Manchester gezisi için futbol tutkunlarına ayrı, tarih tutkunlarına ayrı seçenekler sunulabilir. Aslında Manchester’ın sunabileceği başka şeyler de var. Zorlanabilirsiniz ama, yapmanız gereken neye öncelik vericeğinizi belirlemektir.

Sabah muhteşem parkları, öğleden sonraları tarih müzelerini ve geceleri adrenalini serbest bırakmak için futbol stadyumlarını ziyaret etmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Manchester unutulmaz bir hafta sonu geçirmek için gereken her şeye sahiptir.

Bu yüzden okumaya devam edin ve Manchester’da kaçırmamanız gereken en iyi 12 yeri not edin.

1. Çin Mahallesi

Manchester’daki Chinatown (Çin Mahallesi); renkli mağazaları, otantik Çin restoranları ve karaoke barları sayesinde zamanın hızlı geçeceği bir yerdir.

2. Heaton Parkı

Heaton Parkı, 100 yılı aşkın bir süredir orada bulunan bitkileri de içeren muhteşem köşelerle doludur. Gölü dinlendirici ve nefes kesici manzaralar sunar. Park ziyaretinde, demiryolu müzesini de ziyaret yapabilirsiniz. Parkta, çiftlik hayvanları ile oynayabilirsiniz. Bu parkta periyodik olarak düzenlenen etkinlikler ve müzik festivalleri oluyor. Belki o etkinliklerden birine denk gelebilirsiniz.

3. Old Trafford

Futbol tutkunuysanız Old Trafford, Manchester’da görmeniz gereken yerlerden biridir. Eğer bilet bulabilirseniz Manchester United maçına giderek, futbolun zevkini çıkarabilir ve taraftarların takımlarını destekleme tutkusunu görebilirsiniz. Müzeye ziyaret yapabilirsiniz ve giyinme odalarını, eski futbolcularının formalarını, kazandıkları kupaları bu stadyumda her zaman görebilirsiniz.

4. Ulusal Futbol Müzesi

Futbol meraklısı olanların uğraması gereken bir yer. Giriş ücretsizdir. Ancak bir futbol kartı satın alırsanız, bu turistik cazibe ziyaretinizden çok daha fazlasını alabilirsiniz. Manchester Ulusal Futbol Müzesi ziyaretiniz sırasında, topu kaleye atma veya karşı takım savunmasına karşı top sürme gibi yeteneklerinizi test edebilirsiniz. Çocuklar için de, yaşlılar için de ideal bir yer.

5. Bridgewater Salonu

Bridgewater Hall şehirdeki eğlence gecesine mükemmel bir alternatiftir. Pop, rock, klasik, caz, vb. müziklerden herhangi birini dinleme olanağı veren yer, Manchester’ın merkezinde bulunuyor. Heybetli binasıyla grup meditasyon seansları gibi görülecek ve yapılacak başka şeyler de sunuyor.

6. Manchester Sanat Galerisi

Bridgewater Salonu’na çok yakın olan bu galeri, İngiliz kırsalındaki Güzel Sanatlar’ın en önemli koleksiyonlarından birine sahiptir. Burası, tarihi medeniyetlerin ilginç çağdaş eserlerle kaynaşmasıdır ve Manchester’da yapılacaklar listenize bazı kültürel izlenimler enjekte edecektir.

7. John Rylands Kütüphanesi

Bu kütüphane sizi Hogwarts’ta Harry Potter gibi hissettirecektir. John Rylands Kütüphanesine yapılan bu ziyaretle, bu dar spiral merdivenlerin nereye götürdüğünü öğrenebilirsiniz. Büyülü yerlerde bu kadar tipik olan gizemli kapıları, neyin koruduğunu görebilirsiniz.

8. Bilim ve Sanayi Müzesi

Bilim ve Sanayi Müzesi, bir bakışta müze değil. Müze; keşfetmek, dokunmak, tadını çıkarmak, tatmak, deneyimlemek ve hatta zamanda geriye gitmek için bir yerdir. Müze aynı zamanda sekiz yaşından küçük çocuklar için uygun olmayan simülatörü ve 4D sineması ile cazibe merkezidir.

9. Chill Factore

İngiltere’nin en uzun kapalı kayak pisti olan Chill Factore’de yapılacak ve görülecek çok şey var. İster karda yürümek, ister kayak tekniğinizi geliştirmek isteyin, burası aradığınız yerdir. Yılın herhangi bir gününde kayak yapmayı veya ustaca snowboard yapmayı öğrenebilirsiniz.

10. Manchester Belediye Sarayı

Manchester Belediye Binası, şehirde görülmesi gereken bir yer. Merkezde, şehrin uzun tarihine tanıklık eden bu etkileyici binayı bulabilirsiniz. Albert Meydanı’nda bulunan bu neo-Gotik yapı şehrin simgesi haline gelmiştir. Viktorya dönemi mimarisi için tipik olan kasvetli koridorlarda gezinmek istiyorsanız, pazartesiden cumaya 09: 00-17: 00 saatleri arasında Manchester Belediye Sarayı’na gitmelisiniz. Salı ve pazar günleri sabah saatleri için rehberli turlara da kayıt olabilirsiniz.

11. Whitworth Sanat Galerisi

Özellikle kapsamlı bir yenileme projesinden sonra çağdaş sanat koleksiyonunu görmek istiyorsanız, Whitworth, Manchester’daki gerçekten şaşırtıcı yerlerden biridir. Yeni dış cephesi ile çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan yer; çevredeki parkın panoramik manzarasında bir restorana ve sanat eserlerinin olduğu bir piknik alanına da sahiptir.

12. Manchester El Sanatları ve Tasarım Merkezi

Eski bir Viktorya dönemi balık pazarında, Barrio Norte’nin kalbinde, bu yaratıcılık merkezi yatıyor. Burada yerel sanatçılar; baskılar, heykeller, mücevherler ve seramikler satarak geçimini sağlıyor.