Birçok kişinin başına gelen olaylardan biride Mac üzerinde önemli olan dosyaları, fotoğraf veya videoları yanlışlıkla silmektir. Farkında olmadan silinen dosyalar kişide öfke ve korkulara sebep olmaktadır. Bu dosyaların birkaç tane kurtarılma yolu vardır. Bu sayede anlık ya da sonradan dosyalar kurtarılabilir. Manuel ya da otomatik olarak gerçekleştirilen işlemler sayesinde Macbook kullanıcıları önemli dosyalarını geri kazanmaktadır.

Silinen Dosyalar Nasıl Geri Yüklenir?

Bilgisayar ve akıllı cihazları kullanan kişiler için yedekleme yöntemi sürekli hatırlatılmaktadır. Bunların dışında yapılacak yöntemlerde vardır.

MacOS Time Machine

Dosyaları otomatik olarak yedeklemek için tercih edilecek yollardan biridir. Yedekleme işlemini sık sık tekrarlamayan kullanıcılar için sunulan özellik birçok veriyi kurtarmaktadır. Eski sürücü cihaza takılarak Sistem Tercihleri menüsüne gidilir. Sonraki adım Time Machine tıklanarak yedek disk seçeneği seçilir. Son adım tercih edilen harici bağlantı seçilerek otomatik yedekleme işlemi gerçekleşmektedir.

Çöp Kutusu Kontrolü

Dosyalar sil seçeneği ile silindikten sonra tamamen yok olmamaktadır. Silme işleminden sonra dosyalar geri dönüşüm olan çöp kovalarında bekletilir. Çöp kovasındaki dosyalar tamamen boşalma işlemi yapılmadığı takdirde geri yükle seçeneği ile tekrar kazanılmaktadır. Mac üzerinde çöp kova sekmesine sağ tıklama ile aç işlemi yapılarak dosya içerisindeki silinen klasörler listelenmektedir. Oradan silinen dosyalara erişilebilir.

Birden Fazla Çöp Kutusu

Çöp kutusu ana menü üzerinde görülenden ziyade USB ya da harici disk üzerinde de bulunmaktadır. Çoğu kişinin bilmediği bu özellik aslında birçok silinen dosyayı içinde barındırmaktadır. SHIFT + CMD+ HOTKEY kısa yolu ile bu dosyalar ortaya çıkmaktadır.

Dosya Kurtarma Yazılımı

Farkında olmadan silinen dosyalar ya da yanlışlıkla silinen ve geri kazanılmak istenen dosyalar için yazılım geliştirilmiştir. MacOs dosyaları kullanabilir olarak otomatik olarak işaretlemektedir. İboysoft belgeleri, fotoğrafları, videoları ve diğer birçok dosyayı kurtarmaktadır. Yazılım güvenlidir ve kullanımı kolaydır.

Bu sayede birçok kişi yeterli bilgisayar bilgisine sahip olmasa bile pratik bir şekilde uygulamayı kullanabilmektedir. Kolay kurulum sonunda gerekli adımlar takip edilerek kayıp dosyalar geri yüklenebilmektedir. Mac ve Windows kullanıcıları için geliştirilen bu yazılım hızlı bir işlem sağlamaktadır.