Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günlük hayatta birçok işlem kolaylaşmaktadır. Bu kolaylık sayesinde aktivite, sosyallik, pratiklik ve hızlı iletişim sağlanmaktadır. Peki, İpad kullanımı içerisinde bilinmeyen özellikler nelerdir sorusu birçok ipad kullanıcısı tarafından merak edilmektedir. İpad çocuklar için sosyallik ve eğlence aktiviteleri sunmaktadır. Yetişkin bireyler için kolay taşınabilir hafif hacmi ile birçok işlemleri yapmalarını sağlamakta. İpad içerisinde bulunan ve herkes tarafından net olarak bilinmeyen özelliklerde bulunmaktadır.

Ipad Mac Birleşimi

Ipad cihazını Mac ile birleştirme işlemi sayesinde çift ekran kullanma şansı sunulmaktadır. Bu işlem için Apple yardım web sitesi üzerinden Sidecar uygulamasını indirmeniz yeterli. Mac ekranını yansıtarak daha büyük ekranda kullanım sağlayabilirsiniz. Mac’te bulunan Airplay seçeneğini tıklayarak İpad ile eşleştirme yapılabilir.

Fotoğraf Çekimi ve Ses Tuşu Bağlantısı

İpad kullanıcıları tarafından İpad ile fotoğraf çekimi kimi zaman zor olmaktadır. Bunun için kolay kullanım sunan İpad üzerinde küçük bir işlem ile hallolmaktadır. Sanal deklanşör düğmesine erişmekte zorlananlar için ses ayarlama düğmeleri ile fotoğraf çekimi yapılabilmektedir.  Fotoğraf çekmek için ses düğmelerine basmak yeterli bir işlem olmaktadır.

Kontrol Paneli Erişimi

Ipad kullanıcıları arasında özellikle yeni olanlar için kontrol paneline ulaşmak biraz zor olabilmektedir. Bunun için ipad ekranında ayarlar simgesinin üzerinden aşağıya doğru bir kaydırma işlemi ile kontrol paneline erişim sağlanabilmektedir.

Kontrol Merkezi Özelleştirme

İOS 11 ile birlikte kullanıcılar kontrol panelini özelleştirme imkanına sahiptir. Buraya en sık kullanılan özellikler eklenebilir ya da kullanılmayan özellikler çıkartılabilmektedir. Özelleştirme işlemi için ayarlar- kontrol merkezi simgesine tıklayarak istediğiniz özelliği istediğiniz gibi sürükleyip ekleyebilirsiniz.

Siri ile Kontrol

Siri ipad kullanıcıları için mükemmel bir özellik. Siri ile hava durumunu sorgulayan Apple kullanıcıları siri ile randevuları kontrol altında tutabilir, istediği uygulamaya anında Siri sayesinde ulaşabilmektedir.

Güvenlik Önlemi

İpad kullanıcıları cihaz ve içeriğinin güvenliği olması için 2 dakika aralıklı otomatik güvenlik modunda tutmaları konusunda sürekli uyarılmaktadır. Birinin telefon kilidini açması ihtimaline karşı güvenlik şifresinin zor olması tavsiye edilmektedir. Yazılım güncellemeleri sürekli kontrol edilmeli ve uygulanmalıdır.

Ipad Bulma

Olası bir ipad kaybolma durumunda ipad’e ulaşım sağlamak için bir çözüm geliştirilmiştir. İOS İpad’imi bul özelliği sayesinde kaybolan ya da çalınan ipad kolaylıkla bulunmaktadır.

Mavi Işığa Maruz Kalma

Mavi ışığın kişi üzerinde oluşturduğu zararlar herkes tarafından bilinmektedir. Mavi ışık melatonin hormonunu baskılayarak kişiye ciddi olumsuzluklar vermektedir. Bunu önlemek için ayarlar- ekran ve parlaklık- gece geçişi yapmak yeterli.

Uygulama İzinlerini Yönetme

Ipad için AppStore üzerinden birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalarda ne yazık ki bazıları Ipad’e zarar verici nitelikte olabiliyor. Mikrofona erişim, kameraya erişim, kişilere erişim izinlerini kaldırmak cihaz için yararlı olmaktadır. Bunun için ayarlar simgesine basın ve uygulamaları görüntülemek için basın daha sonra izinleri kaldırın.