“Hapishane” kelimesini duyduğunuz zaman, aklınıza hangi düşünceler gelir? Demir parmaklıkların, kötü yiyeceklerin, karanlık koridorların ve atmosferi iyi olmayan alanda yaşamaya yönelik iyi düşüncelerin oluşmaması gayet doğaldır. Ancak dünyadaki tüm hapishaneler böyle görünmüyor. Dünyada, hapishanelerin ne olması gerektiğinin tam tersi ile gösteren bazı hapishaneler de bulunuyor.

Çoğumuzun cezaevlerine ilişkin var olan algısını yıkabilecek dünyanın en lüks 10 hapishanesi listemizde.

10. San Pedro Hapishanesi, Bolivya

San Pedro Hapishanesi, Bolivya

Bu listedeki cezaevlerinin bazıları elbette çok lüks olmasa da oldukça rahat. San Pedro Hapishanesi de bunlardan birisi. Gördüğünüzde; buranın bir hapishane mi, yoksa birlikte yaşamak zorunda kalan bir topluluğa ayrılan yer mi olduğu seçenekleri arasında kalacaksınız.

Oldukça demokratik bir hapishane yönetimi var ve mahkumların, makul olduğu sürece kendi kurallarını ve düzenlemelerini yapma izini veriliyor. Elbette bunu yapan hapishane yönetimi, yaşanacak bir gerilimi önlemeyi ve mahkumları mutlu etmeyi amaçlıyor. Hapishanede mahkumların, lüks olan yaşamlarını yönetme özgürlükleri de bulunuyor.

San Pedro Hapishanesi’ni ve yaşama şartlarını gördüğünüzde; komik gelebilir, buranın bir kilit altına alanı olduğunu düşünebilirsiniz. Hapishane içinde mahkumların kendi liderlerini seçme ve aileleriyle birlikte tüm mahalleyi kurma hakları var. Kurallar ve ceza yöntemleri de yine mahkumlar tarafından belirleniyor.

San Pedro Hapishanesi yıllardır bir turist hapishanesiydi.

9. California Hapishanesi, ABD

California Hapishanesi, ABD

Belki de bu hapishane için Amerika’nın en lüks hapishanesidir denebilir. Hatta hapishane de kalmak isteyenlere gecelik 155 dolarlık bir ücret tarifesi uygulanıyor. Yapıldığı 2000 yılından sonra kullanılmamış ve bu hapishaneden şu anki hali ile yararlanmaya karar verilerek yönetilmeye başlanmış.

Hapishane içerisinde; oyun masaları, banyolar, hücreler, yataklar ve duşların yanı sıra geniş ekranlı bir HDTV’de çeşitli eğlence programları var. Bu haliyle ortalama hapishaneden yüksek standartlara sahip. Elbette ödenen ücrete oda servisi dahil değil ve diğer her şey diğer hapishanelerle olduğu gibidir. 54 yataklı bu California hapishanesinde 96 mahkum kalabiliyor. Hapishane programına sadece önceden yargı onayı alan küçük suçlardan hüküm giymiş mahkumlar alınıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ; Suç Oranı En Yüksek Ülkeler

8. HMP Berwyn Hapishanesi, İngiltere

HMP Berwyn Hapishanesi, İngiltere

HMP Berwyn, İngiltere’de bulunuyor ve Birleşik Krallık’taki en sıcak hapishane özelliğini koruyor. Hapishanedeki mahkumlar; hücrelerinden telefon açabiliyor, dizüstü bilgisayar kullanabiliyor ve duş alabiliyor. Hapishanede “erkek” olarak isimlendirilen.100 mahkum barınıyor ve odalarına kapıyı vurarak girebiliyorsunuz. Mahkumların bilgisayarlarından, tüm hafta boyunca yemek siparişi verebilmeleri, haftalık alışveriş yapabilmeleri, çalışmalarına bağlı diğer görevleri düzenlemek için kullanılabiliyor. Her odada iki mahkum bulunuyor.

7. Adalet Merkezi Leoben, Avusturya

Adalet Merkezi Leoben, Avusturya

Adalet Merkezi şiddet içermeyen suçlular için harika bir güzelliği olan Avrupa hapishanesidir. Her mahkum için bir hücre, mini mutfak, banyo ve televizyon olanağı var. Bunların yanı sıra; tam donanımlı bir spor salonu, açık hava alanı ve basketbol sahası da var.

6. La Catedral, Kolombiya

La Catedral, Kolombiya

Sisli dağların üzerine inşa edilen ve Kolombiya’daki La Catedral hapishanesi daha çok ününü eski uyuşturucu efendisi Pablo Escobar’dan alıyor. Kokain kralını kilitlemek ve kötü ilacın efendisini düşmanlarından uzak tutmak için yapıldı. Kendi koşulları ile hapis cezası alan Pablo Escobar için yapılmış olan hapishane, lüks bir hapishane olarak ortaya çıktı. Hapishane, “Hotel Escobar” veya “Club Medellin” olarak da biliniyor.

La Catedral Hapishanesi’nde pek çok güzel şeyin yanında; jakuzi, futbol sahası, bilardo odaları, endüstriyel mutfak, büyük ekran TV’li barlar, Escobar’ın düğün resepsiyonlarına ev sahipliği yapacağı bir disko ve şelale vardı ve Pablo Escobar için bir hapishaneden ziyade kale gibiydi. Elbette mahkumlar için eğlencelerde güzellik kraliçeleri eşliğinde havyar, doldurulmuş hindi, tütsülenmiş alabalık ve taze somon sevisi bulunuyordu.

5. Otago Düzeltme Tesisi, Yeni Zellanda

Otago Düzeltme Tesisi, Yeni Zellanda

Yeni Zellanda’da bulunan Otago Düzeltme Tesisi, güvenliğin birinci sınıf olduğu bir hapishanedir. Bu güvenlik seviyesinin yanında hapishane mahkumlara, rahat hücre odaları ile beceri geliştirme yoluyla mahkumların değişimi için çalışmalar yapıyor. Bu amaca yönelik olarak mahkumlara; süt hayvancılığı, hafif mühendislik ve diğer bazı etkinliklerle beraber yemek pişirme konularında çeşitli sınıflarda eğitimler veriliyor. Cezaevi tesislerinin iyileştirilmesi için etkili bir şekilde çaba gösteriliyor. Öyle ki; şu an yazımızı okurken kullandığınız bir akıllı cep telefonu yada mutfağınızdaki mikrodalga fırın, Otago Düzeltme Tesisi’nden gelmiş olabilir. Hapishane ifadesi yerine bir fabrika olarak düşmeniz burası için daha doğru olacaktır.

4. JVA Fuhlsbuettel Hapishanesi, Almanya

JVA Fuhlsbuettel Hapishanesi, Almanya

JVA Fuhlsbuettel Hapishanesi, 1879 yılında inşa edilen bu listedeki en eski hapishanelerden biri olarak dikkat çekiyor. Almanya’da Santa Fu olarak da bilinen hapishane, 2010-2011 yılları arasında görünümünü, sahibi olduğu tesislerini dünya standartlarına güncelleyerek büyük bir değişim gösterdi.

Hapishane içinde mahkum odaları, devasa boyutları ve ahşap boyalı kapılarıyla dağ evi odası gibi görünüyor. Odalarında kanepe, sehpa, özel duş olanağı var. Hapishane tesislerinde kendi çamaşırlarını da yıkayabiliyorlar. JVA Fuhlsbuettel Hapishanesi mahkumları her gün 3 öğün yemeğin yanında sahip oldukları konferans salonu ile dans tadı çıkarabiliyor. Havalı diye nitelenebilecek hapishanede, telefon kulübeleri de var. Hatta içlerinde mahkumların rahatı için genişletilmiş sandalyeler bulunuyor. Fazla lüks bulduğundan olsa gerek, birkaç kaçma girişimi olmuş. Böyle bir hapishaneden, normal hapishaneye yerleşme riski alarak kaçan mahkumu hayal etmek bir hayli zor.

3. HMP Addiewell, İskoçya

HMP Addiewell, İskoçya

Birleşik Krallık majestelerinin Hapishanesi olarak bilinen Addiewell, İskoçya’nın güneyinde bulunuyor. Bir öğrenme yeri olarak görülen hapishane, sakinlerinden her birini haftada 40 saat verimli beceri geliştirme eğitimine tabii tutuyor. Temel amaç olarak, mahkumların sivil hayata daha kolay ve daha doyurucu bir şekilde geri dönmeleri hedef alınıyor. 700 mahkumun kaldığı ve yönetimini Sodexo Adalet Hizmetlerinin aldığı hapishane, her mahkuma yaşam hakkında farklı bir bakış açısı geliştirme ve yeni bir hayata geri dönme şansı veriliyor.

2. Bastøy Hapishanesi, Norveç

Bastøy Hapishanesi, Norveç

Bazı insanlar Norveç’in sert iklimi ve hava koşullarından dolayı tüm ülkenin bir hapishane olduğu hissine kapılabilir. Ancak nefes kesen mimariye sahip yapıları ve muhteşem dağ manzarası ile güzel bir ülke olan Norveç, dünyadaki en lüks hapishanelerden biri olan Bastøy Hapishanesi’nin de ülkesidir.

Bastøy Hapishanesi, 10 mahkumun kaldığı dünyadaki mahkumlar için en rahat yerlerden biri olarak görülüyor. Tam anlamı ile kitlesel kavgaların patlama olasılığı olmayan maksimum güvenlikli hapishanesi görülse bile; birçok eski mahkum, buranın bir hapishaneden çok bir mesleki tesis olduğunu iddia etmektedir.

Listede bulunan çoğu hapishaneden farklı olarak mahkumların kendi özel evlerinde kalma olanağı var. Mahkumlar günlük yaşamda;  binicilik, tenis, ülke çapında kayak ve balık tutma gibi aktivitelerin tadını çıkarabiliyor. Mahkumların bu Maldivler benzeri kır evlerinde, güneşin altında serinleme olanağı buldukları yerde kilitli olduklarını unutabilirler. Bastøy hapishanesinin bir çeşit kır evi gibi görünmesinin sebebi ise ana karadan uzak olan ve 2.6 kilometre karelik bir adada bulunmasındandır.

1. Halden Hapishanesi, Norveç

Halden Hapishanesi, Norveç

Yine bir Norveç hapishanesi olan Halden Hapishanesi, çok sayıda Norveç lüks hapishaneleri arasında öne çıkıyor. Sadece Norveç’ten değil dünyanın her yerinden gelen mahkumları alan Norveç’in en büyük cezaevlerinden biridir. Zen hakkındaki bazı duyguları yayan sanatsal ve çağdaş dış mekan alanları bulunuyor. Hapishane, eşsiz yaşam koşulları ve standartları nedeniyle mahkumların her türlü spor faaliyetine katılmalarına izin vermesi nedeniyle sayısız eleştiri de aldı. Etkinlik alanları arasında bir müzik laboratuvarı da bulunuyor. Dünyanın her yerinden gelen ve şiddet içeren suçlardan yatan mahkumların bulunduğu hapishane olarak yüksek güvenliği ile de öne çıkar. Bu güvenliğe bağlı olarak; geleneksel elektrikli çitler, kuleler veya dikenli tel yerine güvenlik camı, çelik duvar ve beton duvar kullanıldığı görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Dünyanın Askeri Olarak En Güçlü Ülkeleri