Vietnam, dikkatimizi gerçek bir kültürel ve doğal zenginlik mozaiğidir. Artan turizmi ile Vietnam, paha biçilmez hazinelerini tüm dünya ile paylaşmak istiyor.

Vietnam’da sadece on cazibe merkezini ziyaret için seçmek, sahip olduğu hazinelerden dolayı oldukça zor olabilir. Vietnam’ı ziyaret etmenizin nedenlerinin bir listesi:

1. Mekong Deltası

Küçük bir tekne ile gezinize başlayın. Yerel satıcıların yer aldığı yüzen pazara uğrayarak; heyecan verici tatlara sahip çorbalar, farklı tatları içeren Vietnam sandviçleri, egzotik meyveler ve taze sebzeler sunmasına izin verin. Nehir sınırı boyunca unutulmaz bir manzara sunacak pirinç tarlaları ve hindistancevizi ağaçları görebileceksiniz.

2. Hanoi şehrinde yürüyün

Eski Hanoi şehrinde bir çekçek ile gezinti, unutamayacağınız bir etkinlik olabilir.

Küçük esnaflarla dolu güzel tapınaklar, belediye salonları ve sokaklar bulabileceksiniz. Bu egzotik yapılar ortasında yapacağınız koşuşturma sırasında yeni tatlara zaman ayırın. İmparatorluk ekmeği ve belki de hayatınızda yiyeceğiniz en iyi Pho da dahil olmak üzere her şeyin tadını çıkarmaya bakın.

3. Hue imparatorluk şehri

Hue, Vietnam’a seyahatiniz sırasında gerçekten ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Çünkü mimarisi ruhla doludur. Aynı zamanda ülkenin tarihinde; siyaset, kültür ve din merkezi olarak önemli bir yer tutar.

Hue’nun cazibesi; emperyal anıtlarında, kokulu nehrin güzelliğinde ve aristokrat yaşam tarzında yatmaktadır.

4. Cu Chi tüneli

Vietnamlıların ordudan kaçabilmesi için Fransa’ya karşı savaş sırasında inşa edilen Cu Chi tünelini ziyaret etmek heyecan verici ve hareketli bir yolculuktur. Bu gezi, bu olağanüstü insanların tarihini anlamak zorunluluktur.

Vietnam’da ziyaret etmeniz gereken çok sayıda turistik yer var. Bu makale elbette her şeyi kapsamamaktadır. Bu nedenle, giderek popüler bir turizm merkezi olan Lan Ha Koyu’na odaklanmak istiyoruz.

5. Lan Ha Körfezi nerededir?

Lan Ha Körfezi, Vietnam’ın en güzel koylarından biridir. Kız kardeşi olarak görülen Halong Körfezi’nin güneyinde ve bölgedeki en büyük ada olan Cat Ba Adası’nın doğusunda yer almaktadır.

Yay şeklinde çok sakin bir koy. Lan Ha Koyu denizdeki 400 ada için ev sahipliği yaparak birçok güzel koy yaratıyor. Manzaralar o kadar nefes kesici ki, bazı insanlar Lan Ha Körfezi’nin Halong Körfezi’nden bile daha muhteşem olduğunu düşünüyor.

Lan Ha Körfezi’nin tüm adaları canlı bir bitki tabakası ile kaplıdır. Halong’da çok az plaj olmasına rağmen, Lan Ha Bay’da neredeyse ıssız olan 139 tane plaj var. Bunlar yüzme veya deniz kanosu için ideal yerlerdir. Ayrıca, deniz ürünleri çiftlikleri ve yüzen balıkçı köyleri de orada yaşayan güzellikler yaratıyor.

6. Lan Ha Körfezi Gezisi

Lan Ha Körfezi’ni keşfetmenin en iyi yolu bir gezintiye çıkmaktır. Tekne ile yapacağınız gezi sırasında; adalar, plajlar ve yüzen köylerden geçecek ve tamamen körfezin yoğunluğuna kendinizi kaptıracaksınız.

Lan Ha Koyu’nda 2 günlük, 1 gecelik bir yolculuk için popüler bir güzergah:

  1. gün: Öğlen 12:30 civarında Lan Ha Körfezi’nde yatılı bir Cruise teknesine katılın. Öğleden sonra: küçük bir tenha sahilde deniz kayağı yolculuğu veya dinlenme. Güneşlenme güvertesinde günün kalan kısmını geçirebilirsiniz. Akşam yemeğinde kalamar balığı ile harika bir yemek. Özel bir odada bir gece geçirme olanağı.
  2. gün: Yüzen balıkçı köylerini geçiliyor ve daha sonra Cat Ba milli parkından Viet Hai balıkçı köyüne bisiklet gezisi yapılıyor. Gemiye geri dönüp öğle yemeği sonrası tekrar karaya çıkabilirsiniz.

Tipik olarak, Lan Ha koyunda yapılan bir yolculuk mağaraların turistik ziyaretini içermez. Lan Ha Körfezi’ndeki yolcu sayısındaki hızlı artışla bilikte birçok tekne hizmete girdi.

7. Lan Ha Körfezi’nde kano gezisi

Lan Ha Körfezi , kano için en iyi yerlerden biridir. Bu aktivite tüm yolculuklara dahil edilir. Yeşil adacıklar, tüneller, göller, yüzen köyler arasında kürek çekebilir veya ıssız bir kumsalın beyaz kumunda durup dinlenebilirsiniz.

8. Yüzen balıkçı köylerini ziyaret edin

Deniz ürünlerini, inci çiftliklerini, yüzen balıkçı köylerini ziyaret etmek mümkündür. Halong Körfezi veya Bai Tu Long’da bulunması imkansız olan şeyler, Lan Ha Körfezi’nin eşsiz bir özelliğidir.

9. Issız bir plajda dinlenme

Yolcular Halong Körfezi’ndeki Titov Plajı’nda gezinirken, Lan Ha Körfezi’ndeki güzel ve ıssız kumsallarında sessizce dinlenebilirsiniz. Issız bir adada geceyi geçirmek istiyorsanız, Monkey Cat Ba adasına veya Nam Cat adasına gidin.

Aradığınız şeyler Lan Ha Körfezi’ndeki güzel adalarda bulunur. Ayrıca, Lan Ha Körfezi’ndeki yolculuklardan tüm kalkışlar Cat Ba Adası’ndan olduğu için, burada çeşitli aktivitelere de katılmanız mümkündür.

10. Lan Ha Körfezi veya Halong Körfezi?

Lan Ha Körfezi veya Halong Körfezi’nde bir seyir seçimi olarak zevklere, arzulara ve bütçeye bağlıdır.

Halong Körfezi; adaların veya adacıkların yoğunlaştığı güzel bir yer olmayı sürdürüyor. Teknelerin sayısı çok fazladır ve turistler bazen bir plajda veya Sürprizler mağarasında kalabalık olabilmektedir. Gezginlerin bütçelerine uygun çeşitli tekne seçenekleri vardır.

Lan Ha Koyu; turistler arasında daha az popüler, ancak tekne seçimi daha sınırlı olan bir yerdir. Ha Long Körfezi’nin çarpıcı güzelliğine benzer ve Halong Körfezi seyahatinizde Lan Ha Körfezi’nde bir gece gezisinin tadını çıkarmaya değerdir.

Lan Ha Koyu’nu ziyaret etmediyseniz Vietnam’ı ziyaret etmemişsiniz demektir.