“Köpeğimin nefesi kötü kokuyor, neden” sorusunun birden çok cevabı olabilir.

Kötü nefes kokusu hastalığa bir işaret olabilir. Birçok köpek sahibi kötü kokuyu normal buluyor ki haksız değiller. Buldukları her şeyi koklayıp, yalıyorlar. Yalnız nefesin kötü kokması normal veya sağlıklı bir durum değildir. Veterineriniz sorunları daha ciddi hale gelmeden çözmenize yardımcı olabilir. Bu yüzden nefesi ciddi anlamda kötü kokuyorsa veterinerinize danışabilirsiniz.

Beslenme

Çoğu köpek sahibi kuru mama haricinde köpeğine yemek veriyor. Bu gıdalar, köpeğinizin dişinde plak ve tartar birikimini arttırabilir ve bu da kötü kokuya sebep olabilir. Hatta bazı köpekler farketmediğiniz bir durumda kendi dışkısını yiyor olabilir. Bu kötü kokunun sebebi olabilir. Yürüyüş yaparken evcil hayvanınızı gözetlemeniz bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Ağız Sağlığı

Ağız hijyeni, köpeğinizin sağlığı için önemli bir durumdur. Köpeklerin yaklaşık %85’i 4 yaşından sonra diş problemleri yaşıyor. Evde köpeğinize düzenli ağız sağlığı bakımı yaparak bu sorunun üstesinden gelmeye çalışın. Tartar seviyeleri dişlerde arttıkça periodontal hastalık gelişebilir. Daha da kötüsü, çıkarılmadığında, zararlı bakteriler gelişir ve evcil hayvanınızın diş etlerini tahriş edebilir ve tahmin ettiğiniz gibi ağzının kötü kokmasına sebep olabilir.

Diş Bakımı

Köpekler için günlük bir diş bakımı rutini uygulamak önemlidir. Plak ve bakteri birikimini azaltır. Çoğu köpek diş bakımından nefret ettiği için diş çiğnemesi vererek dişlerini kendilerinin temizlemesine yardımcı olabilirsiniz.