Tüm dünyada can almaya devam eden korona virüsü olayları ile insanlar endişe ediyor. Haber kaynaklarında, insanların yanında yüz maskeleri takan köpeklerin resimleri de görülebiliyor. Sizin ve ailenizin korona virüs nedeniyle sağlıklı kalıp kalamayacağı konusunda endişelenmeniz gayet doğaldır. Elbette köpekleriniz için de, korona virüsü konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) açıklamalarına göre, korona virüsleri 2003’teki SARS salgınının yanı sıra soğuk algınlığından da sorumludur. Yeni korona virüsü COVID-19 olarak bilinir.

İnsanları etkileyeceği artık yaşanan ölümler ile görülüyor. Peki köpeğiniz konusunda korona virüsleri hakkında neler biliyoruz?

Yeni korona virüsün köpeklere yayılması konusunda endişelenmeli miyim?

Hayır, en azından şu anda değil. Hem WHO hem de ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) açıklamalar yaptı. Buna göre, evcil hayvanların COVID-19’u diğer evcil hayvanlara veya insanlara yayabileceğine dair bir kanıt bulunmadı.

Hong Kong’daki köpekte korona virüsü görülmesi

Evet, Hong Kong’daki yaşlı bir erkek köpekte Şubat ayı sonlarında virüs görüldü. Yapılan testler pozitif çıktı. Bu köpek dünyada korona virüsü testinin sonucu pozitif çıkan tek köpekti.

Dünya Sağlık Örgütü, durumu inceliyor ve şu ana kadar ev hayvanlarının yeni korona virüsü yayabileceğine dair bir kanıt olmadığını belirtiyorlar.

Köpeklerde başka tipte korona virüs var mı?

Köpekleri etkileyen en yaygın korona virüsü çeşitleri, köpek enterik korona virüsü veya CECoV ve CRCoV olarak bilinen köpek solunum korona virüsüdür.

CRCoV enfeksiyonu belirtileri öksürük, ateş veya nefes alma zorluklarıdır. Bu virüsler nedeniyle ölümlerin görülme olasılığı düşüktür. Virüsten dolayı köpeklerde ortaya çıkan rahatsızlıklar, hafif olur ve tipik olarak kendi başlarına iyileşirler.

Oranların düşük olduğunu biliyoruz, ancak köpeklerde yeni korona virüsün belirtileri ne olurdu?

Gerçek bir köpek COVID-19 olayı olmadığından, semptomların nasıl olacağını söylemek zorlaşıyor. Elbette ilk yapmanız gereken bir veterinerine başvurmak önem taşıyor. Ancak bir köpeğin veya kedinin virüs bulaşma olasılığı çok düşüktür.

Her ihtimale karşı köpek korona virüsüne karşı ne gibi önlemler alabilirim?

Siz yada ailenizden biri COVID-19 yada bilinen ismiyle korona virüsü kaparsa, evcil hayvanlarınız ile temastan kaçınmalısınız.

WHO, köpeğinize bir şekilde temas ettiyseniz ellerinizi yıkamanızı öneriyor. COVID-19 yanında bazı rahatsızlıkların da yayılmasını bu basit tedbirle önlemiş olacaksınız.