İnternet üzerinden her ürünü alma olanağınız oluyor. Çevrim içi olarak ürün alan kişilerde büyük bir artış var. Web’de açılan çevrim içi mağazaların sayısında da bir artış yaşanıyor. Bugün büyük online mağazalardan birkaçı Amazon ve eBay olarak dünya çapında dikkat çekiyor. En sevdiğiniz elektronik ürünleri çevrim içi satın alırken dikkate almanız gereken önemli noktalar var. Bir çevrim içi mağazadan alım yapmaya karar vermeden önce, hazırladığımız elektronik ürün satın alırken göz önünde bulundurulması gerekenler listesine göz atabilirsiniz.

Üretici Garantisi

Elektronik ürünler, özellikle cep telefonları genellikle çevrimiçi mağazalarda iki tür garanti ile birlikte gelir. Bu garantiler “Satıcı Garantisi” ve “Üretici Garantisi”dir. Satıcı garantisi, ürün üreticisinden değil yalnızca satıcıdan garanti verildiği bir türdür. Elektronik cihazın ile ilgili her sorun olduğunda satıcıyla iletişim kurmanız gerekeceği anlamına gelir. Bu tür garanti genellikle farklı bir ülkeden ithal edilen veya ucuz kaçak çoğaltılan elektronik eşyalar içindir. Asla bu tür bir garanti veren ürüne yönelmeyin. Üretici garantisi, ürün üreticisinden tam garanti desteğine sahip olduğunuz anlamına gelir. Ürününüzün Sony veya LG’den olduğunu varsayalım, bu şirketler size ürünlerinizin hizmetini verecektir. Her zaman, çevrimiçi satın alırken bu tür bir garanti arayın.

Web Sitesinin İtibarı

“İnternet sitesinin itibarı” online satın alım yaparken önemli bir faktördür. Birçok ucuz, düşük kaliteli çevrim içi mağazalar var. Amazon ve eBay gibi tanınmış mağazalarla, ülkenizde tanınan başka bir Web mağazasına yönelin.

Model Numarası/Adı

Hangi modeli satın aldığınızı bilmiyorsanız, o zaman kaçırdığınız bir şey vardır ve daha sonra pişmanlık yaşayabilirsiniz. Model numarasını veya adını doğru bir şekilde tanımak için, satın aldığınız ürün hakkında tam teşekküllü araştırma yapın. Ürün şirketi resmi web sitesinin ürün numarasını ve adını kontrol etmek her zaman yararlı olur.

Ürünün Gözden Geçirilmesi

Bir ürün piyasaya sürüldüğünde genellikle bir veya iki ay içinde incelemeleri çıkmaya başlar. O zamana kadar lütfen ürünün tanınmış web siteleri tarafından incelenmesini bekleyin. İncelenmemiş bir ürünü satın almayın. İnsanlar arasında, bir ürünü piyasaya sürülür çıkmaz satın alma eğilimi vardır. Reklam şirketlerinin tuzağına düşmeyin.

Değiştirme Garantisi

Evet, bu online satın alınan ürünler için kesinlikle bir zorunluluktur. Çevrim içi mağazaların hepsi; yanlış kullanılan ürünler, hasarlı ürünler veya yanlış ürün teslimi nedeniyle herhangi bir ürün değişimi için müşterilerine seçenek sunmak zorundadır. Garantili nakit iadesi de müşteriler için iyi bir seçimdir.

Portallar Arasında Fiyat Farklılıkları

Ürünün çeşitli çevrim içi portallarda ki fiyat farklılıklarını bulmak için araştırma yapın. Aynı ürünün farklı bir çevrim içi mağazada biraz daha düşük fiyatlı olma olasılığı vardır. Akıllıca bir seçim yapın ve satın almadan önce fiyat üzerinde araştırma yapmayı asla unutmayın.

Bayi Derecelendirmeleri

EBay gibi çevrimiçi mağazalarda, bayinin geçmişteki satın alma işlemlerine göre puanlarını görebilirsiniz. Çevrimiçi satın almadan önce, bayinin derecelendirmelerini ve olumlu geri bildirimlerin sayısını kontrol etmek her zaman gereklidir.

Müşteri Yorumları

İki tür inceleme vardır. İlki, “Tanınmış Web Siteleri Tarafından Ürün İncelemesi”dir. Diğeri ise “Gerçek Müşterilerden Yapılan Yorumlar”dır. Genellikle web sitesinde ürünün altında yorumlanan müşteri geri bildirimlerini kontrol etmek iyi bir seçenektir. Elbette kontrol edeceğiniz yerlerin listesine; portalları, şikayet düzeltme forumlarını da ekleyebilirsiniz.

Ödeme Şekli – Pahalı Ürünler için Teslimde Nakit

Önde gelen web sitelerinin çoğunda farklı ödeme yöntemleri vardır. En önemli ödeme şekilleri “Kredi kartı” ve “İternet bankacılığı” dır. Bazı insanlar bu iki yöntemi kullanarak satın almayı sevmezler ve “Teslimde Nakit” ile alım yapmak isterler. Bu yöntem, pahalı bir elektronik ürün satın almayı düşündüğünüzde ve web sitesinin oldukça yeni olduğunu düşündüğünüzde en güvenli yöntemlerden biridir.

Ücretsiz Nakliye

Tanınmış çevrim içi portallar size “Ücretsiz gönderim” olanağı sunar. Bazıları ürününüzü güvenle teslim etmek için ücret alır. Çevrim içi satın alırken “Ücretsiz Kargo” olan web sitelerini düşünün.

İndirimler ve Teklifler

Bir elektronik cihaz satın almak istiyorsanız, bölgenizde veya ülkenizde bir festival sezonunu bekleyebilirsiniz. Normal bir günden daha fazla fiyat indirimi ile fiyat avantajı elde edebilirsiniz. Bazı web siteleri flash teklifler ve indirimler yapar. Satın almadan önce bu tür teklifleri bekleyebilirsiniz.

Ücretsiz Hizmetler

Bazı ürünler çevrim içi bir ücretsiz hizmet ile birlikte gelir. İyi satış yapmak için bir taktirdir. Her zaman ücretsiz hizmet aramanızı önermiyoruz. Bir web sitesi cep telefonunuz için ücretsiz bir durum sunarken, diğer web sitesi sunmuyorsa sorun var demektir.