Köpeğim bana neden bu kadar çok bakıyor?” diye düşündüyseniz, sizin için cevaplarımız var.

Normalde göz teması onlara seslendiğinizde, yemeğini vermeden önce heyecanlıyken ve sakinleşmesini beklerken sizden komut bekledikleri ve dinlemeye hazır oldukları anlamına gelir. Fakat bazen siz onlara seslenmeden de size bakacaklardır.

Köpeğim neden gözlerime bakıyor?

Genel olarak köpekler bilgi edinmek ve insanlarının ne yapmasını istediğini anlamak için göz temasını kullanıyor. Bu da onlarla bağlantı kurmamıza yardımcı oluyor.

Köpekler de size olan sevgilerini göstermek için göz temasını kullanırlar.  Tıpkı insanlar sevgi ve şefkat göstermek için birbirlerinin gözlerine bakarken, köpeğiniz de öyle yapıyor.

Bununla birlikte, köpeğinizin ısrarla sizle göz teması kurmasının çok uzun veya çok yoğun olması durumunda, köpekte rahatsızlık olabileceğine işaret eder. Yani, size baktıklarını fark ederseniz, muhtemelen bir şey istedikleri anlamına gelir. En büyük ihtimaller yemeği bitmiştir, suyu bitmiştir, tuvaleti gelmiştir. Odanın kapısı kapalı kalmışsa sizden kapıyı açmanızı istemek için bile gözünüzün içine bakabilirler. Oyuncağı alamayacağı bir yere girmişse de gözünüze bakıyor olabilirler.

Köpeğim neden diğer köpeklere bakıyor?

Köpeğiniz yürüyüşe çıkarken başka bir köpek görürse, dikkatini çekmek için ona bakabilir. Ancak genelde iki köpek birbirlerine baktığında, aslında düşmanlık belirtisidir. İki köpek arasındaki dostane değişimlerde uzun süreli göz teması nadiren görülür. İki köpek ilk kez buluştuğunda, daima dikkatli bir şekilde yaklaştığınızdan emin olun ve köpeğinizin tanımadığınız bir köpeğe koşmasına asla izin vermeyin. Diğer köpeklerin nasıl tepki vereceğini bilmiyorsunuz. Bu, köpek sahiplerinin asla yapmaması gereken hatalardan sadece biri.

Tuvaletini yaparken köpeğim neden bana bakıyor?

Köpekler tuvaletlerini yaparken kendilerini savunmasız hissediyorlar. Bu yüzden onu koruduğunuza emin olmanız için gözlerinize bakıyor. Ayrıca çoğu köpek, dışarıda tuvalete gidecekleri takdirde bir ödülle ödüllendirileceklerini, bu yüzden işlerini yaptıklarını bildiğinizden emin olmak için size bakarlar.