Motosiklet genel olarak otobüs ya da uçak turlarından daha uygun bir fiyata denk gelir. Aynı zaman da hayatınıza adrenalin katar. Motosiklet ile yolculuk yapmak aynı zaman da birçok olumlu duyguyu ve unutulmaz izlenimleri de yanında getirir. Motosiklet yolculuklarını daha da keyifli bir hale getirmek için;

İleriyi Düşünün

Seyahat etmeye başlamadan önce, özellikle de yeni başlayan kişilerin seyahatten önce tematik forum, blok kontrolü ve rota seçimi şeklindeki durumların kontrol edilmesi gerekir. Mesela kuzey İtalya Udine Milano yolu motosiklet için uygun olmayan bir yoldur. Bu nedenle de her şeyin hesaba katılarak planlanması gerekir.

Yeni Başlayanlar İçin Avrupa Doğru Seçim

Acemi bir kişinin kolay yolları tercih etmesi gerekir. Bu nedenle de Avrupa ile yolculuğa başlamak en doğrusu olur. Yollar hem düzgün hem de rahat olur. Avusturya’dan sonra İtalya, Fransa ve Slovenya gelir. Buralarda bulunan yollar bir tek kapsama açısından değil aynı zaman da yarıçap konusunda da mükemmel bir yoldur. Gözleriniz kapalı iken bile doğru yola çıkacağınız kesin olur. Ancak konaklamaya da dikkat etmeniz gerekir.

Ekipmanlara İyi Bakmak Gerekir

Güvenlik ekipmanlarının her zaman giyilmesi gerekir. Hayatta ve sağlıklı kalabilmek için bir kask gerekir. Özellikle de uzun bir yola giderken bu durum oldukça önemlidir. Eldiven, motor botu, gözlükler ve motor takımı kesinlikle kontrol edilmelidir. Toplam kilometrenizin beş ya da altı bin kilometre olması durumunda motor yağının kontrol edilmesi ve aynı zaman da şanzımanın kontrol edilmesi gerekir. Bakım işleminin tamamlanmasından sonra düşük sıkılmış olan somun ve diğer sorunları kontrol etmek amacı ile motorun sürülmesi gerekir.

Tura çıkmadan önce lastiklerin de iyi olması gerekir. Uzun asfalt yollarına uyarlanmış olan lastiklerin tercih edilmesi gerekir. Özel bagaj rafının bulunması gerekir. İlk yardım çantasının da unutulmaması gerekir.

Kendinizi Hazırlayın

Öncelikle motosiklet sürerken en önemli durumun güvenlik olduğunun bilinmesi gerekir. Kendi becerilerinizi doğru bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Profesyonel bir yardım almanı gerekir. Aynı zaman da yağmur sonrasında otoyol üzerinde ya da kirli bir yolda motosiklet sürme ile ilgili hem becerinizi hem de bilginizi geliştirin. Dayanıklılık ile ilgili olarak vücudun uzun süreli stres olma durumunun fazla olmadığını bilmek gerekir.

Mümkün olduğunca dinç bir şekilde yola çıkmanız gerekir. Çünkü kazaların en basit nedeni yorgunluk olur. Motosiklet sürmenin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda el genişletici eğitimin yanı sıra aynı zaman da tenis topu atma ve yakalama egzersizleri de doğru bir durum olur. Sakinlik ve aynı zaman da duruş da oldukça önemlidir. Yolculuk sırasında enerjinizi ve konsantrasyonunuzu korumaya çalışmanız gerekir.

Yol Haritası ya da Navigasyon Cihazı Unutulmamalıdır

Yaklaşan rotayı biliyor olsanız dahi yanınızda ayrıntılı bir yol haritası ya da navigasyon cihazının olduğundan emin olmanız gerekir. Yolculuk esnasında rotayı değiştirmeniz gerekebilir. Bu durum da harita yeterli olmaz. Bu nedenle de uygulamaların akıllı telefonunuzda bulunması gerekir. Çevrimdışı çalışan bir uygulama kullanmanız gerekir. Aynı zaman da telefonunuzun şarjı biterse diye yanınızda kağıt harita bulundurmayı da unutmamanız gerekir.