Apple her yıl iPhone için yeni bir yazılım güncellemesi sunuyor. Bu yıl da, önceki yıllarda iOS 13 ve iOS 14 gibi isimlendirmeler olduğundan yeni güncellemenin iOS 14 ismiyle olacağı düşünülüyor. Geçmiş yinelemelerde olduğu gibi, yazılımın erken bir test sürümü sızdırıldı. Bu sonbaharda iPhone’lara geleceği düşünülen güncellemenin temel özellikleri ortaya çıkardı. Aşağıda iOS 14 hakkında her şeyi detaylı biçimde bulabilirsiniz.

Ayrıca, iPad için bir sonraki büyük güncelleme olacak iPadOS 14 için bilgi ve söylentiler de ekledik.

iOS 14: Çıkış tarihi

 • Haziran ayında WWDC’de önizleme bekleniyor.
 • Resmi sürüm Eylül ayında yayınlanacak.

Apple, daha evvel yayınladığı iOS 13 için yaptığını takip ederse iOS 14’ün Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda ön izlenmesi beklenebilir. Haziran ayında yapılması muhtemel etkinlik koronavirüs nedeniyle iptal edilmezse bunu göreceğiz. Bunun sonrasında geliştiricilere test için iOS 14’ün beta sürümü sağlanacak. iOS14 için kendi uygulamalarını bu sayede hazırlayabilecekler. Geliştiricilere ve herkese açık olan test grubu çalışmalarını bu sonbaharda tamamlayacak. Sonbaharda, iOS 14 bir sonraki iPhone ürününün yanında resmi olarak piyasaya sürülecek.

iOS 14: Sızan ve söylentiler

Yeni Fitness uygulaması

 • Egzersiz videolarına erişim sağlanıyor.
 • Kullanıcıları egzersiz rutinlerini de izleyebilir.

Uzmanlara göre Apple; iPhone, Apple Watch ve Apple TV için bir fitness uygulaması üzerinde çalışmalar yapıyor. İndirebileceğiniz fitness ve egzersiz videolarına erişim sağlanacak. Apple Watch kullanıcıları, egzersiz programının rutin ilerlemelerini izleyebilir ve iPhone, iPad veya Apple TV’de de bu videolar görüntülenebilir. Egzersiz türleri kapalı koşu, açık yürüyüş, bisiklet, kürek çekme, germe, çekirdek eğitimi, kuvvet antrenmanı vb olacak.

Mesaj uygulaması güncellemesi

 • Slack benzeri söz sistemi içeriyor.
 • İletiyi geri çekme seçeneği de mümkündür.

Apple’ın kişileri adlarıyla etiketlemenize izin veren Slack benzeri bir söz verme sistemi de dahil olmak üzere, yeni iMessage özelliklerini test ettiği söyleniyor. Grup sohbetinde konuşmayı sessize alabilirsiniz, ancak adınızdan doğrudan bahsedildiğinde bildirim alabilirsiniz. Grup sohbetlerine yazma göstergeleri de eklenebilir. Geri çekme mesajı seçeneği de (geri çekme işlemi tüm taraflar tarafından görülebilir) geliştirilmektedir.

Varsayılan üçüncü taraf uygulamaları

 • Apple’ın uygulamalarında üçüncü taraf uygulamaları varsayılan olarak ayarlama.

Bloomberg, Apple’ın kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalarını Apple’ın kendi uygulamaları üzerinden posta, tarayıcı ve müzik uygulamaları dahil olmak üzere varsayılan uygulamaları olarak ayarlamasına izin verebileceğini iddia etti. Chrome veya Gmail’i iPhone’unuzda varsayılan tarayıcınız ve e-posta uygulamanız olarak ayarlayabilirsiniz. Bir bağlantıya veya e-posta adresine dokunduğunuzda, bu uygulamalarda otomatik olarak açılmasını sağlamış olacaksınız. Apple Music yerine Spotify’ı ayarlayabildiğinizi hayal etmek dahi güzel olabilir.

Apple Kalemi

 • İOS 14 için PencilKit bekleniyor.
 • El yazısı kullanabilirsiniz.

iOS 14, herhangi bir alanda Apple Pencil ile el yazısı yazmanıza olanak tanıyan yeni bir PencilKit özelliği içerebilir. El yazısıyla yazılan içerik de standart metne dönüştürülecektir. Mesajlar’da metninizin el yazısını düşünün, ancak mesaj normal gibi gönderilir. Yeni PencilKit özelliğinin iOS’taki herhangi bir metin giriş alanı ile çalıştığı bildirildiğinden, Mesajlar, Notlar, Hatırlatıcılar, Posta vb. buna uygun olacaktır.

iPadOS 14: Sızan ve söylentiler

Geçen yıl Apple, iOS’u iPadOS’a böldü. İOS iPhone için, iPadOS ise iPad içindir. Her ikisi de aynı güncelleme yolunu izleyecek kadar yakındır. iPadOS’un bir sonraki büyük bölümü iPadOS 14 olacak. Büyük olasılıkla iOS 14 ile birlikte başlayacak, ancak iPad kullanıcıları için benzersiz özelliklere sahip olacak.

Geliştirilmiş çevresel destek

 • Otomatik olarak kaybolan fare imleci.
 • Daha gelişmiş izleme dörtgeni hareketleri.

İOS 14’te bulunan ilk kod, Apple’ın iPad’ler için daha gelişmiş imleç desteği üzerinde çalıştığını ve iOS, iPadOS ve MacOS arasındaki çizgileri daha da bulanıklaştırdığını ima ediyor. İmleç için otomatik olarak kaybolma özelliği geliyor. Bağlı fare hareketsiz/dokunulmamış olduğunda, ekrandaki imlecin kaybolması sağlanacaktır. Fare hareket ettirildikten sonra imleç ekranda yeniden belirecektir.

Mac’in işletim sisteminde var olan bu özellik henüz iPadOS’ta uygulanmamıştı. Varsayılan bir diğer özellik, imlecin şekil değiştirebilmesidir. Özellikle, bir web bağlantısının üzerine geldiğinde bir ok işaretçisi ile el işaretçisi arasında. iOS 14’ün daha gelişmiş fare/izleme dörtgeni hareketlerini destekleyebileceği de iddia ediliyor.

iOS 14 ve iPadOS 14: Cihaz desteği

Apple, henüz önizlemediği bir yazılım güncellemesi için resmi bir uyumluluk listesi duyurmadı. Ancak söylentiler, iPhone SE ve iPhone 6s Plus’tan en son iPhone 11 serisine kadar iOS 13 ile aynı telefonlarla çalışacağını gösteriyor. iPadOS 14’e gelince, bu güncellemenin iPad mini 4 ve iPad Air 2 hariç iOS 13 çalıştıran tüm iPad modelleriyle uyumlu olması bekleniyor.

Şimdiye kadar ne oldu?

İşte iOS 14 ve iPadOS 14 hakkında şimdiye kadar duyduğumuz her şey.

 • 10 Mart 2020: iOS 14, daha gelişmiş imleç desteğine ve yeni iPad klavyelerine işaret ediyor.
 • İOS 14’ten çıkarılan kod, Apple’ın iPad’ler için daha gelişmiş imleç desteği ve yeni klavye modelleri üzerinde çalıştığını gösteriyor.
 • 7 Şubat 2020: Apple bu yıl izleme paneli olan bir iPad klavyesi yayınlayabilir.
 • Apple, yerleşik bir izleme dörtgenine sahip bir iPad klavyesi üzerinde çalışıyor ve yeni bir rapora göre bu yıl başlatılabilir.
 • 20 Şubat 2020: iOS 14, iPhone’unuz için varsayılan olarak daha fazla üçüncü taraf uygulamasına izin verebilir.