendiricinizin iyi bir konumda olduğunu bilirsiniz. Ancak, Wi-Fi’nizin kaynağından uzaklaştıkça hız önemli ölçüde tutarsız ise, yönlendiricinizi yükseltmeyi veya evinizin parçalarına zayıf bir bağlantıyla hizmet vermek için bir Wi-Fi menzil genişletici kurmayı düşünebilirsiniz.

 “Hızlı” İnternet nedir?

Aslında yüksek hızlı internet olarak nitelendirilen şey hakkında bir fikir birliği bulunmuyor. Fiber optik internet erişimi olan kişiler için 200 Mbps’den yüksek indirme hızları bir standarttır. Ancak bu teknoloji yenidir ve hala yaygın olarak mevcut değildir. Fiber Internet’in bir seçenek olmadığı alanlarda, kullanıcılar 100 Mbps civarında, belki biraz daha az hız bekleyebilirler. Aslında bu da fazlasıyla yeterli gelecektir. Geniş bant internet söz konusu olduğunda, “yüksek hız” olarak pazarlanan bir bağlantıya sahip olmak artık çok da önemli değildir. Önemli olan şey, günlük yaşamınızda interneti kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz hızlara sahip olmaktır.