Kırmızı ışık da yer alan kameraların sürekli olarak resim çekmek gibi bir durumları bulunmaz. Kırmızı ışıklarda yer alan kameralar adeta bir tehdit durumudur.  Bu durum sürücülerin birçoğunu sıkan haller arasında bulunur. Kırmızıya doğru dönmek yapılan kafa karıştırıcı sürücü kuralları arasında yer alır. Bu durumun 1984 düzeyinde bir ürperticiliğe sahip olduğu düşünülebilir.

Kırmızı Işıklarda Bulunan Kameralar Nasıl Çalışır?

Arabanın kırmızı ışık da geçmesi durumunda izleme işlemi kameralar tarafından yerine getirilmez. İzleme işlemleri yolda bulunan sensör ve ara yüz tarafından yerine getirilir. Trafik yakası vekili David Reischer, bir aracın kavşağa girdiği zaman ve durma çizgisini geçtiği zaman diyerek kameraların tetiklenmesine neden olur. Fotoğraflanan durumlar alanlara göre değişiklik gösterir. Washington eyaletin de yer alan yasalara göre sürücülerinin yüzünün fotoğrafının ya da videosunun çekilmesi kesinlikle yasaktır. Bu nedenle de aracın arka kısmı çekilir. Bu durumların farklı olma ve aynı zaman da araçların sürücüleri hakkında bilgi sahibi olma imkânları da yer alır.

Trafik Işıklarının Yüzde Kaçında Kamera Bulunur?

Kırmızı ışıklarda yer alan kameraların kaç adet kavşakta kullanıldığı kesin olarak bilinmez. Çünkü bu durum her alana göre değişiklik gösterir. Reischer, Amerika’da yer alan her belediyenin kırmızı ışık kamerasını uygulamak için farklı bir işletim bütçelerinin olduğunu ve aynı zamanda trafik güvenliği programlarının olduğunu belirtir. Ancak hepsi bu kadar yaygın bir durum da değildir. Wetover, kurulumlarının çok pahalı olduğunu belirtir. Ülkelerin birçoğunda kameralar en tehlikeli olan kavşaklara monte edilmiş durumdadır. Reischer yoğun bir araba trafiğine sahip olmayan kırsal kesimlerde olmama durumunun olduğunu belirtir. Yoğun bir alanı olan kesimler ise kırmızı ışık kamerasının yüzde 15 ya da daha fazla olduğunu belirtir. Ancak düşünüldüğünden daha az olduğu da muhtemel durumlar arasında yer alır. Kameraların nadir bir durum da bulunması sürücü hataları hakkında gevşek olunması gerektiği anlamına da gelmemektedir.

Kameraya Yakalandığınızı Nasıl Anlarsınız?

Kırmızı ışıkta bulunan kameraya yakalanma durumunuz vardır ancak cezalandırılma durumunuz bulunmaz. Westover, Washington eyaletinde bir ceza verilmeden önce görevlendirilmiş olan memur tarafından gözden geçirilmesi ve onaylanması gerekir. Aracınızın kırmızı ışık sensörünü geçme durumu vardır ancak kavşağa girebilme durumunuz bulunmaz. Memurun bunu ihlal olarak görme durumu olmaz. Bazı belediyeler ise bunun yerine suçlu olan kesime metin ya da e-posta yolu ile iletişim kurabilecek durumlarını da ekliyor. Cezaların değiştirilebilme durumu da ekleniyor. New York’ta olayların her biri için 50 dolar alınır. Ancak belediyenin bu durumu ayarlayabilme durumu vardır. Washington’da ise temel olarak yapılan bir ihlalin bile cezası 100 doların üzerinde olma durumu vardır.

Ceza Ödeme İşlemleri Hakkında

Cezanın elinize geçmesi ile birlikte ödemeniz ile ilgili bir zaman sınırlamanız bulunmaz. Ödemenin yapılmaması durumunda ücretsiz ihlaller koleksiyonuna gönderilir. Westover, bu durumun eyalet yasalarında bulunan yargı yetkisine bağlı olduğunu belirtir. Arabanın gerçek sürücüsünün olmaması durumunda sürücünün isminin verilmesi gerekir. Bu duruma bakıldığında en güzelinin para cezası ödemek olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü diğer nihai durumlar buna değmeyecektir. Koleksiyonlara gönderilecek olan ihlallerin park bileti ödenmemesi durumlarında olabilecek olan durumlardan birisi olur.