Kötü alışkanlıkların çoğu durmayı zorlaştıran his sunarlar. Örneğin çikolatayı bir ısırık ile bırakmak imkansıdır. Hepsini bitirmek gerekir. Ama bu sadece bir kötü alışkanlık.

Kötü alışkanlıklardan nasıl kurtulursunuz?

1- Kötü Alışkanlığınız İçin Sağlıklı Bir Alternatif Bulun

Bu alışkanlıkları edinmenizin sebebi genellikle yaşamınız üzerindeki olumlu etkileri olmasından kaynaklanır. Örneğin sigara içmek. Birçok insan sigara içmeye yatkındır. Çünkü kendilerini iyi hissettirir, stres seviyelerini azaltır ve sakin hissettirir. Bu nedenle, bu kötü alışkanlığı bırakmak için, stres seviyesini azaltan ve aynı yararı sağlayan bir alternatif bulmak önemlidir.

Bu alternatif egzersiz yapmak, sakız çiğnemek veya bir stres topu kullanmak olabilir. Sadece sağlığınızı etkilemekle kalmayıp aynı zamanda utanç verici olan kötü alışkanlıklar söz konusu olduğunda, bir profesyonelle konuşmanız daha iyi olacaktır.

Şahsen utanç verici kötü alışkanlıklar hakkında açmanın garipliğiyle yüzleşmek zorunda kalmadan tedavi alabilir ve alternatif bir çözüm bulabileceksiniz. Bu, eldeki sorunu gerçekten ele almayı ve bir çözüm için çalışmaya başlamayı çok daha kolay hale getirir.

2 – Tetikleyicileri ortadan kaldırın

çikolata yiyen kız

Tetikleyicileri ortadan kaldırmak bunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, bir kutu çikolatayı bir kerede yeme eğilimindeyseniz, başlamak için çikolata kutusunu satın almamak kötü alışkanlığı yapmanıza engel olacaktır.

Ya da bara gittiğinizde içiyorsanız, bara gitmemeniz sarhoş olmanızı engelleyecektir. Bu kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışmak, tetikleyicinin kendisi orada olmadığında başarmak çok daha kolay olacaktır.

3 – Destek Alın

Şekerleri keserek sağlıklı bir diyet izlemeye çalışıyorsanız, sizinle beraber bir aile üyesi, arkadaş veya düzenli olarak görüştüğünüz bir kişi ile aynı hedefi paylaşıp ve birbirinizi desteklerseniz hedefinize ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Zorlukları tartışacak birisinin yanı sıra sizi neşelendirmek ve zor zamanlardan geçmeye devam etmenize yardımcı olacak sürekli bir destek sistemi olacak.

4 – Olumsuz Davranış İçin Bir Ceza Verin

para kavanozu

Kötü bir alışkanlıktan kurtulmanın başka bir yolu da eylemlerinizin bir sonucu olarak para cezası veya başka bir ceza vermektir. Örneğin, her sigara içtiğinizde bir kavanoza 20 TL bırakırsanız, bir süre sonra sigara içmenin kötü olduğu fikri beyninize işlenecek. .

Eyleme bağlı olarak olumlu cezalar bile kullanabilirsiniz. Örneğin, kilo vermeye ve sağlıksız yiyecek yemekten kurtulmaya çalışıyorsanız, bir hata yaptığınızda 1 km yürüyebilirsiniz.

5 – Minik Adımlar Atın

Bir kerede bir kötü alışkanlığı bırakmaya çalışmak, azaltarak bırakmaktan daha zordur. Bunu minik adımlarla yapmak daha doğru olacaktır.

Kötü alışkanlıklarınızın farkında olmak ve onu tamamen ortadan kaldırmak yerine azaltmak, beyninizi ve vücudunuzu artık ihtiyaç duyuluncaya kadar her seferinde bir adım azaltmaya alıştırmanın bir yoludur. Bu yol özellikle sigara içmek gibi psikolojik olarak bağımlılık yapan alışkanlıklarda çok etkili olabilir.

Vücudunuz nikotin ve diğer maddelerdeki azalmaya alıştıkça, sonunda bir sigaradan hiç sigara içmediğinizde çok fazla acı çekmeyeceksiniz.

6 – Kendinize Ödül Verin

Örneğin 3 ay boyunca sigara içmeyi bıraktıktan sonra kendinizi bir tattil ile ödüllendirebilir veya sağlıklı beslenip kilo vermeye çalıştıktatnn sonra bir elbise satın alıp ödüllendirebilirsiniz. Bu tür ödüller, kendinizi motive etmenin harika bir yoludur.