Kadim dünyanın Kayıp Kıta’sı Laramidia tekrar gündemde ve insanın soy ağaçını değiştiren Australopithecus Africanus’tan sonra 2012’de yeni bir Homo türü mü denilen Maludong İnsanı ile arih bilgilerini bir kez daha sil baştan yazılacak, efsaneler gerçeğe dönüşecek…

Salt Lake’de bulunan ve daha önce bilinenlerden çok farklı olan iki tür dinazor ile gözler tekrar günümüzün ABD’sinde, Montana, Wyoming, Utah, New Mexico, Alaska, Batı Teksas ile Kanada’nın Alberta ve Saskatchewan eyaletlerini kapsayan Avustralya kadar büyük kıtaya çevrildi.

Üstelik Kayıp Kıta’nın ikliminin, bugün kapladığı varsayılan bölgenin ikliminden çok daha farklı olması, tarih teorilerini de etkileyecek. Çünkü tropikal bir iklimden bugün kutuba yakın soğuk iklime dönüş var.

İnsanoğlu’nun Neanderthal ile akraba olduğunun ortaya çıktığını, Çin ve Hindistan’da bulunan fosillerin dinazorlar hakkında bildiklerimizin de değiştiğini düşünürsek tarih kitapları tamamen yeniden yazılacak yakın zamanda…

Bulunan dev otobur dinazorların çarpıcı bir anatomiye ve boynuzlara sahip olmaları ve tropikal iklime yakın bataklıklı bir ortamda yaşıyor olmaları Laramidia’nın daha pek çok sırrı sakladığı efsanelerini uyandırdı.

Dinozorların 68 ila 99 milyon yıl önce, Tebeşir – Kretase döneminin sonlarında Laramidia’da yaşadıkları tahmin ediliyor. Bilim adamları, bulunan dinozorların boynuzlu ve otobur olduklarını söylüyor.

Plos ONE dergisindeki çıkan makaleye göre iki dinozorun kafasında da çok sayıda boynuz var. Ancak Utahceratops Gettyi adı verilen dinozorun burnunun üzerinde dev bir boynuz bulunuyor.

Kosmoceratops Richardsoni adı verilen ikinci dinozorun kafasında ise, 15 boynuz bulunuyor ve bugüne kadar keşfedilen en dikkat çekici başa sahip dinozor olarak niteleniyor.
Kayıp dünya, Roraima, Roraima Dağı, Roraima kayıp dünya
Bu dinozorların, boynuzlu dinozorlar ailesinin en bilinen türü olan Triceratops’larla yakın akraba olduğu sanılıyor. Bilim adamları, keşiflerin yapıldığı bölgede her yıl yeni bulgularla karşılaştıklarına ve bundan sonra da yeni sürprizler yaşayabileceklerine dikkat çekiyorlar