Kredi puanınızın artması için yapılabilecek olan ilk adım farkına varmak olur. Javelin Strategy & Research ve TransUnion kredi bürosu ile yapılan bir ankette ABD tüketicilerinin ayda bir defa kredi puanını gözden geçirdiğini belirtti. Düşük kredi puanına sahip olan kişilerin bir sene boyunca izlemesi puanlarının yükselmesine yardımcı oldu.

USA Today tarafından yapılan raporda; Kredi puanlarını 2018 Mart ayından 2019 Mart ayına kadar izleyen kişilerin üçte birlik kısmından fazlasının kredi puanlarını kredi risk seviyesinden yükseğe çıkardığı ortaya çıktı. Aynı dönem içerisinde kredi puanlarını takip etmeyen kişilerin puanlarında yarı yarıya bir düşüş meydana geldi. Tabi ki de kredi puanının takip edilmesi hiçbir şey yapmaz. Çünkü yeni bir kredi başvurusu yapılmadıktan sonra gerçek olmayan bir not verilir.

Kredi İzleme Siteleri

Ücretsiz olarak bulunan kredi izleme sitelerinden ve finansal kurumsallardan alınan puan yükselişleri yenilik duygusuna yardımcı olur. Herkes stokları ile ilgili bir bilgi sahibi olmak ister Bunun yanı sıra güzel bir kredi puanının nasıl alınacağı hakkında da bilgi sahibi olmak isterler. Ancak Ücretsiz olarak bulunan skorlar sadece kişilere yardım ediyor görünür.

Credit Bureau Experian tarafından yayınlanan son yıllık raporda 2020 ve 2012 puanların 25 puan daha fazla yükseldiği görünür. Kredi puanı, kredi puanındaki her şeyin iyi olduğunu kanıtlayan bir durumu göstermez. Ancak puanın normal olan aralıklara sahip olan kişilerin hızlı bir bakışı ile genel durumu hakkında bilgi sahibi olması mümkün olur.

Kredi Puanını Öğrenmenin Ücretsiz Yolu

TransUnion katılımcılarının ortaya çıkması ile birlikte %40 oranında bankaların ve kaynakların listesi ile birden fazla olan sağlayıcı ile kredi bilgisi alma durumu meydana gelir. Kredi puanlarınızı farklı birçok kaynaktan görme imkânınız da bulunur. Borç veren ve aynı zaman da kendi seçimlerinin yöntemi ile birlikte puanınıza erişimin sağlanması durumunda ne görüleceği hakkında bir fikir sağlar. Kredi puanınızı günlük olarak kontrol etmenize gerek bulunmaz.

Bu sadece aşırıya kaçmak olur. Ancak puanın düzenli olarak kontrol edilmesi Puanınızı geliştirmenize ve uyumlu bir yönde çaba harcamanıza yardımcı olur. Bu durum bir şeylerin yanlış olup olmadığına dair de bir yol gösterir. Puanlarınızın bileşenleri toplam olan sayıdan çok daha önemlidir. Çünkü bu durum mali durumun sağlığını iyi gösterir. Ancak paranın iyi yönetilmesi için ya da borcun azaltılması için bir adım atılıyorsa o zaman puan mevcut duruma olan güveninizin artmasına yardımcı olur.

Ancak size motivasyon konusunda bir sarsıntı yaşatma durumu da meydana gelebilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde davranılması oldukça önemli olan bir durumdur. Bunlara dikkat ederek işlemlerin yerine getirilmesi çok daha önemli olan durumlar arasında yer alır.