Geceleri size sokulduklarında bundan keyif alabilir veya uykunuzu kaçırdığı için gıcık olabilirsiniz. Kedilerin neden üzerinizde uyuduğu, bunun anlamı ve başka bir yerde uyumaları için ne yapmanız gerektiğine bakalım. 

Kedim neden üzerimde uyuyor?

Kediler inatçı olabilir. Yani, kediniz gece yatakta sizinle yatmayı seçtiğinde, muhtemelen onunla inatlaşmazsınız. Ama neden kediniz bütün gün sizi görmezden geliyor ve sonra geceleri uyurken yanınızda uyumak istiyor? Aslında, kedilerin sizinle uyumayı sevmesinin birkaç nedeni var. 

Güvenli Yer Arıyorlar

Kediler her zaman kendilerini savunmaya hazırdır. Bu nedenle kediniz cool gibi görünse bile, harekete geçmeleri gerektiği anlamına gelen sesler veya kokular için yüksek alarmdadırlar. Bununla birlikte, uyku en savunmasız anlarıdır. 

Kediler her zaman harekete geçmeye hazır olduklarından, sahiplerinin yanında kıvrılarak ekstra koruma isterler. Kedinize uyku sırasında, en savunmasız oldukları bir zamanda daha fazla güvenli yer sağlayabilirsiniz. Eğer kediniz yanınızda uyursa, size güvendikleri ve yanınızda güvenli hissettikleri anlamına gelir. 

Sıcak Yer Arıyorlar

Bir kedinin normal vücut sıcaklığı 102 dereceye kadar çıkar. Bu yüzden kedinizi genellikle güneşli bir pencerede yatarkenn veya bir kutuya sıkışmış bulabilirsiniz.

Bölgelerini İşaretliyorlar

Kediler, kokularıyla bölgelerini işaretlemeyi severler. Üstünüzde uyuduklarında, kokularıyla sizi işaretliyor olabilirler.

Bağlanmak İstiyorlar

“Kedim neden benim üzerinde uyuyor?” diye merak ediyorsanız, bunun nedeni sizi sevdiklerini söylemeye çalışıyor olmaları olabilir. 

Üzerimde Uyuyorsa Bir Sorunu Var Mıdır?

Kediniz her gece üzerinizde uyursa, genellikle endişelenmenize gerek yoktur. Normalden çok daha fazla uyuduklarını ve düşük enerjiye sahip olduklarını fark ederseniz, kontrol ettirmek için onu veterinere götürmelisiniz.

Özellikle Bir Yerde Uyumasının Sebebi Nedir?

Kediniz başınızın yanında uyumayı seviyorsra, muhtemelen vücudunuz uyurken oradan çok fazla ısı açığa çıkarıyordur. Bu da kediniz için ekstra rahatlık anlamına gelir. Ayrıca başınızı uykunuzda fazla hareket ettirmezsiniz. Kedinizin başınızın yakınında uyumak istemesinin bir başka nedeni de, şampuanınızın kokusunu sevmesidir.

Kediniz göğsünüzde veya göğsünüzün yakınında uyumayı severse, bunun nedeni kalp atışınızın ve sabit nefesinizin sesi onları rahatlatır.

Kedileri Yatağa Almak Kötü Mü?

Kedinizin sizinle yatakta uyumasına izin vermenin kesinlikle pozitif yönleri var. Stresi azaltmaya yardımcı olabilir. İkinizin bağlanmasına izin verir. Sizi sıcak tutar. Ancak, bazı eksi yönleri de vardır.

Birçok kedi akşamları aktiftir. Ayrıca, kediniz aşırı kiloluysa göğsünüzde veya kafanızda uyumayı tercih ederse, bu rahatsız edici olabilir. Son olarak yarası olan kediler hastalık taşıyabilir, yarası yoksa bile yerdeki kirleri yatağa taşıyabilir. 

Kediye Odayı Kilitlemeden Yatakta Uyumamasını Öğretmenin Yolları Var Mı?

Kedinizin sizden ayrı bir odada uyumasına yardımcı olacak birkaç farklı seçenek var.

  • Isıtmalı bir evcil hayvan yatağını deneyebilirsiniz. Böylece kediniz uyurken biraz ekstra sıcaklık elde edebilirsiniz.
  • Onlarla oynayın ve ardından güzel bir akşam yemeği verin. Dolu bir göbeğe sahip olmaları kedilerin uykusunu getirebilir ve yatağınız yerine koltukta daha mutlu olabilirler.
  • Otomatik mama kabı ile bir otomatik olarak geceleri az miktar beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu, kedinizin makinenizi odanıza takılmak ve yatağınızdan aşağı inmek yerine izlemesini sağlayacaktır.