İrlanda’nın bağımsızlık yolundaki en önemli olaylardan biri 1916 Paskalya Ayaklanmasıydı. Paskalya Ayaklanması’na katılan İrlanda halkı, eylemlerinin sert sonuçlarıyla karşı karşıya kaldı. İrlanda halkı ayaklanma sırasında hemşerilerinin yol açtığı şiddet ve yıkımı ilk başta doğru bulmadı, ancak daha sonra kahramanlar ve şehitler olarak görüldü.

İrlanda’yı biliyor musun? Eğer cevap evet ise, İrlanda’nın Britanya Adaları’nın bir parçası olduğunu biliyorsunuz. Bölge ayrıca İngiltere, İskoçya ve Galler’i içeren Büyük Britanya’ya da ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin çoğu Birleşik Krallık’ın (İngiltere) bir parçasıdır. Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda’dan oluşur.

Birçok insan Britanya Adaları’nın siyasi ve sosyal yapısını biraz kafa karıştırıcı buluyor. Bugünün Mucizesi’nde, Adaları şekillendiren büyük bir 19. yüzyıl olayına bakacağız.

İrlanda Bağımsızlık Savaşı’na ne yol açtı? 1169’dan itibaren İrlanda, Büyük Britanya tarafından yönetildi. İki ülke yüzyıllarca gerilim ve çatışmayla karşı karşıya kaldı. Çoğu zaman Büyük Britanya, İrlanda halkına kötü davrandı.

Bunun bir örneği İrlanda’nın 1845-1852 Büyük Kıtlığıydı. Bir hastalık İrlanda’nın patates mahsulünün çoğunu yok etti. O zamanlar İrlanda halkının yaklaşık üçte biri patates ile besleniyordu. Bölgeyi yönetmesine rağmen Büyük Britanya İrlanda halkını beslemek için çok az şey yaptı. Büyük kıtlığın sonucu olarak yaklaşık bir milyon İrlandalı açlık ve hastalıktan öldü.

1900’lerin başında, gerilimler iyice arttı. İrlanda’daki birçok insan, ülkelerinin bağımsız yönetilmesini istedi. Bu, “Ev Kuralı” adı verilen bir harekete yol açtı. Amacı İrlanda’nın Büyük Britanya’dan şiddet içermeyen bir şekilde ayrılmasıydı. Ancak, 1914’te Birinci Dünya Savaşı başladığında, konuşmalar durakladı.

1916’da İrlanda’daki ayrılıkçılar beklemekten bıkmıştı. İrlanda Cumhuriyetçi Kardeşliği önderliğinde, o yılın 24 Nisan’ında isyan ettiler. Bu daha sonra Paskalya Yükselişi olarak adlandırıldı. Büyük Britanya ayaklanmayı bir hafta içinde bastırdı. Ancak isyancılara ve liderlerine karşı İngiliz şiddeti, daha fazla bağımsızlık isteğine yol açtı.

1918 seçimlerinde birçok İrlandalı politikacı bağımsızlığı destekledi. Sinn Feinn partisi, Britanya Parlamentosu’ndaki İrlanda sandalyelerinin çoğunu kazandı. Bu temsilciler Büyük Britanya’ya rapor vermeyi reddetti ve bunun yerine Ocak 1919’da Dublin’de bir İrlanda Parlamentosu kurdular.

Aynı zamanda, İrlanda Cumhuriyetçi Kardeşliği diğer isyancı gruplara katıldı. İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) adında yeni bir grup kurdular. İrlanda bağımsızlığı için savaştılar. IRA, İrlanda’da İngiliz güçlerine karşı gerilla saldırıları düzenledi.

IRA, saldırılarının çoğunu İrlanda Kraliyet Polis Teşkilatı’na (RIC) yöneltti. Bu, İrlanda’da Büyük Britanya tarafından kontrol edilen bir polis gücüydü. Bir IRA saldırısı, 19 Ocak 1919’da iki RIC subayını hedef aldı. Bu, İrlanda Bağımsızlık Savaşı’nı başlattı.

IRA, İngiliz hükümetine ait polis kışlası ve vergi daireleri gibi binaları hedef aldı. IRA üyeleri, sivillerin oluşturduğu gönüllülerdi. Birçok İrlandalı, IRA üyelerine barınacak yer sağladı ve yetkililerden kaçmalarına yardımcı oldu.

Çatışma 21 Kasım 1920’de doruğa ulaştı. O sabah IRA, Dublin’deki İngiliz İstihbarat görevlilerine saldırdı. 14 kişiyi öldürdüler ve beş kişiyi yaraladılar. O günün ilerleyen saatlerinde İngiliz birlikleri, bir futbol maçında İrlandalı taraftarlardan oluşan sivil bir kalabalığa ateş açtı. 65 kişi yaralandı, 14 kişi daha öldü. Bu gün Kanlı Pazar olarak anılır.

Kanlı Pazar’ın ardından şiddet artmaya devam etti. İngilizlerin sivillere yönelik şiddetine öfkelenen İrlanda halkı boyun eğmeyi reddetti. Büyük Britanya’nın Mayıs 1921’de İrlanda Parlamentosu’nu feshetme girişimini bir başka şiddet dalgası izledi.

Sonunda İrlanda ve Büyük Britanya 11 Temmuz 1921’de ateşkese vardılar. Aralık ayında Anglo-İrlanda Barış Antlaşması’nı imzaladılar. Bu antlaşma İrlanda’ya kendi kendini yönetme gücü verdi ve İrlanda Özgür Devleti’ni kurdu. Ancak, İrlanda’nın kuzeyindeki altı ilçe Birleşik Krallık’ın bir parçası olarak kaldı. Bu bölge, Kuzey İrlanda adı verilen ayrı bir ülke olarak tanındı.

İrlanda Özgür Devleti tam bağımsızlık için çalışmaya devam etti. Sonunda bunu 1949’da başardı ve İrlanda Cumhuriyeti kuruldu. Uzun bir mücadeleden sonra İrlanda nihayet Büyük Britanya’dan kurtuldu. İrlanda Bağımsızlık Savaşı, kendi kendini yönetme hakkı için savaşan bir ulusun sadece bir örneğidir.