Modern dünyada bir ülkeyi istila etmek korkunç ve zor bir şeydir. İnsan uygarlığı tarihinde, birçok ülke ve bölge istilası yaşanmıştır. Bu istilalar bazı ülkeleri diğerlerinden daha güçlü hale getirdi. Hatta bazıları elde ettikleri güç sayesinde artık, bir başka ülke tarafından işgali imkansız hale geldi. Bazı ülkeler ise; az güce sahip olsa bile diğer ülkelerden de uzak olması, boyut büyüklüğü ve coğrafi koşulları nedeniyle istilası oldukça zor görülür. İstila edilmesi son derece zor olan ülkeler hangileri?

İşte istila etmek neredeyse imkansız olan veya en azından istila etmek çok zor olan 10 ülkenin listesi:

10. Kanada

Kanada’yı işgal etmek basit bir iş değildir. Kanada’nın muazzam büyüklüğü, aşırı soğuk koşulları (bazı yerlerde -50°C vardır) ve hiç bitmeyen dağ manzarası, ülkeyi işgal etmeyi düşünenler için rahatsız edici hale getirecektir. Kanada halkının yenmek için yeterince zor ve kolay olmadığını asla düşünmeyin. Ülke, kendi topraklarını koruyacak kadar teknolojik olarak güçlüdür. Ülke nüfusunun çoğu ABD sınırlarına yakın ve ABD Kanada’nın yakın bir müttefiki. Kanada’ya saldırmak, ABD’ye saldırmak gibidir. Bu işgal etme ABD tarafından yapılsa bile oldukça zor. ABD şehirlerinin Kanada’ya yakınlığı nedeniyle, Kanada’da ABD vatandaşı oldukça fazla ve askeri gücü de onlardan oluşuyor. Gerçek şu ki; Kanada’nın ordusu, dünyadaki ileri ulusların çoğundan çok daha güçlü, daha büyük, teknolojik olarak sağlam ve iyi eğitimli.

9. Kuzey Kore

Aslında Kuzey Kore’nin ülkelerinde ne yaptıkları, dünyanın geri kalanı tarafından bilinmiyor. Ülke zaman zaman nükleer füzeleri ve ICBM’leri test ediyor. Güçlü bir ordusu ve korkunç bir lideri var. Ülke, nükleer yetenekleri ile Güney Kore’ye saldıracak kadar güçlü. Kuzey Kore’ye saldırılırsa III. Dünya Savaşı çıkacak gibi görünüyor. Bu Kuzey Kore’yi işgal etmeye yeltenmeyi bir delilik olarak gösteriyor. ABD bu tehlikeli ülke hakkında fazla bir şey yapamıyor. Diğer ülkeler için bir tehdit oluşturuyorlar. Onlara dokunmak komşu ülkelerde büyük kayıplara yol açabilir. Onlara saldırmak, Kuzey Kore’nin tüm nükleer bombalarını ve kitle imha silahlarını kullanmaya zorlanmasına yol açacaktır. Aynı zamanda kimyasal ve biyolojik silahlara sahiptir.

8. Japonya

Japonya küçük bir ulus olabilir, ancak daha büyük ülkelere saldırabilecek kadar güçlüdür. İstila etmek en zor ülkelerden biri olacaktır. Ada ulusunun tecriti ve askeri gücü nedeniyle ülkenin işgali zor. Ülkenin askeri gücünün yanı sıra ABD’den güçlü bir desteği var. Japonya, tarihte Çin, Kore ve Tayvan gibi diğer ülkeleri işgal ettiği bilinen bir ülkedir. II.Dünya Savaşı sırasında daha büyük ve daha güçlü ülkelere saldırdılar. Japonya İkinci Dünya Savaşı’nı kaybetti, çünkü Amerika Japonya’nın iki şehrini nükleer bomba ile vurdu. Japonya stratejik olarak akıllıdır ve herhangi bir ülkeden korunmak için en ileri teknolojilere sahiptir. Japonya’yı işgal etmek son derece pahalı ve zor olacaktır.

7. Avustralya

Avustralya istila etmek için kötü bir ülkedir. Coğrafi konumu, büyüklüğü ve askeri gücü nedeniyle ülkenin bir saldırı için yaklaşılması bile zor olacaktır. Dünya haritasına bakarsanız, Avustralya dünyadaki birçok ulustan uzaktır. En yakın ülke Avustralya’yı işgal edecek kadar güçlü olmayan Yeni Zelanda’dır. İstila edecek kadar yakın olan ikinci ülke ABD olacaktır. ABD, Avustralya’nın yakın bir müttefiki. ABD, Avustralya’ya saldırmaya veya istila etmeye karar verirse; ABD, saldırmak için binlerce kilometre uzağa ordusunu taşımaya ihtiyaç duyacaktır. Güçlü ABD için bile zor bir görev olacaktır. Avustralya nüfusunun çoğu Avustralya’nın doğu kıyısındadır. Ülkenin büyük bir alanı dağlar, araziler ve çöllerle doludur. Bütün ülkeyi işgal etmek neredeyse imkansız olacaktır.

6. İran

İran’ın nükleer füzeleri var ve nükleer programları hakkında fazla bir şey bilinmiyor. İran ve Irak’ın körfez bölgesinde gelişmekte olan ülkeler olarak, 1975 ve 1985’te savaştılar. Irak İran’ı işgal etmeye çalıştı ama daha fazla birlik, tank ve makine donanımı olsa bile başarılı olamadı. Bugün İran, o savaş yıllarından çok daha güçlü hale geldi. Ülke engebeli arazilere ve sıcak havaya sahip olduğundan, istila etmek herkes için zor olacaktır. Ülke hava, kara ve su olmak üzere üç cephesinde de ileri teknolojilerle iyi askeri yeteneklere sahiptir. Ulusun nükleer silahlara sahip olduğu iddia ediliyor ve düşmanlarına karşı başka bir tehlikedir.

5. İsrail

İsrail, etrafındaki düşman uluslarla çevrilidir. İsrail savaşı hiç kaybetmedi. İstihbarat, inovasyon, teknoloji ve savunma gibi alanlarda İsrail dünyanın en iyilerinden biridir. İsrail hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar için kutsal bir yer; İncil’e göre ülke asla yok edilemez. Ulusun nükleer füzelere sahip olduğu söyleniyor ve uluslararası toplum nükleer yetenekleri üzerine araştırma programlarını bilmiyor. Ülkenin ordusu ve savunma kuvvetleri dünyanın en iyisi. Genç vatandaşların hepsi acil durumlar için savaşa hazırdır. Ülkeyi kolay bçimde istila etmek imkansız gibidir.

4. Çin

Hem coğrafi olarak, hem de ordu olarak Çin, oldukça büyüktür. Çin, ekonomisinin yanı sıra askeri güçleri ve teknolojisi de de hızla geliştiriyor. Ülke geçmişte Japonya ve Moğollara kaybetmiş olsa da, şimdi onları yenmek kolay bir iş olmayacaktır. Çin, komşu ülkeleri işgal etmek isteyeceğinden korkulur hale geldi ve güçlendi. Nükleer savaş başlıkları var. Ordu büyüklüğünü unutsanız bile, ülke nüfusu oldukça fazla. Bu durumda istila etmeye çalışan herkes, halkını köleliğe sürüklemeyi düşünmelidir. Savunma, büyüklük ve nüfusun yanı sıra Çin’in dağlar, araziler, engebeli çöller ve buzullar gibi çeşitli kara unsurları da vardır. Bu kadar çeşitli ve güçlü bir ulusun kontrol edilmesi imkansız olacaktır.

3. Birleşik Krallık

İngiltere küçük olmasına rağmen hala güçlü. Ülkenin diğer ülkeleri istila ve İngiliz yönetimini dayatma geçmişi var. Bugün, herhangi bir ülkenin Birleşik Krallık’ı yenmesi ve egemenlik kazanması gerçekten zor olabilir. Ülke askeri ve ekonomik olarak güçlü. İngiltere sadece onları yenecek kadar güçlü olmayan Galler ve İskoçya ile sınır komşusudur. Teknik olarak bu iki ülke İngiltere’nin bir parçası. Dolayısıyla Birleşik Krallık bir adadır. En yakın güçlü ülke Fransa olurdu. Fransa İngiltere’yi istila etmeye çalışırsa, nükleer yetenekleri olan güçlü bir ordu ile karşı karşıya kalmaları gerekir. İngiltere ordusunda herhangi bir krizle başa çıkmak için çok sayıda personel bulunmaktadır. İngiltere’yi işgal etmek ve güç uygulamak çok zor olacaktır.

2. Rusya

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, kesinlikle hala dünyanın en güçlü ülkelerinden biri. Ülkenin büyüklüğü dışında, Rus ordusu dünyanın en tehlikeli askerleri güçlerinden biridir. Nükleer füzeleri dünyanın herhangi bir yerini vurabilir. Ülkenin büyüklüğü nedeniyle de ülkeyi istila etmek son derece zordur. Avrupa yakasından, küçük bir huni olarak başlayayan ülke büyük bir kara kütlesine genişler. Avrupa’dan bir ülke ordusunu Rusya’ya seferber ederse, ilerledikçe ülke büyür ve ordular için oldukça tehlikeli olabilir.

Fransa 1812’de ülkeyi işgal edemedi. Buna karşılık, Rusya geçmişte başka birçok ülkeyi ve imparatorluğu işgal etti. II. Dünya Savaşı sırasında bile Almanya Rusya’ya hakim olamadı. Rusya’nın bugün faha güçlü olduğu bir gerçek ve coğrafi yada askeri açıdan istila edilmesi zordur.

1. ABD

Amerika Birleşik Devletleri kuşkusuz ekonomi, savunma ve büyüme açısından dünyanın en güçlü ülkesidir. Ülke askeri bütçe olarak muazzam miktarda para harcıyor. Askeri yetenekleri bir yana bıraksanız da; ülke iki tarafı okyanuslarla çevrilidir. Meksika ve Kanada ABD ile sınırlarını paylaşan iki ülke. Bu iki ülke ulusa saldıracak veya istila edecek kadar güçlü değil. ABD’ye saldırmak için büyük suları geçecek güçlü bir lojistik kabiliyetine sahip olmak zorunluluktur. İşgal etmeyi düşünen herhangi bir ülke binlerce kilometre yol almak zorunda kalacak ve son olarak dünyanın en güçlü komandoları olan ABD Deniz Piyadeleri ve ABD Donanması’yla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Elbette ateşli silahlara sahip ABD vatandaşları da var. Ülkenin geniş arazileri, çölleri ve ormanları vardır, bu da ülkeyi istila etmeyi neredeyse imkansız hale getirir.