Nil Nehri günümüzde ticaret için kritik bir öneme sahip olmayabilir ama gezmek için dünyada görülesi en güzel yerlerden birisidir. Bugün Nil Nehri Turu yaparsanız arkeolojik kalıntılara, sokak pazarlarına, güzel antik alanlara ve heykellerle karşılaşırsınız. Gezi amaçlı Nil Nehri Turu’nda üç farklı seçenek mevcut. Küçük Gemi Turu, Dahabiya veya Felucca. 

Nil Nehri Turu’ndaki gemi genelde Kahire, Luxor ve Aswan’a gider. Ancak Abu Simbel’e gidiyor mu diye öğrenmeniz iyi olacaktır.

Küçük Gemi Turları

küçük gemi nil nehri

Küçük gemi yolculukları üç seçenekten birisidir. Gemiye maksimum 150 kişi alınır.  Küçük gemilerin çoğunda bar ve restoran, yüzme havuzu, güneşlenme terasları bulunmaktadır. Bu gemiler suda diğer turizm gemilerinden daha az zaman harcar. Aswan ve Luxor’da birkaç gece geçirir.  

Felucca Cruise

felucca

Felucca tekneleri genellikle yelkenlerle sürülen ahşap gemilerdir. Bu tekneler  maksimum sekiz kişi taşırlar. Her ne kadar kabinleri geniş olsa bile tuvaletleri mevcut değil. Genelde tura eşlik eden yedek teknede tuvalet ihtiyacınızı karşılıyorsunuz. Felucca’nın avantajı küçük gemilerin giremeyeceği alanlara gidebilmesidir. 

Dahabiya Turları

dahabiya

Dahabiya, felucca’nın bir büyük halidir gibi düşünebiliriz. Yine yelkenlidir. Bu sofistike gemiler 19. yüzyılda üst sınıf Mısırlılar ve Batılı ziyaretçilere hizmet ettiler. Ancak teknolojinin 1870’lerde Mısır’a gelmesiyle değerini kaybetti. Kendi banyosuna sahip odalar ve oturma güvertesi bulunmaktadır.

Genellikle Aswan veya Esna’da üç ila beş günlük geziye başlarlar. Oysa yedi günlük turlarda Luxor’dan başlayıp tam tersi istikamette giderler. Bu gemiler ayrıca El-Kab ve Gebel el Silsila’daki tüm büyük gemilerin duramayacağı kültürel miras alanlarına demir atabilirler.