Dünyayı dolaşmak neredeyse herkesin yapılacaklar listesinde yer alır. Ancak farklı durumlar nedeni ile bu amaçlardan uzaklaşılır. Bu faktörlerden birisi para eksikliği olur. Her yıl farklı yerlere seyahat etmek herkes için uygun bir durum değildir. Bunun yanı sıra paranın olması demek seyahat etmek için zamanın olacağı anlamına da gelmez. O yüzden insanlar genellikle en çekici alanları tercih ederler. Dünyanın dört bir yanında da turistlerin dikkatini çekmekte olan küçük ülkelerin var olduğuna inanırız.

Laos Nerede Bulunur?

Ülkenin tam adı La Halk Demokratik Cumhuriyeti olur. Ülke geride kalan beş sosyalist devletten birisidir. Asya’nın Güneydoğu kısmında yer alır. Yaklaşık olarak 7 milyon vatandaşı bulunur. Büyük bir ülke değildir. Ancak burada yapılacak olan ilginç ve eğlenceli şeyler de bulunur.

Tarihi

1893-1953 yılları arasında Fransız kolonisi olarak bulunur. Ancak bu alanda Fransızca konuşan kişi bulunmaz. Yalnızca yaşlı olan kişiler bu dili bilir, gençler ise Lao dilini konuşur. Bu ülke Vietnam Savaşı sırasında 2 milyondan fazla bomba atılan ve dünyanın en fazla bombalanmış olan yeridir.

Ada

Laos karayla çevrili olan bir ülke olur. Ülkenin güneyinde doğal cazibe merkezi bulunan en şaşırtıcı alanlardan birisi olur. İngilizce olarak 4000 adaları olarak bilinen bir yerdir. Adalar muhteşem bir görüntüye sahip olur. Yaz aylarında ülkeyi ziyaret etmek isterseniz kara ile çevrili olan ülkenin tropikal plajını bulabilirsiniz. Adalar 4350 kilometre olan Mekong Nehri sayesinde oluşmuş olan bir alandır. Nehir bu ülkenin topraklarını 4 bin parçaya ayırır.

Krater Gölü

Laos güneydoğusunda yer alan volkanik bir göl olur. Muhteşem bir manzarası bulunur. Yerli olan kişilerden bu alan ile ilgili birçok korku, efsane duyma imkânınız olur. Laos vatandaşları bu gölde yıkanmak ve yüzmek istemezler. Dev bir yılan domuzunun evi olduğuna inanırlar. Efsaneye göre buraya girmeye çalışan kişileri yediğini söylerler. Kimse bu gölün ne kadar derin olduğunu bilmez. Çünkü kimse derinliği ölçmeyi denemedi.

Vahşi Hayvanlar

Bu ülkede vahşi hayvanların sayısı insanların sayısından fazla olur. Ülkenin belli bir kısmı birçok hayvanın bulunabileceği orman ile kaplı olur.

Motosiklet Yolculuğu

Bisikletçiyseniz bu durumu Döngü adı altında duymuş olabilirsiniz. Bu 440 kilometre uzunluğunda olan inanılmaz bir yolculuktur. Yolculuğa katılan kişiler dört gün boyuca farklı araç türleri kullanırlar.

Kumar

Kumar oynamanın yasak olduğu bir ülkedir. Laos alanından gelen insanların uluslararası olan çevrimiçi casinolarda oyun oynama hakları vardır. Turistler için ise kumar oynamak yasaldır.

İngilizce Konuşurlar Mı?

Bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak çoğu kişi akıcı olarak İngilizce konuşmaz. Bu durum yaşlı kişiler ile konuşurken önemlidir. Birçok kişi bazı temel kelimeleri bilir ve anlayabilir.

Güvenli Bir Yer Mi?

Turistlerin sürekli olarak sordukları bir sorudur. Özellikle de Vietnam Savaşını duyan kişiler korkarlar. Ülkenin her yerinde nispeten güvenli olan bir alandır. Ülkenin başkenti ise tamamen güvenli olan bir alandır. Bu nedenle de herhangi bir korku ya da endişe yaşamaya gerek yoktur. Gönül rahatlığı ile gidilebilecek bir alandır.