Elektrikli otomobil kervanına katılan yeni bir araç, 400 mil’lik bir şehir içi ve 280 mil otoyol menzile sahip olan Kia’dan geldi. Özellikleri ile Kia Soul Ev dikkat çekmeyi başardı.

ARTILARI

 • Süper menzil,
 • Sürüş için eğlenceli,
 • İyi iç tasarım.

EKSILERI

 • Tam olarak bütçe dostu sayılmayabilir.
 • Kutuplaştırıcı bir görünüm.
 • Wallbox şarj cihazı ihtiyacı

FIYAT

 • £ 33,795

Otomobil üreticileri, elektrikli araç geliştirmeyi giderek ciddiye almaya başladı. Hatta Porsche ve Lotus gibi otomobil firmaları bile elektrikli otomobil rekabetine katıldı. Yeni KIA Soul Ev, hemen herkese hitap edebilecek bir elektrikli otomobil olarak pazarda yerini alıyor. Kutu gibi bir görünüme sahip. İş dünyasına dahi önerilen otomobil, şehir içi sürüş mesafesiyle , küçük bir dört kapılı olarak karşımıza geliyor. Aracın tasarımında, Kore kırsalında bol miktarda bulunan yaban domuzlarının kasıtlı duruşundan esinlendiği iddia ediliyor. Başlangıçta Kia Soul için dizel ve benzinli modeller piyasaya çıkmıştı. Soul, 2014 yılında ikinci nesil modelle elektrikli hale geldi. O zaman var olan 130 mil menzil, Yeni Kia Soul ev ile iki katından fazlaya çıkarılıyor.

KIA’nın elektrikli Soul’u bağımsız bir araç olarak sunması önceki modellerden farklı olarak, elektrik gücüyle çalışmak üzere sıfırdan inşa edilmiştir. Lityum-iyon pil takımı, ağırlık merkezini olabildiğince düşük tutmak için koltukların altında ve akslar arasında zemin seviyesinde bir platform olarak düzenlenmiş. Araba hafif ama pozitif direksiyon, küçük gövde rulosu, rahat bir sürüş ve sessiz bir kabin ile son derece iyi denebilir.

150 kW’lık bir elektrik motorunu kullanan 64kWh çıkış ile Kia Soul EV, 7.6 saniyede 104 mil/saat’lik yeterli bir maksimum hıza sahip. Araca 280 mil’lik gerçekten kullanışlı bir menzil veriyor. Şehir içi kullanım veya kısa mesafeli kullanımda gayet iyi ölçüler.

Kia Soul EV’nin iyi iç mekanı gayet başarı olan bir başka özelliğidir. Başlangıçta, İngiltere için tam olarak yüklü olan sadece ‘First Edition’ versiyonlarında bu özellikler olacak. Kaliteli, 10 hoparlörlü Harman/Kardon ses sistemi bu iç tasarımın bir parçası olarak gelecek. Deri döşemeli iç kabinin geri kalanında kablosuz telefon şarjı, orta konsolda bir USB hızlı şarj cihazı, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, adaptif cruise control, otomatik klima kontrolü, çok yönlü elektrikli camlar (arkada renkli) ) ve otomatik kararan bir dikiz aynası. Hatta iyi bir baş üstü ekranı bile var.

Bu arada ‘akustik şekilli gösterge paneli’ her zamanki uydu navigasyon, radyo ve telefon sistemlerini ses tanıma ile birleştiren merkezi olarak monte edilmiş. 10.25 inç renkli dokunmatik ekran, yol hızından sürüş verimliliğine kadar her şey hakkında bilgi sağlayan bir dijital ekran olarak görev yapıyor. Bluetooth, müzik akışı, Apple CarPlay ve AndroidAuto diğer mevcut olan özellikler.

Navigasyon sistemi net, Avrupa haritalamasıyla ve TMC (trafik mesajlaşma kanalı) ile birlikte geliyor. Ekran bir geri görüş kamerasına da bağlanıyor.

Otomobili şarj etmek, tamamen doldurmak sıkıcı bir 31 saat gerektirir. Bununla birlikte, markanın şarj altyapısı uzmanı PodPoint ile olan ortaklığı nedeniyle sadece 300 £ karşılığında kurulabilen 7.2kw duvar kutusu ev şarj cihazını kullanarak, sadece dokuz saat 35 dakika sürecek.

Bazı sokaklarda ve servis istasyonlarında bulunan tipte 100kw DC şarj cihazı kullanan piller, 54 dakikada yüzde 80 kapasiteye veya 50kw şarj cihazı kullanılıyorsa bir saat 15 dakikaya kadar geri yüklenecektir. Aracın bir gece ev duvar kutusu ile şarj edilmesi, standart bir elektrik tarifesinde yaklaşık 9 sterline mal olacak.

Bununla birlikte, Soul EV’nin bir dezavantajı var, satın alma fiyatı. 3.500 £ ‘lık İngiltere fiyatı eklenti paketleri katıldıktan sonra £ 33,795.

Kia Soul Ev Teknik özellikler

 • Motor: 64kw elektrikli
 • Pil kapasitesi: 180Ah
 • Hücre sayısı: 294
 • Maksimum güç: 3,800 ila 8,000rpm arası 201 bhp
 • Maksimum tork: 0 ila 3.600 rpm arası 395Nm
 • 0 ila 60mph: 7.6 saniye
 • En yüksek hız: 104mph
 • Menzil 402 mil (şehir içi); 280 mil (ortalama)
 • Fiyat: £ 33,795 (eklentiler ile birlikte)