Son yıllarda savaş araçlarında yaşanan gelişme makineli tüfek teknolojisine de yansıdı. Bu silahlar artık, son derece güçlü ve yıkıcı olmanın eşiğine geldi. Tehlikeli ve korkutucu silahlar yaratmak için sürekli yeni teknolojiler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bazı makineli tüfeklerin bir uçağı bile düşürecek kadar güçlü yüksek yetenekleri var.

İşte dünyanın en tehlikeli 10 makineli tüfeğinin listesi:

10. Kord Makineli Tüfek, Rusya

Rusya’nın ağır makineli tüfeği olan Kord-12.7 mm, NSV makineli tüfek yerine geçti. Bu silahın sürekli ateşleme sırasında daha az geri tepmesi ve daha yüksek doğruluğu bulunmaktadır. Topun 2000 m’lik etkili bir atış menzili var ve dakikada 750 mermi ateş edebiliyor.

9. Heckler & Koch MG4, Almanya

Alman şirketi nin eseri olan Heckler ve Koch MG4, Belçika FN Minimi’nin bir türevi olsa da birçok yeni gelişme eklenmiştir. Makineli tüfek hafiftir ve gaz sistemini ayarlamaya gerek kalmadan farklı üreticilerin geniş bir mühimmat yelpazesini kullanarak olumsuz koşullara uyum sağlayabilir. MG5, MG4’ün gelişmiş olan türüdür. MG4, 1000 m etkili menzile sahip güçlü bir ateş gücü sağlar.

8. PK Makineli Tüfek, Rusya

PK makineli tüfekler çok uzun bir süredir Rus silahlı kuvvetlerinin bir parçası olmuştur. Bu güçlü makineli tüfekler, ön cephede piyadeler tarafından araca monteli silah olarak kullanılıyor. Bu genel amaçlı makineli tüfeğin etkinliği ve güvenilirliği, dünyadaki birçok savaşta açıkça görülmüştür. Makineli tüfek 1961 yılında Sovyetler Birliği tarafından kullanılmaya başlandı. Bu başarılı makineli tüfek 1.000.000 üzerinde üretildi. Temel tasarımı, otomatik ateşleme sırasında ısı yönetimini geliştiren açık cıvata tasarımı gibi ek özelliklerle AKM’den geliyor. Silah, etkili menzili 1.500 m olacak biçimde dakikada 800 mermi atabilir.

7. M249 Hafif Makineli Tüfek, ABD ve FN Minimi, Belçika

“Kadro Saldırı Silahı” M249’un diğer adıdır. Belçika FN Minimi’nin ürünüdür ve geliri Belçika FN Minimi’ye gidiyor. Üretimi 1970’lerde, otomatik ateş gücünün olmaması nedeniyle ortaya çıkmıştır. Katlanabilir bir çatal, bu hafif makineli tüfeğin güçlü bir şekilde durmasına yardımcı olur. Silah piyade tüfeğine yaklaşan doğruluk ve taşınabilirlik sağlar. M16 ve M4’e benzer. Hava soğutma sistemi ve besleme sistemi bu makineli tüfeği dünyanın en tehlikeli silahlarından biri yapar. Aşırı dayanıklılık seviyesi ve büyük ateş gücü nedeniyle tercih edilir. Körfez Savaşı sırasında kullanımı başladı. Daha sonra Irak Savaşı, Afganistan Savaşı ve Suriye İç Savaşı bu makineli tüfeği ölümcül çatışmaların çoğunda gördü.

6. IMI Negev, İsrail

IMI Negev, Belçikalı FN Minimi’den ilham alan bir İsrail hafif makineli tüfeğidir. Negev, Assault Negev olarak bilinen bir saldırı modeline sahip olan birçok varyanta sahiptir. Negev’in gelişmiş bir çeşidi; IDF avcılarının güvenilirliği, bağımlılığı ve performansı için birkaç iyi incelemeye sahip Negev NG7’dir. Gazla çalışan Negev, dakikada 1.000 mermi ateş edebiliyor.

5. M2 Browning Makineli Tüfek, ABD

M2 Browning, dünyanın en eski ve en uzun hizmet veren makineli tüfeklerinden biridir. Dünyadaki birçok savaşın bir parçası olmuştur. Ülkelerin çoğunluğu bu tehlikeli makineli tüfeğin müşterisi olmuştur. Silah, I. Dünya Savaşı’nın sonunda başlayan uzun bir üretim geçmişine sahiptir. Küçük tekneler, piyadeler, hafif araçlar ve alçaktan uçan uçaklara karşı etkilidir. Browning makineli tüfeklerin yardımıyla kolayca küçük bir tahkimat oluşturulabilir. Bazı varyantları dakikada 1.300 mermi ateş edebilir. Makineli tüfek, bir bant besleme sistemi kullanır ve 1.800 metrelik etkili bir menzile sahiptir.

4. GAU-19, ABD

GAU-19 serisi, elektrikle çalışır ve dakikada 2.000 atış yapabilir. Üretimini yapan General Electric, silahın maksimum ateş menzilinin 6 km olduğunu söylüyor. Besleyici ve transfer ünitesine sahip GAU-19 makineli tüfeği 63 kg ağırlığındadır. GAU-19/B, bu yıkım silahının en güçlü varyasyonlarından biridir. Meksika, Kolombiya, Japonya ve Umman gibi birçok ülke GAU-19 makineli tüfekleri kullanmaktadır. Topun altı namlulu versiyonu dakikada 4.000 ila 8.000 mermi atabiliyor. ABD ordusu araçları ve helikopterleri bu silahı kullanıyor.

3. M240 Makineli Tüfek, ABD

M60 makineli tüfek ve FN MAG, bu son derece güçlü M240 makineli tüfeklerin ve varyasyonlarının tasarımında ustalaşmıştır. M60 makineli tüfekler de aynı anlamda güçlü ve klasiktir. M240 makineli tüfeklere M60’da çok az özellik yerleştirildi. M240 makineli tüfekler, M60’ın başarılı bir şekilde değiştirilmesiyle ortaya çıkarıldı. M240 makineli tüfekler, 3 km’ye kadar olan hedefleri kolayca yıkabilir. Bu makineli tüfek dakikada 950 mermi ateş gücüne sahiptir. Kara araçları, deniz taşıtları ve uçaklarla son derece uyumludurlar. Ağır olmasına rağmen, bu silahlar son derece güvenilirdir ve NATO üyeleri arasındaki standardizasyonu büyük bir avantajdır. ABD Deniz Piyadeleri, ABD Ordusu ve ABD Hava Kuvvetleri bu silahı kullanıyor.

2. Minigun veya M134 Makineli Tüfek, ABD

Bu General Electric’in korkunç altı namlulu döner makineli tüfeğidir. Minigun; dünyanın en güçlü, tehlikeli ve ölümcül makineli tüfeklerinden biri olarak dakikada son derece hızlı bir şekilde 2.000 ila 6.000 mermi ateş gücüne sahiptir. ABD ordusunun birçok kolu, Avustralya, Hindistan, İngiltere, İsrail, Pakistan ve Güney Kore gibi birçok ülke bu ölümcül silahı kullanıyor.

1. MG 42, Almanya

2.Dünya Savaşı’nda da kullanılan makineli tüfek, Nazi Almanyası kaynaklıdır. Dakikada ortalama 1.200 mermi ateş gücüne sahiptir. MG 42 ilk olarak 1942 yılında tasarlandı ve kullanıldı Daha sonra modern Almanya tarafından kabul edilerek geliştirildi. Bu makineli tüfek, tasarımını M60 ve Belçika MAG gibi diğer başarılı modern makineli tüfeklerden aldı. Dünyanın dört bir yanındaki birçok savunma kuruluşu MG 42’yi kabul etti, kopyaladı ve lisansladı. MG 42 güvenilirliği, dayanıklılığı, basitliği ve kullanım kolaylığı konusunda kanıtlanmış bir sicile sahiptir. Yüksek miktarda baskılayıcı yangın üretme kabiliyeti açısından da dikkat çekicidir.