Kuzey Kore, birçok nedenle günümüzde dünyadan izole olmuş bir ülkedir. Son zamanlarda Kuzey Kore’nin nükleer silah testi ve bunlarla ABD’yi tehdit etmesi birçok tartışma yaşanmasına neden olmuştur. Kuzey Kore, Doğu Asya’da ve Kore Yarımadası’nın kuzey kesiminde Kim Ailesi tarafından yönetilen bir ülkedir. Kuzey Kore sınırını Çin ve Güney Kore ile paylaşıyor. Dünyanın en militarize sınırı Kuzey Kore ile Güney Kore arasında paylaşılıyor. Kuzey Kore’de çoğumuz tarafından bilinmeyen birçok garip gerçek ve tuhaf şey var. Bu yazı bize Kuzey Kore hakkında bazı garip gerçekleri gösteriyor.

Kuzey Kore’de Choco Pies Yasaklandı

Chocolate Pies, Güney Kore’de Kim Hükümeti tarafından Kuzey Kore’de yasaklanan ünlü bir atıştırmalıktır. 20 Temmuz 2014’te Güney Kore, Kuzey Kore’ye balonlarla 10.000 Choco turtası gönderdi. Bu, Kuzey’deki Choco turtalarının yasaklanmasına karşı bir isyan eylemiydi.

Kuzey Kore’de Coca-Cola İçin İşletme Yok

Kuzey Kore’de Coca-Cola yasaklandı. Dünyada sadece Coca-Cola’nın satılmadığı iki ülke var; Kuzey Kore ve Küba. Coca-Cola’nın Kuzey Kore’deki mağazalarda görüldüğü olaylar olsa da, bunlar karaborsada satılıyor veya kaçak alınıyor.

Kuzey Koreliler’in Kendi Godzilla Versiyonları Var

Pulgasari, Godzilla’nın birçok kişi tarafından bilinmeyen Kuzey Kore versiyonudur. Pulgasari, Kuzey Kore’den Shin Sang-ok’un yönettiği Kaiju (Japonca’daki garip yaratıklar anlamına gelen) bir film. Kuzey Kore’nin en büyük lideri Kim Jong-il, yönetmenin ve Kaiju filmlerinin hayranıydı.

Kuzey Kore’nin Kendi İnterneti Var

Kuzey Kore’de hükümet yetkilileri küresel interneti kullanma iznine sahiptir. Diğer vatandaşların Kwangmyong adlı yerel internet servisini kullanmalarına izin  verilmektedir. Bu ulusal bir intranettir ve bu ağa uluslararası veya yabancı içeriklerin hükümetin sansüründen geçmeden alınması pek olası değildir.

Güney Kore’ye 20+ İstila Tüneli Mi Var?

Şimdiye kadar, Güney Kore tarafından dört saldırı tüneli keşfedildi. Güney Kore, Kuzey Kore’den yaklaşık 20 gizli sızma tüneli olabileceğini tahmin ediyor. Başlangıçta, Kuzey Kore bunların kendileri tarafından inşa edildiğini reddetti ve daha sonra resmen bunların kömür madenlerinin bir parçası olduğunu ilan etti. Güney Kore ve ABD ordusu tünel arayışında bu bölgeleri düzenli olarak araştırıyor.

Sadece Asker ve Devlet Görevlilerinin Araba Sahibi Olmasına İzin Verilir

Kuzey Kore’deki garip yasalardan biri de, sadece askeri ve hükümet yetkililerinin araba sahibi olmalarına izin verilmesidir. Kuzey Kore’yi ziyaret etme şansınız olursa, trafik sıkışıklığının olmadığını görebilirsiniz.

Kuzey Kore Güneyi Tehdit Etmek İçin Bir Faks Makinesi Kullanıyor

Bu modern iletişim teknolojileri dünyasında, Kuzey Kore Güney Korelileri tehdit etmek için hala basit bir faks makinesi kullanıyor. Kuzey Koreliler tarafından güneye tehdit göndermek için, daha az modern iletişim yöntemleri kullanılmıştır. Helyum dolgulu balonlarla sınırdan geçen broşürleri bile kullandılar.

Kutsal Kitaplara Sahip Olmak, Güney Kore Filmlerini İzlemek Ölümle Cezalandırılabilir

Bu acımasız bir şey. Kuzey Koreli’nin İncil’e sahip olmaları, kullanmaları, Güney Koreli filmleri izlemeleri için izin yok. Bunlardan herhangi birini yaparken yakalanırlarsa, ölüm cezası ile karşı karşıya kalıyorlar. Fahişeleri kullanmak da Kuzey Kore’de yasa dışıdır.

Kuzey Koreliler Sadece 28 Onaylı Saç Kesimi Arasından Seçim Yapabilir

Kuzey Koreliler sadece 28 onaylı saç kesimi arasından seçim yapabilir. Bu komünist diktatör Kim Jong Un’dan bir kural. Erkeklerin 28 onaylı saç kesimi arasından seçim yapmasına izin verilirken, kadınların sadece 14 saç stili arasından seçim yapmasına izin verilir. Kuzey Kore’deki erkeklerin saçlarını 2 inçten daha uzun büyütmeleri yasaktır.

Red Star İşletim Sistemi Adı Verilen Kendi işletim Sistemi Var

Kuzey Kore, Red Star OS olarak bilinen yerli bir İşletim Sistemi sahibidir. Kore Bilgisayar Merkezi 2002 yılında Linux tabanlı işletim sisteminin geliştirilmesine başladı. Kuzey Kore, Red Star İşletim Sisteminden önce Microsoft Windows İşletim Sisteminin İngilizce sürümünü kullandı.

Kuzey Kore İnsan Dışkısını Gübreler Olarak Kullanıyor

Kuzey Kore’de gübre, kimyasal gübrelerin yetersizliği nedeniyle insan dışkısını karıştırarak yapılır. Kuzey Kore, ülkedeki herkese gübre olarak velli kilogramlarda insan dışkısı üretmesini emretti. Samanla karıştırılmış insan dışkısı, Kuzey Kore’deki dükkanlarda gübre olarak satılmaktadır.

Mavi Jeans Kuzey Kore’de Yasadışı

Kuzey Kore’nin tuhaflığı burada bitmiyor ve mavi kot pantolon giymek yasadışıdır. Kuzey Kore’nin hukuk sistemi halkı için çok katı ve serttir. Kuzey Kore lideri Kim Jong-il, mavi kot pantolonun “Amerikan emperyalizminin sembolü” anlamına geldiğini düşünüyor. Bu nedenle, Kuzey Kore’de kot pantolon siyah yapılır.

Üç Kuşak Cezalandırma Kuralı

Kuzey Kore’nin en ücra köşesinde Kaechon toplama kampında 200.000 civarında esir tutulmaktadır. Camp 14 adıyla da bilinen yer, suç işleyen kişilerin oraya gönderildiği bir gözaltı merkezidir. Basit veya küçük suçlar işleyen kişi, sonraki üç kuşak boyunca kişinin tüm ailesi ile birlikte bu cezaevine gönderilir. Yani, üç kuşaktan kişi ve aile orada doğar, yaşar ve ölür. Mahkumların tehlikeli işlere maruz kaldıkları, işkence gördükleri biliniyor ve çocuklar bile bu zor durumda çalışıyorlar. İnsanlar dedelerinin işlediği suçlardan dolayı cezalandırılıyor.

ABD Donanması Gemisini Teslim Alan Tek Ülke

ABD Ordusu dünyanın en iyi ve en güçlüsüdür; donanma gemisini ele geçirmek garip bir şey. ABD’nin bu kadar küçük bir ülkenin donanma gemisini ele geçirmesine nasıl izin verdiğini anlamıyoruz? USS  Pueblo  (AGER-2) adındaki bir Amerikan Sinyalleri istihbarat ve elektronik istihbarat donanma gemisi   1968 yılında Pueblo  olayı ile Kuzey Kore tarafından saldırıya uğradı ve ele geçirildi.

Esrar Kuzey Kore’de Yasaldır

Kuzey Kore dünyanın en özgür ülkesi olmayabilir ama esrar burada yasaldır. Esrar gibi esrarın bulundurulması, taşınması, yetiştirilmesi ve satışı Kuzey Kore’de yasaldır. Aslında, esrar Kuzey Kore’de bir ilaç olarak da kabul edilmez. Ülkenin tütün içimi konusunda bir tabusu yoktur ve yerel olarak “ip tambae”  veya “yaprak tütün” olarak bilinen ilaç Kuzey Kore ordusu arasında ünlüdür.