Koronavirüs birçok ülkede birçok kişi için ciddi sağlık riskleri oluşturan bir virüs haline gelmiştir. Çin merkezli ortaya çıkan virüsün ismi herkes tarafından merak edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen virüsün adı “COVID”  corona virüsün kısaltmasıdır ve 2019 yılının sonlarında ortaya çıktığı içinde 19 rakamı eklenerek “COVID- 19” şeklinde ilan edilmiştir. 

Hastalık Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıksa da isminin içinde Wuhan kelimesi yer almamaktadır. Bunun nedeni Wuhan kentinin ilerleyen zamanlarda hastalıklı bir şehir olarak anılmasını engellemektir.

Korona Virüsü Nedir?

Korona virüs; soğuk algınlığı, SARS, MERS hastalıklarına neden olan virüslerin ailesine verilen bir isimdir. Kişiyi hasta eden virüslerin genel ismine korona virüs denildiği için Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan virüs de bu aileye girerek COVID-19 ismini almıştır. Dünya Sağlık Örgütü yeni çıkan hastalıklar için isim kılavuzu dahilinde bazı ilkeler belirlemiştir. Bu ilkelere göre hiçbir hastalık hayvan, bitki, kişi, şehir ismi ile adlandırılmayacaktır.

Bu tarz isimler damgalama niteliğinde olduğu için insanlara karşı yanlış bir izlenim oluşturmaktadır. Domuz gribi bu ilkelerde yanlış izlenime en iyi örnektir. COVID-19 bilimsel olarak açıklayıcı ve mantıksal bir isim olmuştur.

Bu sayede akıllı kalıcı olan COVID-19 ilerleyen yıllarda da anıldığı zaman virüs içerikli ve yayıldığı yıl olarak birçok kişi tarafından rahatlıkla bilinecektir. Koronavirüs yayılmaya devam eden bir virüs olduğu için her türü güncellenerek tedavi edilmektedir.