Kırgız kasaba ve kentlerinde mutfak kültürü değişkenlik ve çeşitlilik gösterirken, yoksul ve orta halli köylüler çoğunlukla çorba gibi sulu yemeklerle beslenmektedirler. Kırgızistan’ın güneyinde yer alan yerleşim bölgelerinde yetiştirilmekte olan aşkabak adı verilen bir kabak türünün geleneksel damak tadında önemli yeri vardır. Yemek kabağı anlamına gelen aşkabak ile yapılan pek çok yemek çeşidi bulunmaktadır ve bu sebze, çoğunlukla çorbalara katılarak kullanılmaktadır.

Mutfak kültürü

Zengin bir mutfak kültürüne sahip Kırgız da süt ve süt ürünlerinden yapılan yiyecekler diğer Türk boylarında olduğu gibi yaygındır. Ayrıca yöreye ait bir lezzet olan ve kısrak sütünden yapılan Kımız da Kırgızların en önemli içeceğidir. Anadoluda da örneklerine ara sıra rastlanan kurut, yoğurdu dayanıklı hale getirmek için yapılan süzdürülmüş yoğurt, lor peyniri, serinletici bir içecek olarak yapılan çalap, tuzsuz bir peynir olan bıştak, eritilmiş tereyağı, sarı may ve kamak, süt ürünlerinin önde gelenlerindendir.

Ekonomisi genellikle hayvancılığa dayanan Kırgız mutfağında etin de yeri, süt ve süt ürünleri gibi tartışmasız ön plandadır. Kırgızlar eti yemeklerinde oldukça sık kullanmaktadırlar. Koyun, sığır ve av hayvanlarının yanı sıra, çok değerli kabul edilen at eti de Kırgız mutfak kültüründe sıkça yer alır.

Davetlinin toplumda gördüğü saygınlık mönünün içeriğini belirler. At etinin mönüde yer alması davetlinin ne denli saygın olduğunun göstergesidir. Bunun yanı sıra etin konuk ağırlama sırasındaki dağıtımının da belli bir seremonisi vardır. Örneğin kesilen hayvanın belli bölgelerinden elde edilen et, özellikle erkeklere ayrılır. Bu etleri kadınlar asla yiyemezler.

Özel günler

Kırgız mutfağında özel gün yemekleri toplumsal yaşayışa paralel olarak zengin bir çeşitlilik gösterir. O mevsimin meyva ve sebzeleri, üretim çeşitliliği, dini ay ve günler, hayatın dönüm noktaları ve benzeri olaylara göre bir mönü oluşturulur. Kışın sona erip, doğanın yeniden canlanışının kutlandığı Nevruz, tüm üretimi canlandırdığına inanıldığı için Kırgızistan da ayrı ve önemli bir yere sahiptir.