Kedilerin ayırt edebildikleri sesler arasında, açılan bir yiyecek sesi önde geliyor. Acaba kediler kendi isimlerini biliyorlar mı?

Kedilerin yetenekleri arasında yaramazlık ve yiyecek yakalama ustalığı sayılabilir. İsimleri ile çağırdığınız zaman geldiklerini de görebilirsiniz. Buna sizinle oynamak istediğiniz için mi, yoksa yiyecek verebileceğiniz duygusu ile mi hareket ettiğini kestirmek zor. Kedi sahiplerinin, onlara isimleri ile seslenirken tehlikeli hatalardan kaçınmaları gerekiyor.

Kediler hangi sesleri tanır?

Kediler; tam olarak ne dediğimizi anlayamasalar bile, sesleri kesinlikle iyi veya kötü sonuçlarla ilişkilendirmeyi biliyorlar. Kedinizle konuştuğunuzda, muhtemelen en çok ses tonunuza cevap vermesiyle fark edebilirsiniz. Kediler yiyecek veya tehlike seslerini tanıyabilir. Ayırt ettikleri bu sesleri, olumlu veya olumsuz bir deneyim ile ilişkilendiriyorlar.

Kediler isimlerini biliyor mu?

Araştırmalar, pek çok kedinin isimlerini bildiği yönünde. Evcil hayvanlarımız, adlarını dikkat veya yiyecek gibi belirli şeylerle ilişkilendirmeyi öğreniyorlar. Evcil hayvanınız için kafa karıştırıcı olabilecek birçok farklı takma ad kullanmadan kedinizin adını daha hızlı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Onlarla konuştuğunuzu elbette her zaman fark etmeyebilirler. Ayrıca; kedinizin gerçekten nefret ettiği şeylerden herhangi birini yapıyorsanız, sizi tamamen görmezden gelebilirler.

Bir yabancı tarafından çağrılırsa kediniz isimlerini tanır mı?

Bu yönde yapılan araştırmalarda, kedilerin sahiplerine daha olumlu tepiler verdiğini gösteriyor. Bir yabancının sesine karşı tepki verme olasılığı daha düşük. Kedilerin sahiplerini seslerine bir yabancı sesine göre, ismiyle çağrıldığında daha fazla davranışsal tepki gösterdiği görülüyor.

Onları isimlerinin yanı sıra başka kelimeler de bilmeleri için eğitebilir misiniz?

Bir kediyi köpeklerin yaptığı gibi kelimelere cevap vermesi için eğitebilirsiniz. Onlara oturmayı, kalkmayı, çak bir beşlik yapmayı, yatağına gitmeyi veya çeviklik yapmayı öğretebilirsiniz. Sadece onları eğitmek için motive olmalısınız. Antrenman yapabilmek için, belirli bir hediye veya oyuncak gibi kedinizi motive eden şeyleri belirlemelisiniz. Sonra oturmak gibi basit bir şeyle başlayabilirsiniz.

Zaman içinde kedinizin davranışlara, tepkinize veya sesle komut vermenize bağlantılı olarak değişimini fark edersiniz.