Kedilerin düştükleri zaman nasıl bu kadar çabuk döndükleri merak edilen konular arasında yer alır. Kedi meraklısı olan kişilerin çoğunlukla duydukları konular arasında yer alır. Kediler her zaman ayaklarının üstüne düşmezler. Bunların arasında istisna olan durumlarda her zaman için bulunur. Kediler yapıları nedeni ile düştükleri zaman vücutlarını düzeltebilirler. Bu nedenle de ayakları her zaman için aşağıya doğru bakar.

Doğru Bir Refleks

Kedi davranış uzmanı olan Emily Parker kedilerin ayaklarının üstüne inme durumlarının düzeltme refleksinden meydana geldiğini belirtir. Bu refleks vücudu yönlendirmek amacı ile çalışır. Bu sayede kafa dik bir şekilde vücudun geri kalanını destekleme imkânı bulunur. Şeklinde bir açıklama yapıyor. Bu özelliğin kedilere özgü olduğunun düşünülmesi yaygın olarak bilinen bir yanlış anlamadır. Doğrulama refleksi insanlar da dâhil olacak şekilde omurgalılar da bulunan bir özelliktir. Parker; insanların da bu özelliğe sahip olduğunu ve bu nedenle yürüdüğümüz zaman, koştuğumuz zaman hatta oturduğumuz zaman da bedenimizin zahmetsiz bir şekilde dik bir pozisyona geri döndüğünü belirtir.

Refleks

Hayvanların ve insanların iç kulaklarında yer alan vestibüler aparat ile sağlanan bir durumdur. Vestibüler aparat saç hücrelerini ve sıvıyı içeren bir dizi yapı olur. Vestibüler aparat hareket ve aynı zaman da yerçekimini algılayarak beyne sinyal gönderir. Birçok memelide çalışma şekli kedilerde bulunan çalışma şeklinden farklı olur. Çünkü kedilerin kemiklerin inanılmaz bir derece de esnek olur. İnsanlara göre iki kat daha esnek bir yapıları bulunur. Kedinin vücudunun 180 derece dönme imkanı vardır. İnsanlar ise sadece 90 derece dönebilir. 180 derece dönme demek, gövdenin kalçalara ters bir şekilde bakacağı anlamına gelen bir durumdur.

Omurga

Parker’a göre bir kedi düşmeye başladığı zaman öncelikle omurgasını kavrar. Bu durum da kedinin vücudunun önü ile arkasının bağımsız bir şekilde hareket etmesine neden olur. Sonra ise ön pençelerini içeriye çekerler, gövdelerini açısal bir momentum korumasını göstermek amacı ile hızlı bir şekilde dönmesini sağlar. Parker, bir patenci kollarını nasıl içeriye sokarak daha hızlı bir şekilde dönebiliyorsa kedi de arka bacakları ile aynı şeyi yapar. Bu sayede vücudunun arka yarısı hızlı bir şekilde döner ve arka yarısının ön yarısını yakalamasına da izin verir. En sonunda ise kedi pençelerini uzatarak yer ile buluşmaya hazır bir hale gelmiş olur.

Kediler Her Adımı Düşünür

Bütün bu olayların hepsi bir anda olup bitiyor. Bu bir refleks ancak kedinin vücudu bunu otomatik bir şekilde yerine getiriyor. Kedi her adımı düşünüyor ve ona göre yerine getiriyor. Kedilerde kusursuz değildir. Bazı zamanlarda kediler de yere sert bir düşüş meydana getirir. Bazı zamanlarda da kedilerin süreci tamamlamak için yeterli bir zamanları bulunmaz. Parker, kedilerin yerden 12 inç ya da daha yüksekten düşmeleri durumunda kedilerin yeniden yönlendirilmesi amacı ile yeterli zamanlarının olduğunu belirtir. Bu nedenle de kediler her zaman için dört ayaküstüne düşerler. Bu durumun hepsi doğru olmasa da kedilerin etkileyici düşme teknikleri bulunur.