Bazı uzmanlar tarafından kök hücreler insan yaşamında sonsuz gençliğin iksiri olarak vaat edilmektedir. Kişilerin sağlığı için kendi kök hücreleri dondurularak gerekli olduğunda müdahale aşamasında kullanılmaktadır. Kök hücre dondurma işlemi için belli bir ücret kişilere sunulmaktadır. Bazı uzmanlar tarafından da doğumdan sonra bebek kordonundan ve plasentasından kök hücre alımına izin verilir ve gelecekte oluşabilecek hastalıklara  karşı sigorta poliçesi olarak düşünülmektedir. Güney Kore’de Yeni doğan bebeklerin kesilmiş sünnet derilerinden elde edilen kök hücreler ile yapılmış yaşlanma karşıtı krem bulunmaktadır.

Hücre Görevi

Kök hücreler vücutta diğer hücrelere yol açan ana hücre görevindedir. Bilim adamları laboratuar incelemelerinde insan embriyonik kök hücrelerine ilk kez izole ettikleri ve 20 yıl önce büyüdükleri için Parkinson, Alzheimer, kalp hastalığı ve felç durumlarında  kullandıklarını söylemişlerdir. Kliniklerde uygulanan tek kök hücre tedavileri kan kanseri hastalarında nakiller için kan ve kemik iliğinde bulunan sadece kan hücreleri üreten kök hücreleri kullanılmaktadır. Bu hücreler hastanın kanına infüze edilmeden önce hastanın kendi kanından bir numune alınır. Böylece hasta için uygun tedavi yöntemi kök hücre tarafından belirlenir.

Kök Hücre Cilde İyi Gelir Mi?

Kök hücre tedavisi insan sağlığı için önemli boyuttadır. Kök hücre tedavisi ile birçok Kanser hastaları eski sağlıklarına kavuşmakta ve yaşamına devam etmektedir. Kök hücre tedavisi ile birlikte cilt üzerinde oluşan kırışıklıklar gidebildiği yönünde birçok ürün piyasaya sunulmuştur. Kök hücre tedavisi ile cilt üzerinde ciddi olarak tehlikeli yüzeyler oluşturacak olan ürünler ile kişiler üzerinde aldatıcı tedaviler olmaktadır. Bu tedaviler içerisinde çoğu kanıtlanmamış ve deneysel tipi aşamadan geçmemiş ürünler olmaktadır.

Yasaklanan Reklamlar

Bu alanda birçok reklam yasaklanarak belli bir müdahalelerde bulunulmuştur. Uluslararası kök hücre araştırma derneği tarafından yapılan  açıklamada kozmetik malzemeleri üzerinde kök hücre denemeleri yalnızca laboratuvarlarda kalmış ve onaylanarak hiçbir şekilde piyasaya sürülmediği yönündedir. 2006 yılında Japon biyolog Shinya Yamanaka’nın cilt hücreleri gibi yetişkin hücreleri, embriyonik kök hücrelere benzer bir teknoloji geliştirdiği yönünde yaptığı açıklama ile büyümüştür.

Nobel ödüllü olan bu atılım, yaşlanma ile ilişkili yaşamı kısıtlayan ve yaşamı kısaltan hastalıkları tedavi edebilir açıklaması ile kök hücre kullanımı birçok klinikte çalışmalara başlatılmıştır. Kök hücre tedavisi ile birçok hastalık tedavi edilebilirken cilt için henüz kesin bir atılım ya da bilgi bulunmamaktadır. Yaşlılar da kullanım olarak Parkinson gibi hastalıkların tedavi edildiği kanıtlanmış olsa da kırışıklık ya da gençleştirme alanında insan üzerinde kesin ve net sonuçlar bulunmamaktadır.