Yaşamımızda oluşan stresi anlamak ve tahmin etmek oldukça karmaşıktır. Stresle başa çıkmak bazen çok zor olabilir. Stresle başa çıkmak her şeyden evvel, iyi ve pozitif bir zihinsel düzene ihtiyaç duyar. Stres iş yerinde farklı nedenlerden kaynaklanabilir. İşle ilgili ortaya çıkabilecek stresi ele alma noktasında, birkaç basit ipucu zaman zaman kullanışlı olabilir. İşte iş stresini azaltmak için en iyi 10 basit ipucu listesi:

10. İş yerinde mola verin

Bu ipucu, kan basıncınızı yükseltmeye karşı önlem olarak önemli bir şeydir. Düzenli aralıklarla mola vermenin, sadece vücutta birikmiş stres hormonlarından kurtarmakla kalmayıp aynı zamanda üretkenliği de artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle yoğun çalışma saatlerinizin arasında bir mola vermeyi alışkanlık haline getirmeniz önemlidir. Bilgisayarla çok zaman geçiren bir çalışan iseniz, vereceğiniz molalar görsel sağlığınıza yardımcı olacaktır. Molaları sigara içmek için harcamayın. Size molayı hatırlatması için, masaüstü veya mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

9. İş yerinde 5 dk meditasyon yapın

Meditasyonun zihinsel ve fiziksel sağlık açısından yararı vardır. Meditasyon, genel zihin-beden refahını artırmak için kullanılan eski bir rahatlama yöntemidir. Zihninize sakinlik ve huzur getirir. Yoğun gününüzde dik oturun, derin nefesler alın ve stresle savaşmak için sadece beş dakika meditasyon çalışması yapın. Meditasyonun, konsantrasyon kazanmaya ve zihinsel acıyı hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ruhunuzla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Bilimsel çalışmalar; meditasyonun stresi azaltma yanında kaygı, depresyon, kan basıncı ve uykusuzluğun azaltılmasına da yardımcı olduğunu göstermektedir .

8. Stresin kaynağını bulun ve ortadan kaldırmak için çalışın

Bunu gerçekleştirmek zor olabilir. İşinizde sizi tam olarak rahatsız eden şeyi bulun. Bunun tespitini yaptıktan sonra, ortadan kaldırmak için bir çözüm bulmaya çalışın. Çalıştığınız bir proje, beraber çalıştığınız kişiler veya patronunuz stres verebilecek kaynaklar olabilir. Proje sizin için stres kaynağı ise değişiklik talep edebilirsiniz. Çalıştığınız grup içindeki çalışanlar düşmanca  davranışlar gösteriyorsa, yöneticinizle konuşarak yeni ekibe alınmanızı isteyebilirsiniz. Stres kaynağı olan konularla ilgili olarak patronunuzla açık bir biçimde konuşmaya çalışın. Stres veren herhangi bir şeyin temel nedenini ve onunla savaşmak için alternatif bir çözüm yöntemi bulmanız gerekir.

7. Değerleme, takdir etme ve kendinize ödül verme

İşinizi yaptığınızda şirket size, karşılığı olarak bir maaş öder. İşinizde mükemmel çalışmalara imza atarsanız, ödüller ve takdir alırsınız. Takdir, ödüller ve para güven artırıcıdır. Her şeyin değeri var. Yaptığınız iş için kendinize değer vermeli, değerlendirmeli ve davranmalısınız. Kendinizi takdir ederek stresi azaltabilirsiniz. Bazen kendinize en iyi elbiseyi, favori yemekleri veya harika bir seyahat alarak ödüllendirin. Kendinizi yenilemek için hafta sonları ve tatillerde çalışmalarınızı düşünerek kararlar alın.

6. Baş masajı yapın

Baş ve vücut masajları stresi azaltmak için diğer etkili rahatlama tekniklerinden biridir. Haftada en az bir kez kafa masajı yapmaya çalışın. Masajı kendiniz veya başka birinden yardım alarak yapabilirsiniz. Uzman bir güzellik salonu masajı stresin giderilmesine yardımcı olacaktır. Kafa derisi masajı kafa derisindeki kan dolaşımını arttırır, zihni rahatlatır ve enerji seviyelerini yeniler. Masajın diğer faydaları arasında vücudun detokslanması, sinir sistemi fonksiyonlarının iyileştirilmesi, boyun ve vücut ağrısının giderilmesi ve uykusuzluğun azaltılması da yer alır. Depresyon ve kaygı ile etkili bir şekilde mücadele için 20 dakikalık hızlı kafa masajına biraz zaman ayırın. Ekstra faydalar elde etmek için tam vücut masajı da yapabilirsiniz.

5. Sevdiğiniz biriyle iş stresiniz hakkında konuşun

İşinizle ilgili stresinizi sevdiğiniz biriyle paylaşmanız çok önemlidir. Eşiniz, erkek yada kız arkadaşınız, partneriniz, anneniz, babanız, kardeşiniz gibi yakın olduğunuz herhangi biri olabilir. Yoğun yaşamınızdan biraz zaman ayırın ve birlikte olmaktan hoşlandığınız kişiyle zaman geçirirken stres ile ilgili sorunları paylaşın. Stres altındaki insanlar için duygusal destek çok önemlidir. İşle ilgili stresi gizlemek, sizi daha fazla strese sokabilir. Neyin sorun olduğunu tartışın, sizi seven kişi sizi kesinlikle anlayacak ve destek verecektir.

4. Stresli olmak hakkında endişelenmeyi durdur

Stresli hissettiğiniz için endişelenmeyi bırakın çünkü bu size daha fazla acı verecektir. Stres faktörüne konsantre olmak yerine, müzik dinleyerek zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye odaklanın. Dikkat dağıtan bir şey bulun, aşık olun, yürüyüşe çıkın, uzun bir yolculuğun tadını çıkarın ve en sevdiğiniz hobinize konsantre olun. Stresin nedeni hakkında tekrarlanan düşünceler, güven seviyenizi yavaş yavaş düşürecek ve kişiliğiniz üzerinde ciddi bir olumsuz etkiye sahip olacaktır. Hayatınıza ve işinize karşı olumlu tutum takının. Stresinizin nedenine değinmek yerine neyi sevdiğinize odaklanın.

3. Öncelikleriniz Üzerinde Çalışın

Daha üretken olmak ve yaşamdan kaynaklanan stresi reddetmek için günün öncelikleri listesini içerecek bir el kitabı sahibi olun. Böyle bir alışkanlık uyguladığınızda, daha az stresli ve daha düzenli olursunuz. Önceliklerinizi biliyorsanız hedeflere doğru sorunsuz bir şekilde yönlenme olanağı yakalarsınız. Gün, hafta ve ay için öncelikleri ayarlamak üzere yapışkan notlar da kullanabilirsiniz.

2. Uyku, Yemek ve Yoga

Vücutta pozitif enerjiyi artırmak için sağlıklı beslenin, zamanında uyuyun ve günlük yoga yapın. Sağlıklı bir yaşam için meyveler, yeşil yapraklar, sebzeler ve su önemlidir. Düzenli bir uyku düzenini takip etmek sağlıklı bir akla yol açar. Yoga, egzersiz, spor salonu, aerobik, dans, yüzme veya yürüyüş, fiziksel uygunluğun önemli kısımlarından biridir. Fiziksel uygunluk, zihinsel uygunluk ile doğru orantılıdır. Vücudunuzdaki toksik elementlerden arınmak için günlük yarım saatlik terleyebileceğiniz etkinlikler yağın. Yoga bilimsel olarak bir stres bozucu olarak kanıtlanmıştır. Hem beden, hem de zihinle ilgilidir. Daha iyi bir konsantrasyon için 7 ila 8 saat kesintisiz uykuya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

1. Keyfini Çıkarın

Yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri asla yapmayın. Tutkunuzu takip edin. Yaptığınız işi sevmiyorsanız, bir yıl veya daha uzun süre yapmanın bir anlamı yoktur. Eğer tutkunuza aykırı bir iş verilirse o zaman tutkunuzu bırakma ve başka bir yerde iş bulma zamanı gelmiş demektir. Tutkunuza karşı asla maddi değerleri göz önüne almayın.

Çalıştığınız iş, en sevdiğiniz iş dahi olsa zaman zaman strese girebileceğiniz durumlar oluşabilir. Bu gibi durumlarda, bunun en sevdiğiniz iş olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve hayatınızdan stresi gidermek için yukarıdaki tüm ipuçlarını takip etmelisiniz. Yaptığınız işin tadını çıkarın. Stres sizi bulmadan önce aileniz ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin.