Kutuplardaki buzlar eridikçe kutup ayıları gittikçe daha fazla sorun yaşıyor.  Dünya hızla ısınıyor. İklim Değişikliği Servisi’ne göre, son on yıl (2010-2019) şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu. Avrupa 2019’daki en sıcak yılını gördü. Bu, Dünya’nın bölgesel ekosistemlerine, en önemlisi, genellikle donmuş kutuplarına büyük bir yük getirdi. 2019 yılında, Kuzey Kutbu’ndaki deniz buz örtüsü, 2010 yılında 2,44 milyon mil kareden 1,6 milyon mil kareye düştü. Bu, deniz seviyelerini değiştirdi. Tutup ayıları da dahil olmak üzere yaban hayatı üzerinde yıkıcı etkileri oldu. 

Buz Kutup Ayıları İçin Neden Önemlidir?

Kutup ayıları yavrularını yetiştirmek ve avlarını avlamak için deniz buzuna ihtiyaç duyar. Buz yoksa ve karada sıkışıp kalmışlarsa, aç kalırlar. Norveç’teki bir araştırma ekibinin fark ettiği bir duruma göre, kutup ayıları genelde yemedikleri bir yunus türünü yemeye başladılar.  Yunusların yaşadığı bölgeye yüzdüklerini, bazılarını yedikleri ve geri kalanı daha sonra yemek için karlara gömdüklerini gözlemlediler.  Bu kutup ayılarının normalde sergilemediği bir davranış.

Alternatif Gıda Kaynakları

Batı Hudson Körfezi’ndeki kutup ayıları başka bir alternatif ve onlar için son derece alakasız yiyecek kaynağı olan kar kazı yumurtalarını yiyor. Kar kazı yumurtası, yiyecek başka bir şeyin yokluğunda en hoş bir atıştırmalık alternatifi olsa da, ayıları uzun süre koruyamaz. Ayrıca, yumurta yiyen ayılar, kar kazı popülasyonlarını azaltmada ikincil etkiye sahip olacaktır. 

Kutup Ayılarının Soyunun Tükenmesi İhtimali 

Bu alternatif yiyecekler, açlıktan geçici olarak kurtulmaya yardımcı olabilir. Ancak uzun vadede kimse ne kadar etkili olacağından emin değil. Kutup ayısı popülasyonları giderek azalıyor. Bazı bilim adamlarına göre kutup ayılarının soyu 2020’de tükecek. Evet, bu yıl. Bu henüz gerçekleşmedi (henüz).