Dünyamızdaki insanlar hiç olmadığı kadar kontak halinde. İnternet sayesinde dünyanın farklı noktalarındaki insanlar birbiriyle iletişim kurabiliyor. Ayrı farklı ülkelerde yaşayan kişiler başka şirketlerle iş yapabilir. Bugün herhangi birinin tam bir izolasyon içinde yaşaması imkansız görünebilir.

Yalnız bu tam olarak böyle değil. Kuzey Sentinel Adası’nda yaşayanlar, bugün dış dünyayla iletişim kurmuyor. Ve bunu 55.000 yıldan fazla bir süredir yapıyorlar!

Kuzey Sentinel Adası nerede? Bengal Körfezi’ndeki Andaman Adaları’nın bir parçası… Kuzey Sentinel Adası yaklaşık 60 kilometre kare büyüklüğündedir ve sığ bir resif ile çevrilidir.

Kuzey Sentinel Adası Türkiye’ye oldukça uzak . Bu nedenle, bir grup insanın burayı ev olarak adlandırdığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Sentinelese olarak adlandırılan bu kabile, çoğunlukla yabancılar için bir gizemdir. Aslında kendilerine ne dediklerini bile bilmiyoruz!

Sentinelese, temassız bir kabiledir . Bu, diğer insanlarla teması sürdürmedikleri anlamına gelir. Yıllar boyunca, birkaç kişi onlara ulaştı. Ancak kabile yabancılarla temasa direndi.

Kuzey Sentinel Adası, Hindistan’ın bir parçasıdır. Hindistan’ın nüfus sayımına göre adada 80 ila 150 kişi yaşıyor. Kendileri arasında kimsenin anlamadığı bir dil aracılığıyla iletişim kuruyorlar. O kadar uzun zamandır yalnızlar ki, yakınlardaki diğer yerliler bile onların dilini tanımıyor.

Sentinelese’ler avcı-toplayıcıdır. Adalarında ve yakındaki sularda bulunan bitki ve hayvanları yerler. Uzmanlar bunun balık, meyve, martı ve kaplumbağa yumurtaları ve küçük hayvanları içerdiğini söylüyor. Kabile ayrıca adada bulunan malzemeleri kullanarak ok, yay, hançer ve mızrak gibi kendi silahlarını da yapıyor.

Sentineleliler, aynı anda birkaç aileyi barındırabilecek kulübelerde yaşıyor. Kendileri ateş yakmanın bir yolunu bulamadıkları için yanan ateşlerinin sönmemesi için dikkat ediyorlar. Uzmanlar, Sentinelelilerin ateş yakmak için yıldırım düşmesini beklediklerine inanıyorlar. Ayrıca kano yapıyor ve sepetler örüyorlar.

1967’de Hindistan hükümeti Sentinelese’ler ile temas kurmaya çalıştı. Bir antropolog ve onu koruması için polisleri gönderdi. Sentinelese’ler düşman zannederek hoş karşılamadı. İyi niyetli olduklarını göstermek için hediyeler bıraktılar. Zamanla kabile hediyeleri almaya başladı. Özellikle hindistan cevizini beğendiler. 1991’e gelindiğinde Sentinelese’ler daha az düşmanca davrandılar ve hediyeleri silahsız almaya geldiler.

Sentinelese’ler, karşılığında hiçbir zaman hediye vermediler veya grubu köylerine davet etmediler. 1996 yılında Hindistan hükümeti ziyaretleri sonlandırdı. Ancak, insanların Sentinelese ile kurduğu tek temas bu değil.

Yüzyıllar boyunca, Kuzey Sentinel Adası kıyılarına birkaç gemi enkazı vurdu. Çoğu zaman kabile, yolcuları düşmanca karşıladı. 2004 tsunamisinden sonra Hindistan hükümeti adanın üzerinde uçmak ve insanların güvenliğini kontrol etmek için helikopterler gönderdi. Kabile sağlıklı ve iyi durumdaydı ve helikoptere oklar fırlattılar.

Hindistan hükümetinin Kuzey Sentinel Adası’nı ziyaret edilmesine karşı yasakları var. 2018’de bir amerikalı, Kuzey Sentinel Adası’nı yasadışı olarak ziyaret etti. Sentinelese’yi hıristiyan misyoner olarak selamlamayı planladı . Ancak o da düşmanlıkla karşılandı. Kabile, 26 yaşındaki amerikan vatandaşını öldürdü.

Sentinelese ile iletişime geçmek için başka bir girişimde bulunulmadı. Ancak, dış dünyayla teması reddetme konusunda yalnız değiller. Uzmanlar, dünya çapında 100’e kadar temas edilmemiş kabilenin var olduğunu tahmin ediyor. Çoğu durumda, bu kabileler ve toprakları yasalarla korunmaktadır.

Temassız kabileler neden korunuyor? Birkaç sebep var. Soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklara karşı bağışıklığı olmayan izole kabileler için yabancılarla temas çok tehlikeli olabilir. Yabancılar bir kabilenin topraklarına hastalık getirebilir ve hatta nüfusunu tamamen yok edebilir.

Ek olarak, temassız kabileler doğa ile uyum içinde yaşama eğilimindedir . Birçoğu onları doğal dünyanın koruyucuları olarak görüyor. Bu aynı zamanda kabilelerin küresel insan yaşamına zengin çeşitlilik katan eşsiz kültürlerini ve geleneklerini de korur.