Mısır, turist olarak yıllar içerisinde görülmesi gereken yerlerden biridir. Zengin tarihi, görkemli piramitleri ve misafirperver insanlarıyla, bu gizemli ülkeyi keşfetmek amacı güden çok sayıda turisti çekiyor. Piramitleri keşfetmek, deniz ve güneşin tadını çıkarmak, tarihi yerlere yakın olmak için Mısır’a gittiğinizde her aradığınızı bulma olanağınız vardır.

Ancak gitmeden önce, Mısır hakkında bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun. Bu sayede bir kez dahi gitseniz, sonuna kadar tadını çıkarmış olursunuz. İşte dikkat etmeniz gereken bazı şeyler.

Güvenlik sorunları hakkında bilgi alın

Turistlerin Mısır’a gitmeden önce sordukları ilk sorulardan biri “Gitmek güvenli mi?”. Geçmişte bazı güvenlik sorunları vardı, ancak genel olarak turistlerin Mısır’da kalırken herhangi bir sorunu olmadığını söylemek doğru olacaktır. Bununla birlikte; güvenli tarafta olabilmek adına, hükümet tarafından yapılan önerileri ve değerlendirmeleri kontrol etmelisiniz. Ancak şunu da unutmamalı ve hükümetlerin vatandaşlarına karşı katı veya aşırı korumacı olma eğiliminde olabileceklerini aklınızda tutun.

Ayrıca daha önce Mısır’a giden diğer turistlere soru sorabileceğiniz forumları ziyaret edin. Orada önemli bir sorun olan soyulma ve yankesicilik gibi olası tehditlerden korunmak için alabileceğiniz güvenlik önlemlerini sorun. Her yerde güvenliği fark edebilirsiniz. Otel ve restoranların önünde bir metal dedektöründen geçmeniz istenebilir. Birçok yerde er yerde silahlı askeri polis görebilirsiniz. Mısır hükümeti turistlerin konaklama sırasında güvende olmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Bahşiş vermeyi unutma

Mısır’da gelişen turizm ile birlikte kişisel hizmet çok iyidir. Tüm hizmetler için bahşiş vermeye hazır olmanız belenir. Bahşiş büyük olmak zorunda değil. Beş Mısır poundu yeterli olacaktır. İyi hizmet almak için bunu vermeniz bekleniyor. Otel odanıza girdikten birkaç dakika sonra kapınıza biri bahşiş için vurabilir. Gerektiğinde bahşiş olarak verebilmeniz amacıyla çok sayıda küçük yerel para birimini yanınızda bulundurun. Bu şekilde herkesten daha iyi hizmet alabilirsiniz.

Yanına nakit getir

Batı ülkelerinin aksine kredi kartı ile ödeme yapmak oldukça zor. Çünkü Mısırlılar çoğunlukla nakit kullanıyorlar. Büyük oteller muhtemelen kredi kartını kabul edecektir, ancak küçük mağazalarda satın alacağınız şeyler için nakit bulundurmalısınız. Cebinizdeki 150 ile sorunsuz bir şekilde birçok alım yapabilirsiniz. ABD doları cinsinden bahşiş vermekten kaçının, çünkü yerli halk bunları kullanamaz ve değişimi için bir ücret öder.

Hafif kıyafetleri paketleyin

Mısır’daki havanın özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çok sıcak olduğunu unutmayın. Bu zaman diliminde seyahat ediyorsanız, 40-48°C sıcaklık bekleyebilirsiniz. İlk düşünceniz kısa etekler, şortlar ve kolsuz tişörtler getirmekse, tam tersini yapmanız gerektiğini söylemeliyiz. Olabildiğince örtünebileceğiniz kıyafetler yanınza alın. Yerlilerin çoğunlukla Müslüman olduğu ve yabancılardan buna uygun aynı şekilde kıyafetler bekledikleri bir gerçektir. Örtünmenin asıl amacı, cildi yanıklardan korumaktır. Kumaşlar, hafif pamuk ve keten gibi çok ince olmalıdır. Çünkü bunlar cildinizi koruyacak ve ısıyı sıcak olan havaya eklemeyecektir. Kum fırtınasının başlaması durumunda ağzınızı kapatabileceğiniz bir şapka veya atkı almayı da unutmayın.

Yediğiniz yiyeceğe dikkat edin

Yemekleriniz söz konusu olduğunda, sadece bilinen restoranlara bağlı kalmayı bir numaralı öncelik haline getirin. Mısır’da turistlerin çok sayıda gıda zehirlenmesi vakası yaşanmıştır. Bu yüzden farklı denemelere kalkışmayın. Lüks oteller, gıda güvenliği ile ilgili daha yüksek standartlara sahiptir. Sokaklarda satılan yiyecekleri tüketmekten kaçının. Çünkü lezzetli kokuyor olsalar da, güvenlik standartlarının karşılanma riski onlar için yüksektir.

Musluk suyunun kullanımı güvenli olmadığından sadece şişelenmiş su tüketin. Dişlerinizi fırçalarken bile, şişelenmiş veya en azından kaynamış su kullanmayı tercih edin. Eczaneler her yerde mevcuttur ve reçetesiz satılan ilaçları buralardan sorun yaşadığınız zaman satın alabilirsiniz. Eczacılar size bir antibiyotik bile verebilir çünkü doktordan izin almaları gerekmez.

Bir şey için ödeme yapmadan önce pazarlık yapın

Çarşılardan birinde bir şey satın almak istediğinizde pazarlık yapmanız bekleniyor. Sadece sizden istenen parayı dağıtıp alışverişi tamamlamayın. Yapacağınız alışveriş, yerel ruhu hissetmeniz ve istediğiniz şeyi çok daha düşük bir fiyata elde etmek için harika bir fırsattır. Satıcılar genellikle turistler için çok daha yüksek bir fiyat belirler. Ancak pazarlık yeteneğinizi geliştirip daha uygun fiyatları yakalayabilirsiniz. Fiyat üzerinde anlaşamıyorsanız, satıcıya teşekkür edin ve uzaklaşın. Muhtemelen sizi kovaladıklarını fark edeceksiniz.

Mısır, kesinlikle güzel ve keşfetmeye değer bir ülke. Gitmeden önce küçük bir hazırlık yaparak ve oraya vardığınızda dikkatli olarak hayatınızın güzel zamanlarından birini bu ülkede geçirebilirsiniz. Özellikle kalabalık bölgelerde seyahat ederken eşyalarınızı gözetimsiz bırakmadığınızdan emin olun. Hükümet tarafından verilen tüm güvenlik önerilerine de dikkat edin. Her zaman yanınızda bir şişe su bulundurun. Çünkü ısı, özellikle buna alışkın olmadığınızı düşünürsek bazen çok zor olabilmektedir.