Emekli olanların hayalleri arasında en iyi hava koşullarına sahip bir şehirde yaşamak vardır. Elbette farklı kişiler, bir şehrin hava koşulları konusunda farklı seçenekler isteyebilir. Bazıları sıcak havayı tercih ederken bazıları da soğuk tercihinde bulunabilir. Yıl boyunca ılıman bir havayı tercih eden insanlar da vardır. Bu durum, yıl boyunca en iyi hava koşullarına sahip en iyi şehirleri belirlemeyi zorlaştırabilir. Oluşturduğumuz listede; ılık sahil havası, genel koşulları, kış havası ve tüm zamanlarda sıcak hava gibi birkaç kombinasyon dikkate alınmıştır.

Tercihinize göre aşağıdaki şehirlerden seçim yapabilirsiniz.

İşte Yıl Boyunca En İyi Hava Koşullarına Sahip Ziyaret Edilecek On Muhteşem Şehrin Listesi:

10. Auckland, Yeni Zelanda

Auckland, Yeni Zelanda’bıb en büyük şehridir. Şehrin ikliminin güzel olması yanında; yemyeşil ormanlar, milli parklar dizisi, güzel volkanik tepeler ve meralar, buzullar, dağlık adalar ve güzel sahiller bulunması avantaj olarak görülebilir. Güneybatı Pasifik Okyanusu, burası için ekstra bir zenginlik kazandırıyor. Şehir, çeşitli manzaralara sahiptir ve okyanus iklimine sahiptir.

Auckland şehrinin ortalama yüksek sıcaklığı 19.0°C (66.2°F), ortalama düşük sıcaklığı ise 11.3°C’dir (52.3°F). Şehir yıl boyunca bol yağış alır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 1.115.5 mm.

9. Tagaytay, Filipinler

Tagaytay City , Filipinler’in en popüler turistik yerlerinden biridir. Şehir, muhteşem havası için turist alıyor ve tam bir yaz kaçamağı olarak görülüyor. Tagaytay, Cavite eyaletinde yer alan bir şehirdir. Yüksek rakımı nedeniyle yıl boyunca daha soğuk iklimler görülür. Serin iklimi ile birlikte muhteşem bir manzara sunmaktadır. Batangas’taki güzel Taal Gölü’ne bakan Tagaytay şehri, Taal Yanardağ Adası manzarasına sahiptir.

Şehrin ortalama sıcaklığı 24°C’dir(75°F). Şehir, ılımlı tropik muson iklimi bölgesinde bulunur. Şehir, bazen ani şekilde gelebilen bol yağış alır. Bugün turistlere; balayı, spor, piknik, fotoğraf çekimleri ve konferanslar konusunda hizmet vermek için ideal bir yer haline gelmiştir.

8. Seattle, ABD

Seattle , Amerika Birleşik Devletleri’nde en hızlı büyüyen büyük şehirlerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısındaki güzel liman kenti, köklü bir tarihe sahiptir. Seattle bölgesi 4.000 yıldan fazla bir süredir Yerli Amerikalılara ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda köklü bir endüstriyel geçmişe sahiptir. Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir ticaret ve gemi inşa merkezi olmuştur. Amazon, Microsoft, Alaska Airlines ve Boeing gibi şirketler Seattle’da bulunur.

Seattle bölgesindeki deniz, nehirler, ormanlar, göller ve tarlalar; hem yerli Amerikalıları uzun süre desteklemiş hem de sonrasında Avrupalı ​​yerleşimcileri memnun etmiştir. Seattle, ılıman bir deniz iklimine sahiptir. Şehirdeki kışlar serin ve yağışlıdır. Şehirdeki yazlar ortalama 24.5°C (76.1 ° F) sıcaklığa sahiptir. Şehir yılda sadece 3 gün boyunca sadece 32°C’nin (90°F) üzerindeki sıcaklıkları görmektedir. Kasım, Aralık ve Ocak aylarında kentte bol yağış görülür.

7. San Diego, ABD

San Diego , yıl boyu ılıman ve sıcak iklimi ile bilinen bir şehirdir. Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya’da büyük bir şehirdir. Meksika sınırındaki şehir sahip olduğu havası dışında; limanı, uzun plajları, ABD Donanması ile ilişkisi ve bir sağlık merkezi olarak da popülerdir. Çeşitli kaynaklar ve dergiler, San Diego’yu yıl boyunca en iyi hava koşullarına sahip şehirlerden biri olarak göstermektedir. Yılın 365 günü, San Diego ortalama 21°C (70°F) ile ılıman bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama yağış miktarı: 230–330 mm.

6. Amsterdam, Hollanda

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir.

Amsterdam’ın kara alanının yaklaşık % 12’si parklar ve doğa güzellikleri ile kaplıdır. Şehir, teknelerle gezilebilen 100 kilometrelik kanallar sunuyor. Batıdaki rüzgar ile Kuzey Denizi ve şehir içindeki su kütleleri sıcaklıkları şehirde etkilemektedir. Şehir okyanus iklimine sahiptir. Şehrin hava durumu yıl boyunca ılımandır. Yazlar ılıman, kışlar ılık geçer. Balayı, spor, piknik, partiler ve eğlence için en iyi turistik ve en güzel yerlerden biridir. Şehrin yıllık ortalama sıcaklığı 10.2°C’dir (50.3°F).

5. Baguio, Filipinler

Baguio, Filipinler’de bulunan bir tatil şehridir.

Baguio, dağ tatil şehri veya “Çamlar Şehri” olarak da bilinir. Şehir, serin havası nedeniyle yaz aylarında popüler hale gelir. Bu şehir deniz seviyesinden yaklaşık 1.540 metre yüksekliktedir. Yosunlu bitki ve orkidelere ev sahipliği yapar. 1900’de Amerikalılar Baguio’yu bir tepe istasyonu olarak kurdular. Burası, Amerika’nın Asya’daki tek tepe istasyonuydu. Şehrin yüksek rakımı nedeniyle buradaki sıcaklık yıl boyunca ılımandır. Şehrin iklimi subtropikal yayla iklimi veya tropikal muson iklimi olarak sınıflandırılır. Baguio’nun ortalama sıcaklığı yaklaşık 15 ila 23°C’dir (59 ila 73°F). Kasım ve Şubat arasında şehirdeki en düşük sıcaklıkları görebilirsiniz. Baguio, Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama 700 mm (28 inç) yağmur alır.

4. Barselona, ​​İspanya

Barselona; partiler, turizm, eğlence ve moda için güzel bir şehirdir. Şehir, Llobregat ve Besòs adlı iki nehrin ağzı arasında yer almaktadır. Şehrin batısında Serra de Collserola Sıradağları yer alır. İspanya’nın kültürel açıdan zengin bir miras kentidir. Aynı zamanda ikliminden dolayı da dünyanın en iyilerinden biridir. Şehir, ortalama yıllık sıcaklıklarda gündüzleri 21.2°C (15.2°F) ve geceleri 15.1°C (59.2°F) değerlerine sahiptir. Barselona, ​​ılıman kışları ve ılık ve sıcak yazları ile deniz Akdeniz iklimi kategorisine girer. Sonbahar ve ilkbahar mevsimleri, şehirdeki en çok yağış görülen zamanlardır. Yıl boyunca sıcaklıklarda büyük dalgalanmaların görülmesi, onu dünyanın en iyi iklimlerine sahip şehirlerden biri haline getirmiştir.

3. Sassari, İtalya

Sassari , İtalya’nın Sardunya adasında bulunan en eski şehirdir. Şehir, Rosello Çeşmesi ve neoklasik mimarisiyle ünlüdür. Şehir, 12. yüzyıldan kalma sanat, tarih ve kültür eserleri açısından zengindir. Şehri, binlerce hektar zeytin tarlası çevreliyor. Weatherwise tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Sassari dünyanın en iyi dördüncü iklimine sahip şehir olarak sıralanıyor. Sassari’nin ortalama yüksek sıcaklığı 19.1°C (66.4°F) ve ortalama düşük sıcaklığı 11.6°C’dir (53°F). Sassari’nin ortalama yağış miktarı 696 mm’dir (27.41 inç).

2. Las Palmas, Kanarya Adaları, İspanya

İspanya, hava durumu ve iklimi için yaşanacak en iyi ülkelerden biridir. İspanya’dan bir başka şehir olarak Kanarya Adaları’ndaki Las Palmas, dünyanın en hoş hava koşullarından birine sahip olarak listeye giriyor. Las Palmas de Gran Canaria şehrin resmi adıdır. Kanarya Adaları’ndaki Gran Canaria Adası’nın başkentidir. ABD’deki Syracuse Üniversitesi’nde klimatoloji araştırma direktörü Thomas Whitmore tarafından yapılan bir araştırma, Las Palmas’ın “dünyanın en iyi iklimine” sahip olduğunu ortaya koydu. Las Palmas şehrinin yıllık ortalama sıcaklığı gündüz 21.2°C (70.2°F) –28°C (82°F), gece ise 18°C (64°F) değerlerine sahiptir.

1. Viña del Mar, Şili

Viña del Mar, Şili’nin Orta Pasifik kıyısında bulunan ve yıl boyunca en iyi hava koşullarına sahip bir şehirdir. Şehir “Bahçe Şehri” olarak da bilinir. Viña del Mar; sahildeki yüksek binalar, alışveriş merkezleri ve tatil köyleri ile ünlüdür. Şehir, ulusal ve uluslararası çok sayıda turisti ağırlıyor. Şehir sıcaktır ve nadiren bu sıcaklıklarda büyük farklılıklar görür. Yaz aylarında sıcaklıklar gece 16°C (61°F) civarındadır. Kışlar ise serin ve nemli geçer. Gündüz sıcaklıkları nadiren 30°C’yi (86°F) aşar. Şehir sonbahar ve kış mevsimlerinde yağmur alır. Yıllık yağış miktarı 480 mm’dir.