• bookmark

Korona Virüsü Yüzeylerde Ne Kadar Süre Kalır?

korona virüs temizliği

TV programlarında korona virüsünden korunmanın yolları anlatılıyor. Peki korona virüsü yüzeylerde, plastikte, parada ne kadar süre kalabilir? Çin’den bir sipariş verdiyseniz korkmalı mısınız? Market alışverişi yaparken para ile bulaşır mı? COVID-19 virüsünün farklı yüzeylerde ne kadar süre hayatta kalabileceği ve kendimizi korumanın en iyi yolları hakkındaki tüm sorularımızı inceleyelim.

Korona virüsünün farklı yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığına dair çalışmalar hala devam etmektedir. Bu da bazı soruları cevapsız bırakmaktadır. İyi haber ise Dünya Sağlık Örgütü’ne göre COVID-19 diğer korona virüslerine çok benziyor.

Korona virüslerinin farklı yüzeylerde ne kadar süre kaldığını, sıcaklık ve nem gibi faktörlere bağlı olarak birkaç saat ila birkaç gün arasında değiştiğini biliyoruz. Yalnız 9 güne kadar bazı yüzeylerde kalma ihtimali olduğu da biliniyor.

Virüslerin hayatta kalma süresi sıcaklık ve nem gibi faktörlere bağlı olarak genelde birkaç saat olarak düşünülüyor. Virüs ıslak ve serin ortamlarda daha uzun süre dayanacaktır. Sıcak ve kuru ortamlar virüs için kötü, bizim için iyidir.

Hangi eşyalara dikkat edilmeli?

Musluklar, spor salonu ekipmanları, alışveriş arabaları, kapı kolları gibi fazla temas halinde olunan eşyalar virüsü barındırma ihtimali daha yüksek olan eşyalardır. Bu tarz yerlere dokunmanız durumunda elinizi yıkamanız ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmanız gerekmektedir.

 

İlginizi Çekebilir:  Anne Sütünden İnek Sütüne Geçiş

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol

close

Ücretsiz Abonelik