Moda endüstrisinde sürekli olarak trendler ve tarzlar değişiyor. Sektör, bugün titan olarak kabul edilen erkek ve kadınlar tarafından inşa edilerek geliştiriliyor. Bu insanların verdiği fikirler ve katkılar modaya bakışımızı değiştirdiği gibi, giyinme şeklimizi de belirliyor. Buradaki listede moda dünyasının tarihini sonsuza dek değiştiren on moda ikonu insanlara yer vereceğiz.

Audrey Hepburn

Audrey Hepburn, birçok kişinin bildiği küçük siyah elbisesiyle popüler olan bir İngiliz aktris. Breakfast at Tiffany’s filmindeki Holly Golightly rolü ile hala hatırlanıyor. Büyük kaplumbağa kabuğu güneş gözlüğü ve basit Givenchy sütun elbisesi ile ondan ilham alan kişiler oldu.

1954 yılında Fransız fotoğrafçı Cecil Beaton, Audrey Hepburn’u Vogue dergisinde “yeni kadınsı idealimizin kamu düzenlemesi” olarak adlandırdı. Elbette ondan sonra birçok kişi bu görünüşünü taklit etmeye çalıştı.

Coco Chanel

Fikirleri ve konseptleri ile ölümünden sonra bile sektörü gerçekten etkilemiş olan bir Fransız moda tasarımcısıydı. Moda için fikirleri 80 yılı aşkın bir süredir sektörün en ön saflarında yer alıyor. Tasarımları göz alıcı olduğu gibi genellikle erkek ve kadın dokunuşlarının bir karışımıdır. Time dergisi onu 20. yüzyılın en etkili insanlarından biri olarak gösteriyor.

Elbette birçoğumuz onun, 2.Dünya Savaşı sırasında bir Nazi casusu olduğunu bilmeyebilir. Operasyon Modellhut (‘Operasyon Modeli Şapkası’) adıyla görevdeydi ve rolü Hitler’in Dış İstihbaratından Winston Churchill’i Nazilerle barış girişimi hakkında bilgilendirmekti.

Ralph Lauren

Ralph Lauren, moda dünyasına kravat üreticisi olarak girdi. Günümüzde milyonlarca dolarlık bir bütçe ile faaliyet gösteren dünya çapındaki Ralph Lauren Corporation’ı 1967’de kurdu. Şirket, orta sınıf ve lüks moda ürünleri üretmektedir.

1970’lerde Lauren Polo gömleğini üretmeye başladı ve üne kavuştu. Sonrasında ise üzerinde Polo logosu bulunan ilk kadın kıyafetini ortaya çıkardı. Bu elbise erkeklerin giyimlerinden bazı özellikleri de taşıdı. Hatta bu üretilen takım o kadar popülerdi ki, Armani takım elbiselerine rakip oldu.

Bir moda çizgisi olarak Polo hala popülerliğini koruyor. Günümüzde, her erkeğin bir polo gömleği var. Ralph Lauren’in tasarımlarındaki yaratıcılık ve benzersizlikten kaynaklanan başarısı olan Polo, gelecek yıllar boyunca da ününü devam ettirecek gibi görünüyor.

Valentino Garavani

Valentino Garavani, moda tasarımlarının birçoğu için verilen Neiman Marcus Ödülü’nü kazandı ve Jacqueline Kennedy’nin gelinliklerini tasarladığı için de ödül aldı. Giysileri, kaygan kumaşlardan tasarlandı ve benzersiz bir tarza sahipti. Valentino kıyafetlerini genellikle hayranlarının beğenisine göre tasarlamaya çalıştı.

Sahibi olduğu şirket artık faaliyet göstermemektedir. Moda kreasyonları, moda tutkunlarının ilgisini çekmek için hala onun ismini kullanmaya devam ediyor.

Kim Haller

Kim Haller, yetenekleriyle bir örgü kraliçesi olarak görülür. Tek parça giysiler, elbiseler, kazaklar, etekler ve daha fazlasıyla iplik ürünleri yaratmasıyla başarıyı yakaladı. Kariyerine Jason Wu ve Calvin Klein gibi isimler için triko tasarlayarak başladı. Bu şirketlerde zaman geçirdikten sonra, kendi triko serisini başlattığı şirketini kurdu.

Tasarımlarının popülaritesi ile moda endüstrisinde trikoların kullanımı arttı. Bu da onu Michael Kors Collection gibi hizmetlerine ihtiyaç duyan şirketler için, danışmanlık konusunda aranan triko tasarımcısı yaptı. Derek Lam, DKNY, Anne Klein, TSE Cashmere, Adrienne Vittadini, Maiyet ve birçok marka için triko tasarladı. Triko söz konusu olduğunda, Kim Haller’den büyük bir isim yoktur.

Madonna

Amerikalı şarkıcı Madonna, modacı olarak da bilinir. 80’lerde bir erkek çocuk gibi görünse bile, diva yaşam tarzını benimsediğinde en etkili kadın moda ikonlarından biri haline geldi. Madonna’nın konserleri abartılı yapısıyla çok daha fazlasının olabileceğini gösteriyor. Onun bu moda tarzının halkın ünlülere bakışını da değiştirdiği söylenebilir. Konserlerinde kullandığı; katmanlı etekler, boleroslar, kapri pantolonlar üzerinde etekler, haç ve ağartılmış saçlar hayranları tarafından moda olarak benimsendi.

Marc Jacobs

Bir moda ikonu olan Marc Jacops, büyük annesinden öğrendiği örgü ile büyüdü. Elde ettiği beceriler sayesinde büyük boy kazaklar yaratması, onu moda endüstrisinde aranan isim yaptı.  Parsons Tasarım Okulu’nu okudu. Sonrasında ise Perry Ellis ve Vuitton için çalıştı.

Marc Jacobs ve Marc markaları ona aittir. Bilinen markalar için yaptığı çalışmalar, özellikle de Louis Vuitton tasarımları dünya çapında 50’den fazla ülkede bulunuyor. Bu onu bir moda ikonu haline getirirken, 2010 yılında Time dergisi onu dünyanın en etkili 100 kişisinden oluşan “2010 Time 100” listesine dahil etti.

Tom Ford

Tom Ford , Perry Ellis’te Marc Jacobs için çalışmalar yürüterek çalışma hayatına başladı. Burada kendisi için bir isim yaptıktan sonra, Gucci’de Yaratıcı Direktör olarak çalıştı. Burada ise iflas aşamasına gelen Gucci şirketini canlandırdı ve hayat verdi. Gucci’de şık saten gömlekler ve metalik kumaştan yapılmış birçok moda ürünleri üretimine katkı verdi. Gucci markası için için bu yaratıcı çalışmalar, Gucci’nin “altın çağı” olarak nitelendiriliyor.

Tom Ford, Yves Saint Laurent, Perry Ellis ve Cathy Hardwick gibi marka isimler için de çalışmalar yaptı. Günümüzde bir moda ikonu ve stil ikonu olan ismin, ünlü moda dergilerinin en iyi giyim listeleri içinde yer bulduğunu belirtmeliyiz.

Miuccia Prada

Moda dünyasına aşina olan herkesin bildiği Prada ve bu etiketin kurucusu olarak, Miuccia Prada’nın bu listede olmaması pek düşünülemezdi.

Büyük babasının Milano’daki deri ürünleri şirketinde yönetici olarak çalışma hayatına başladı. Şirket onun yönetimi altında çok başarılı oldu ve Jil Sander, Fendi ve Helmut Lang gibi farklı markaları da  yönetti.

1980’lerin ortalarında Prada markası, siyah naylon çantalar ve diğer benzeri ürünlerde halk tarafından sevildiğinden moda endüstrisinde fırtına gibi esti. Prada’yı farklı kılan ise diğer markaların tersine, ürünlerinin sade biçimde süslenmiş olmasıydı.

Miuccia Prada, resmi olarak bir moda eğitimi almamış olsa bile Prada’yı dünyaca ünlü bir marka haline getirdi.

Giorgio Armani

Modayı takip edenlerin giymek istediği bir marka da Armani’dir. Elbette bu popülerlik, Giorgio Armani’nin çalışması ve yaratıcılığına bağlanacaktır. Aslında Armani, bir pencere tasarımcısı olarak çalışma hayatına başlamıştır. Günümüzde ise moda dünyasına bıraktığı miras, 35 yıldan uzun bir süredir olmasının yanında önümüzdeki yıllarda da sürecek gibi görünüyor.

Giorgio Armani, moda dünyasında güç merkezleri olan Emporio Armani ve Giorgio Armani Privé giyim ürünlerini yarattı. Ayrıca ayakkabı, aksesuar, ev dekorasyonu ve kozmetik ürünleri de üretiyor. Armani, ünlülerin tercihi oldu. Onlara gösterişli olduğu kadar stil katabilecek ürünler hazırlayan bir marka olmaya devam ediyor.