Kedilerin kuyruklarını sık olarak salladığını görebilirsiniz. Ancak kuyruklarının hareketi ve konumu, fark edebileceğinizden çok daha fazlasını anlatıyor olabilir.

Kedinizde göreceğiniz tıslama, muhtemelen geri çekilmemiz gerektiğinin açık bir göstergesidir. Miyav sesi ise günaydın demenin sevimli bir yolu olabilir. Kedinizin size söylemek isteyip beceremediği başka birçok şey olabilir. Sesli biçimde iletişimin bittiği yerlerde kedinin kuyruğu bir iletişim noktası olabilir.  Kuyrukların; kıvrılmış, kabarmış, düz havaya işaret ediyor ve daha fazlası gibi durumlarında onların söylemek istediğini anlamaya çalışmalısınız. İşte kedi iletişiminin bu ince biçiminin ardındaki birçok anlamı veriyoruz.

Titreşen kuyruk

İnsanlar gibi hayvanlar da uykusunda biraz hareket eder. Kediler de uyurken rüya görür ve hareket ederler. Kuyrukları bu sırada titreyebilir. Bu kuyruk durumu aktif bir rüya görme biçimi anlamına gelir. Elbette bu durumda ise kediyi asla uyandırmayın ya da korkutmayın.

Düz yukarı, bir seğirme ile

Buna aristokrat kuyruğu da diyebilirsiniz. Ancak, düz bir şekilde ortaya çıkan, tavana doğru uzanan bir kuyruk, iddialı bir kediye ait değildir. Aslında, tam tersi. Çevresinde mutluluk, güven, konfor ve dost canlısı ve etkileşimli olma istekliliğini göstermeye çalışıyor.

İyi kırbaç

Yere süpürüyormuş gibi, yana kırılan bir kuyruk. Bir şeyin doğru olmadığını gösteren açık bir işarettir. Bu durum aşırı derecede korkuyorsa ortaya çıkabilir ve saldırgan davranış için tetikleyici olabilirler.

Yavaş hareket eden kuyruk

Hiç kedinizin bir şeye baktığını bulmak için bir odaya gittiniz ve hareket eden tek şeyin kedinizin kuyruğu olduğunu gördünüz mü? Sıra dışı bir şey göremeyebilirsiniz, ama kesinlikle o görüyor. Yavaş hareket eden bir kuyruk, yaklaşmakta olan bir olayın etrafındaki odağı ve niyetini gösterir. Bunlar arasında; bir oyuncağın üzerine atlamak, bir ev arkadaşını kovalamak vb. şeyler de olabilir. Kedinin bir amaç ile fiziksel bir hareket yapmaya hazırlandığını gösteriyor.

Uykulu kuyruk

Kedinizin erteleme düğmesine basma arzusu yoktur. Alarmınız çalmadan önce yüzünüze kuyruk sallamalarının mükemmel bir doğal nedeni var: Kediler krepreşimdir. Yani bu kavram, onların alacakaranlık ve şafak arasında en aktif olduklarını ifade etmek içindir. Günde 12 ila 16 saat arasında yaptıkları şey uyumaktır.

Bunun hakkında soru yok

Kedinizin kuyruğunu yüksekte bir soru işaretine benzeyen küçük bir kıvrım veya eğri ile taşıdığını fark ederseniz, bu oyun zamanı için yeşil ışıktır. Kediler günde 16 saate kadar uyku uyuyabiliyor. Farklı etkinliklere altı saate kadar zaman ayırdıkları için, bu kuyruk durumu onların eğlenceli ruh hallerinden yararlanmak için iyi bir zaman anlamına gelecektir.

Bir kuyruk eğme

Bir köpek eve geldiğiniz anda atlama, kuyruk sallama ve birçok salyalı öpücük gibi tepkilerle sizi karşılar. Kediler, biraz daha incelikli. Bazıları bacağınızın arasında dolaşır ve size sürtünür. Hatta kuyruğunu size bağlar. Bazıları ise sizi hiç kabul etmeyebilir, sizi pencerenin açgözlü güneşli noktasından kontrol etmeyi tercih edebilir. Daha sonra, onları bıraktığınız için sizi affettiği anda yatışabilir ve yanaşabilir. Kediler kuyruklarını bağlamayı, sahibine yada mutlu oldukları diğer kedilerin etrafında yapabiliyor.

Geri bas!

Kedinizin kuyruğunun bu pozisyonla gönderdiği mesajda ince bir şey yok. Dümdüz aşağıya dönük bir kuyruk, öncelikle size geri çekilmenizi söylüyor. Düşük bir kuyruk tipik olarak benzer davranış olasılığı olan reaktiviteyi veya agresif bir ruh halini gösterir. Ancak, İran kedileri gibi bazı ırkların normalde düşük kuyruk taşıyıcısı vardır ve bu reaktif davranışlarla karıştırılmamalıdır.

Puf kabartmak

Kedilerde kabarık kuyruk, sevimli ve davetkar anlamına gelmez. Kedinizi korkutursanız, başka bir kedi veya hayvandan korkarsa, kuyruğu düz olur ve kabarır. Bu korkmuş ve endişeli bir kedinin işaretidir. Ancak çığlık atmak ve saklanmak yerine, küçük kürk topu ile cesur bir cephe oluşturmaya çalışır. Kuyruğun şişmesi, kedinin tehdit edici bir durum, daha büyük ve daha cesur görünmesini sağlamak için yapılır. Bu kedi gergin, korkmuş ve çok tedirgin bir ruh halindedir.

Kuyruk kalkanı

Kedinizin, dış ortamlarda kuyruğunu pençelerine nasıl sardığını hiç fark ettiniz mi? Kendilerini korumanın bir yolu olarak bunu yaparlar. Bu gerçekleştiğinde kedinizin sinirlilik veya itaatsizlik gösterebileceğini bilmelisiniz. Ayrıca kediniz kafasını tıkıyorsa, korku ya da acı anlamına da gelebilir.

Hasta kuyruk

Bir kedinin kuyruğu sadece duyguları iletmekle kalmaz, aynı zamanda kedinizin kendini rahat hissetmediğini de gösterebilir. Kedinizin kuyruğunu sallayacak kadar gücü yoksa veya kuyruğu sınırlı bir şekilde asılı kalırsa, bir hastalık belirtisi olabilir. Dikkate değer diğer kuyruk semptomları, laserasyonlar, kanama, ısırık izleri, apseler, eksik kürk veya cilt lekeleri veya renk değişikliğidir. Bu işaretlerden herhangi birini gösteriyorsa veterinere derhal gitmeniz gerekecektir.