Sağlıklı bir kalbe sahip olmanın en önemli yolu sağlıklı besinler tüketmekten geçmektedir. Bu besinler, damarların temizlenmesini sağlamakta ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına destek olmaktadırlar.

Kalp Sağlığı Koruyan Besinlerin, Kalp Sağlığı İçin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Balık ve kabuklu deniz ürünleri doymamış yağ bakımından zengin besinler arasındadırlar. Bu besinler hem kanın pıhtılaşmasını azaltmakta hem de kalp ritmini düzenlemektedirler. Balık ve kabuklu deniz ürünleri yanında ayçiçeği, mısır yağlarında bulunan omega 6 yağ asitleri, kabuklu kuru yemişler, kolesterolün düşürülmesi ve dengede tutulmasına büyük fayda sağlamaktadırlar.

Hangi Yiyecekler Kalbe İyi Gelir

  • Zeytinyağı: Zeytinyağı kalp dostu olan besinlerin başında yer almaktadır. Yemeklerde doymuş yağlar yerine zeytinyağı kullanmak, kan basıncını düzene sokarak, kandaki kolesterol miktarını azalmaktadır.
  • Balık: Balık selenyum ve demir kaynağı besinler arasında yer almaktadır. Bu besin aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda Omega 3 yağ asidi barındırmaktadır. Uskumru, Somon gibi balık çeşitlerinin tüketilmesi özellikle tavsiye edilmektedir.
  • Fasulye: Fasulye besleyici gıdalar arasındadır. İçerisinde bolca protein ve karbonhidrat bulunmaktadır. Selenyum, potasyum ve magnezyum içeriği sebebiyle kalp sağlığı için tüketilebilecek gıdalar arasında yer almaktadır.
  • Süt ve Süt Ürünleri: Mandıra ürünleri yüksek protein içermeleri sebebiyle kalp sağlığını desteklemektedirler.
  • Kuşkonmaz: Kuşkonmaz düşük kalorili olması açısından kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. İçerisinde B6 ve C vitamini bulundurmaktadır. Gün içerisinde bir kase kuşkonmaz tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Arpa: İçerisinde B6 vitamini, çinko ve demir bulunmaktadır. Bu vitaminler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesinde ve beraberinde kalp sağlığı için büyük yardımcıdır.
  • Muz: Potasyum içermesi sebebiyle tam bir mineral deposudur. Yüksek tansiyonu ve kötü kolesterolü önlemektedir.
  • Yeşil Çay: Yeşil çayın sahip olduğu polifenoller, antioksidan özelliği taşımaktadırlar. Bu da kalp hastalıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Siyah çay ve kahve yerine, kalp sağlığı açısından yeşil çay tüketilmesi önerilmektedir.
  • Soya: İçerisindeki yüksek protein ve B1, demir ve çinko sayesinde kalp hastalıklarını engellemektedir. Gün içerisinde 25 gram kadar soya tüketimi önerilmektedir.