Hayvanlar alemi son derece büyüleyici ve gizemlidir. Eşsiz ve garip özelliklere sahip binlerce farklı hayvan türü vardır. Bazıları sevimli olsa da bazıları tehlikeli ve korkutucudur. Korkutucu görünmesine rağmen tehlikeli olmayan hayvanlar da var. Bazıları ise her ne kadar korkunç ve iğrenç görünse de, bazı ülkelerde bir incelik olarak görülmektedir. Dünyadaki korkutucu görünen hayvanlar hangileri?

İşte kabuslara dahi girebilecek 10 Korkunç Görünümlü Hayvanın Listesi:

10. Geoduck (Panopea Generosa)

Geoducks çok büyük, yenilebilir tuzlu su istiridyesidir ama tuhaf görünümlerinden dolayı bu iğrenç hayvanları yiyemezler. Batı Kanada ve kuzeybatı Amerika Birleşik Devletleri’nin kıyı sularına özgüdür. Bunlar en uzun yaşayan hayvanlardan biridir. 140 yıla kadar kolayca yaşarlar. Bu inanılmaz garip görünümlü yumuşakçalar, dünyadaki en büyük oyuk midyesidir. Geoduck, Dünya’da dünya dışı bir yaratık gibi görünüyor. Sadece bu “lezzetli” hayvanın ortaya çıkışını hayal etmek bile, bazılarımızı hasta bırakabilir ve tüketimini düşünmek zor olabilir.

9. Yaşayan Kaya (Pyura Chilensi)

Yaşayan kaya, kaya gibi görünen denizden çıkan tuhaf bir yaratıktır. Pyura chilensis, bu garip hayvanın bilimsel adıdır. Deniz canlısı Şili ve Peru kıyılarında yaşıyor. Yerliler bu garip hayvanı yer. Tam olarak metal vanadyum içeren kan benzeri maddeyi salgılayan hareketsiz bir kayaya benziyor. Vanadyumun kanındaki kaynağı ve işlevi bilinmemektedir. Yaşayan kaya kendini üretebilir. Deniz suyunu emerek ve mikroorganizmaları filtreleyerek yemek yiyorlar.

8. Japon Dağ Sülükleri (Haemadipsa Zeylanica)

Japon dağ sülükleri çeneli sülük olarak sınıflandırılır ve Japon dağlarına özgüdür. Bu hayvanlar görünüşleri ve özellikleri bakımından gariptir. Beş çift gözleri var. Bu sülüklerin iki veya daha fazla çenesi vardır. Genellikle çene kara sülükleri olarak adlandırılırlar. Bu korkunç hayvan hayatta kalmak için kanla besleniyor. Bu sülüklerin aileleri Hint ve Pasifik Okyanusu çevresindeki subtropikal ve tropikal bölgelere özgüdür.

7. İnsan Botfly (Dermatobia Hominis)

İnsan botfly , dünyadaki korkunç böceklerden biridir. Sadece korkutucu değildir ve tehlikelidir. İnsan botfly, insanlar arasında parazit olarak yaşayabilir ve et yer. Parazit üretmek için insanların derisine yumurta bırakır. Yumurtalarını döşemek için sivrisinekler üzerindeki botfly mandal tiplerinden biri, onları da insanlara aktarır. Yumurtalar insanların derileri üzerine geldikten sonra yumurtalar larvalara açılır. Bu larvalar, sivrisinek ısırıklarının bıraktığı yara yoluyla derinin altına girer. Bu küçük böcek kabus olabilecek derecede tehlikelidir.

6. Dev Afrika Kırkayak (Archispirostreptus Gigas)

Dev Afrika kırkayak, kırkayakların en büyük kaybolmamış türüdür. Genellikle kırkayaklar korkutucu görünür. Boyut olarak daha büyük bir versiyonu olan bu tür de kesinlikle korkutacaktır. 38.5 santimetreye kadar büyürler. Dev Afrika kırkayaklarının yaklaşık 256 bacağı vardır. Çoğunlukla Doğu Afrika ormanlarında bulunurlar. Bir spirale kıvrılır ve kendini savunmak için tahriş edici bir madde salgılar. Kırkayak gövdesindeki tahriş edici sıvı, gözlere veya ağza sokulması halinde zararlı olabilir. Bazı insanlar bu iğrenç böceği evcil hayvan olarak tutmayı tercih ediyor.

5. Dev Kırkayak (Scolopendra Gigantea)

Dev kırkayaklar, dünyanın en korkunç kırkayaklarıdır. Doğrudan yabancı dünyadan çıkmış gibidir. Bunlar, 30 cm’ye kadar büyüyen dünyanın en büyük kırkayaklarındandır. Bu çirkin görünümlü canavar, Güney Amerika ve Karayipler’in bazı bölgelerinde yaşıyor. Sıçanlar, kemirgenler, yarasalar, kurbağalar ve kertenkeleler gibi daha büyük hayvanları öldürmek ve yemek için yeterince tehlikelidirler. Ayrıca küçük boyutlu kuşlar ve örümcekleri de yiyerek beslenir. Dev kırkayak zehirlidir. 2014 yılında, Venezuela’da dört yaşında bir çocuk ısırıldıktan sonra öldü.

4. Köstebek Kertenkele (Bipes Biporus)

Köstebek kertenkele, solucan ve kertenkele kombinasyonu gibi vahşi görünümü olan bir hayvandır. Son derece uzun bir solucan bekliyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu hayvanın diğer adı beş parmaklı solucan kertenkele. Baja California Yarımadası’na özgü hayvanlar, 9.4 inç kadar büyür.  Bacakları olan dört amfibibaenian türünden biridir. Garip bir yılan gibi görünüyorlar. Kendini ampute ederek garip bir kaçış mekanizmasına sahiptir.

3. Dil Yiyen Parazit (Cymothoa Exigua)

Dil yiyen parazit, balığın ağzında yaşayan ve balığın dilini yavaşça değiştiren parazitik bir izopodtur. Parazit, balıklara solungaçlardan girer. Balıkların diline yapışırlar. Parazit, balığın dilinde kan damarları çıkarır ve sonuçta dilin düşmesine neden olur. Sonra parazit dilin olduğu saplamaya bağlanır ve yeni dil haline gelir. Parazit daha sonra balığın kanını besleyebilir ve diğer birkaç kişi balık mukusuyla beslenebilir. Yaşam döngüleri hakkında fazla bir şey bilinmemektedir.

2. Tenya (Cestoda)

Tenya, dünyanın en iğrenç solucanlarından biridir. Tenyalar tipik olarak insanlar ve diğer hayvan türleri gibi omurgalıların sindirim sistemlerinde yaşarlar. Dünyada binlerce tenya türü vardır. T. saginata, insanlarda görülen en yaygın tenya türlerinden biridir. Bu solucanlar 20 m’ye (65 ft) kadar büyüyebilir. Omurgalılara bulaşan tenya 270 milyon yıl öncesine kadar uzanan uzun bir tarihe sahiptir. Tenyalar genellikle sığır eti ve balık gibi az pişmiş et tüketimi nedeniyle insanları enfekte eder.

1. Lampreys

Lampreyler, garip ağızları ile ayırt edilen çenesiz balıklardır. Korkutucu görünümlü dişli, huni benzeri emme ağzı vardır. Garip ağızlarının yanı sıra, garip parazitik beslenme davranışları ile de bilinir. Bazıları, kanlarını emmek için diğer balıkların etini sıkarak beslenen parazitiktir. Büyük hayvanlara bağlanırlar. Lampreyler eski bir hayvan türüdür, ancak hagfishes ve çene omurgalılarıyla olan ilişkileri bir tartışma konusudur. Lampreys, hem eski hem de modern zamanlarda bazı ülkelerde bir incelik olarak görülür.