Köpeğiniz zararlı olduğu bilinen bitkilerden uzak durmadığından dolayı, sizin tedbir alarak bu bitkileri onlardan uzak tutmanız gerekiyor. Evinizde ve köpeklerin olduğu alanlarda bu bitkileri bulundurmayın.

Elbette evinizin daha güzel bir görünüme kavuşması için bitkilere yer vermeye çalışıyorsunuz. Ama bir evcil hayvan olarak köpek sahibiyseniz biraz daha dikkatli davranmanız gerekir. Belki size doğal bir güzellik gibi hoş bir hava yaratacak yada sağlık yararları verecek bitkiler, onlara bazı zararlar verebilir. Ne yazık ki, en sevilen ve en popüler bitkilerden bazıları bile köpekler için zehirli olabiliyor. İşte köpekler için veterinerler tarafından da onaylanan en yaygın iç ve dış mekan bitkileri:

Sago Palmiyesi

Sago palmiyesi yapraklı, güzel ve büyümesi çok kolay olan bir bitki olarak iç mekanlar için sık tercih edilen bir bitkidir. Ancak, köpekler için son derece toksiktir. Eğer bir köpeğiniz varsa kesinlikle evinizden uzak tutmalısınız. Köpeğiniz tarafından tüketildiği an; şiddetli kusma, ishal ve karın ağrısı, tökezleme, titreme, nöbetler ve ateş sorunlarına neden olur. Hatta karaciğer yetmezliğine neden olur ve ölüm gerçekleşebilir. Bu durum, tek bir tohum kadar küçük bir miktarın yutulmasıyla da ortaya çıkabilir. Uzmanlar, bu bitkinin herhangi bir bölümünü yutmuşsa köpek için kusmanın tetiklenmesi için hemen en yakın veterinerini öneriyor.

Açelya

Açelyalar renkli ve ilginç bir bitki olarak güzeldir. Aynı zamanda çekici olan bu bitkiye köpekler de yönelir. Açelya bitkisinin tüm kısımları; çiçek, yapraklar, tohumlar ve hatta nektardan yapılan bal dahil olmak üzere köpekler için zehirlidir. Köpeğiniz tarafından tüketildiğinde aşırı duyarlılık, kusma, ishal, kas güçsüzlüğü, görme problemleri, yavaş kalp hız, kalp aritmi ve/veya düşük tansiyon, kardiyovasküler kollaps görülebilir ve olası ölümlerle karşılaşılabilir.

Laleler

Laleler ilkbaharda gelen en popüler bitkilerden biridir, ancak meraklı köpekler için büyük sorunlara neden olabilirler. Bitki ve çiçek toksiktir, ancak ampuller tüketildiğinde özellikle daha tehlikeli olmaktadır. Klinik yutma belirtileri kusma, ishal, hipersalivasyon ve hatta depresyonu içerir. , ASPCA’yı

Sarımsak ve Soğan Dahil Allium Türleri

Sarımsak ve soğan içeren allium türleri köpekler için zehirli bitkilerdir. Allium familyasındaki herhangi bir bitki köpeğiniz tarafından yutulursa, hemoliz adı verilen kan dolaşımında kırmızı kan hücrelerinin çok sayıda yok edildiği ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Etkileri; şiddetli zayıflık, hızlı nefes alma ve kırmızı renkli idrar olara görülebilir.

Dilsiz Baston (Diffenbachia)

Bu şişman, yapraklı tropikal iç mekan bitkisi güzel olabilir, ancak köpeklerin erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır. Bu bitki, iğnelere benzeyen mikroskobik cam parçalarına benzeyen kalsiyum oksalat kristalleri içeriyor. Çiğnemek veya yutmak, köpeklerde toksisiteye neden olur. Yaygın semptomlar; kusma, ağız ve/veya boğazda şişme, şiddetli ağız ağrısı, ağızda veya gözlerde pençeleme, ciddi cilt tahrişi, ajitasyon, öksürme, öğürme ve hipersalivasyonu olarak beliriyor. Sadece bitki ile temasa geçmek de semptomlara neden olabiliyor. Maruz kalan köpeğinizin gözleri ve cildi etkilenebilir.

Alocasia

Filin kulağı olarak da bilinen Alocasia, iç mekanlarda yaygın olarak bulunan çarpıcı bir koyu yeşil bitkidir. Aptal baston gibi, hem iç hem de dışta ciddi tahrişe neden olabilecek cam benzeri çözünmeyen oksalat kristalleri içerir. Eğer tüketilirse, semptomları izlemek ve tedavi etmek için veterinerinize derhal ziyaret etmeniz önerilir. Köpeğinizin cildi veya gözleri bitki tarafından tahriş olduysa, banyo ve/veya gözleri suyla yıkamak önerilir.

Meyve Bitkileri ve Kabukları

Yenilebilir meyve üreten greyfurt, portakal, limon ve erik gibi birçok bitki köpekler tarafından yutulduğunda sorun yaşanıyor. Meyvenin, yaprakların veya sapların derisi genellikle tehlikeli ve zehirli olabiliyor. Reaksiyonlar diğer bitkilerle olduğu kadar şiddetli olmasa da, bu bitkileri bahçenizde yetiştirmek ve köpeğinizi onlardan uzak tutmak önemli bir tedbir olur.

Zakkum

Beyaz veya pembe çiçekleri ve bahçeleri bölme amaçlı yüksekliği ile bilinen zakkum, köpekler için başka bir zehirli bitkidir. Zakkum yutulması aşırı tükürük, karın ağrısı, kusma, ishal ve uyuşukluğa neden olur. Şiddetli vakalarda karaciğer yetmezliğine ve ölüme neden olur .

Yılan Bitkileri (Sansevieria)

Çarpıcı görünümü ve bakımı çok kolay olduğu için yılan bitkileri, son derecede popüler iç mekan bitkileridir. Ne yazık ki, onlar da köpekler için zehirli bitkilerdir ve tüketilirse bulantı, kusma ve ishale neden olabilir.

Gündüz Sefası

Sabah çiçek açan bu güzel asma bitkisi, insanlar tarafından seviliyor. Açtıkları an, köpekler için de cazibe haline gelebiliyor. Tohumları en toksik kısmıdır ve köpekler tarafından tüketimi sonrasında kusma, bulantı, halüsinasyonlar, koordinasyon bozukluğu, ishal, anemi, konfüzyon ve karaciğer yetmezliğine neden olabiliyor.

Vadideki Zambak

Vadideki Zambak, sevilen bir iç ve dış mekan bitkisidir. Ancak bu bitki de köpek sahipleri için tavsiye edilmez. Bu bitki ve narin beyaz çiçekleri, köpekler için son derece zehirlidir. Köpekler tarafından tüketildiğide kusmaya, düzensiz kalp atışına, kan basıncının düşmesine, kafa karışıklığına ve yönelim bozukluğuna neden olabilir.

Porsuk Ağacı

Porsuk, genellikle dışarıda bulunan yaprak dökmeyen bir çalıdır. Köpekler tarafından yutulursa; ani ölüm, titreme, kas güçsüzlüğü, nefes darlığı, çökme ve kalp aritmisine neden olabiliyor.