Eviniz sizin değeri en yüksek olan alışveriş durumunuzdur. Bu nedenle de yatırıma sahip olmak, yatırımı korumak en mantıklı durumdur. Ancak bir evin değerini düşüren 10 farklı durum vardır.

Kötü Komşu

Kötü komşular evinizin değerinin düşmesine neden olan durumlardan birisidir. Komşunuzun rahatsız edici olan her türlü durumu sizin evinizin değerinin düşmesine neden olan durumlar arasında yer alır. Kayıtlı bir seks suçlusu olması da bu durumların arasında yer alır. Bu durumun olup olmadığını öğrenmek için Ulusal Seks Suçlusu Genel Web sitesinden arayarak bir sorunun olup olmadığını öğrenme imkânınız olur. Aynı zaman da sizde kötü olan durumlardan uzak durarak kötü bir komşu olmaktan korunmalısınız.

Dış Cephe

Evinizin dışı, kişilerin eviniz hakkındaki ilk düşüncelerin meydana gelmesini sağlar. Solmuş, soyulmuş, çatlamış dış boyalar kötü bir görüntüye neden olur. Aynı zaman da evinizin dışının sıra dışı bir renge sahip olması kişilerin olumsuz düşüncelere bürünmesine neden olur. Gri, beyaz, krem ve bej rengi dışındaki renkler kişilerin beğenmemesine neden olur. Bu nedenle de renk seçimi yaparken dikkatli davranılmasında fayda vardır.

Çatı

Bakımı ertelenmiş olan ve aynı zaman da sızdıran çatılar kişilerin evi beğenmemesine neden olur. Böyle bir durumun olması halinde çatıların en kısa sürede tamir edilmesi gerekir. Çatının çürümesine izin vermek demek evinizin değerinin düşmesi demektir. Üstelik bu sorunu çözmek için beklemeniz demek sorunların daha da büyümesi demektir.

Ekspertiz

Ekspertizler evinize yakın olan bütün evlerin değerlerine de bakarlar. Çünkü değerleme işlemleri yerine getirilirken mahallede yer alan benzer satış fiyatlarına bakılır. Üstelik ekspertiz işleminin yerine getirildiği evlerde uzun bir bakım gerektirmeden evlerin boş kalma durumu da meydana gelir. Bu durum da evinizin değeri için uygun olmayan durumlardır. Bu nedenle evinizin değerini iki katına çıkaracak olan durumlar da denenmelidir.

Tesislere ve İşletmelere Yakın Olma

Tesislere ve aynı zaman da işletmelere yakın bir alan içerisinde bulunmak evin değerinin düşmesine neden olabilir. Bunlar; kötü okul %22,2, Striptiz kulübü %14,7, Evsizler barınağı %12,7, Mezarlık %12,3, Cenaze evi  %6,5, Santral %5,3, Atış Menzili %3,7, Hastane %3,2 oranında evin değerinde düşmeye neden olur.

Kötü Bahçe

Bahçe kötü bir duruma sahipse ya da gereksiz bir şeyler ile dolu ise evin değerinde bir düşmeye neden olur. Flip, evlerin ekstra bakımlarının ele alınmasının istenmemesi nedeni ile mülk değerinde bir düşmeye neden olur.

Adres Eki

Adreste yer alan son ek mülk değerinin yüzde 36 değeri kadar artmasını sağlar. Yapılan araştırmalarda bulvar, yol, yer adresleri pahalı olduğunu gösteren durumlardır. Sokak, sürücü ve cadde içeren alanların değerleri daha düşük olur.

Kişiselleştirme

Alıcı evi gezdiğinde projelerini bir kenara not eder. Yapılan listenin doldurulması, ilginç olan duvar kâğıdının kaldırılması, olağandışı olan renklerin üzerine resim yapmak ve aynı zaman da geleneksel olmayan armatürlerin değiştirilmesi gibi durumların değerin düşmesine neden olan durumlardır.

Garajın Dönüşümü

Evinizde bulunan garajın oyun odasına, spor salonuna, ev ofisi haline getirmek evin değerinin düşmesine neden olan durumlardır. Alıcıların çoğu garajın arabaları için ya da avlu için kullanılmasını tercih ediyor. Garajınızı başka bir amaç için kullanmak istemeniz durumunda bunu garaja geri dönüştürmeyi kolaylaştıracak bir şekilde yapmanız gerekir.

Halı

Halı kolaylıkla hasar görme durumundadır. Temizlenmesi zor olur. Aynı zaman da kokuları koruma durumu da vardır. Ayrıca belli renkler ile kaplı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle de en iyisi döşeme için parke ya da laminattan yana tercihte bulunmaktır. Ev alacak olan kişiler arasında yapılan bir araştırmada %54 gibi bir kısmın parke zeminlere daha fazla ödeme yapmak istediğini belirtti.