Bilim, matematik, mühendislik ve teknoloji alanında bilgi veren binlerce üniversite var ve aralarında prestijli, dünyanın en iyileri olarak gösterilenler de var. Mühendislik alanı, dünyada en çok aranan çalışmalardan biridir. Birçok medya ve yayın üniversiteleri farklı parametrelere göre sıralamaktadır. MIT gibi güçlü üniversiteler uzun yıllardır sıralamada en üst sırada yer alıyor. Eğer mühendislik eğitimi almak istiyorsanız dünyanın en iyi mühendislik üniversitelerini incelemelisiniz:

10. Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesidir. Üniversitenin kurulduğu kesin tarih bilinmiyor. Üniversite 900 yıldan daha eskidir. Araştırma üniversitesi birçok ünlü kişiyi ve araştırmacıyı eğitmiştir. Üniversitenin ünlü mezunlarından bazıları Bill Clinton, TE Lawrence, David Cameron ve birçok ülkenin Başbakanları, Başbakanları, Stephen Hawking, Sir Tim Berners-Lee, TS Eliot, Ian Fleming ve daha fazlası. Bugün üniversite; eğitim, öğrenci hayatı, fakülte sistemi, iş fırsatı, araştırma tesisi ve her şeyde kalite açısından dünyada en iyilerden biridir. Üniversite sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında, en iyi bilim ve mühendislik alanı ile yer bulur.

9. Georgia Teknoloji Enstitüsü

Georgia Teknoloji Enstitüsü, 1885 yılında kurulmuş prestijli bir üniversitedir. Bu kamu araştırma enstitüsü, Georgia Üniversitesi Sisteminin bir parçasıdır ve dünyanın diğer bölgelerinde birçok uydu kampüsü vardır. Bu teknoloji üniversitesinden mezun olan birçok önemli ve önde gelen insan var. Enstitünün en önemli mezunlarından bazıları Jimmy Carter, AT&T CEO’su David Dorman, American Express James D. Robinson III CEO’su ve Wal-Mart Mike Duke CEO’sudur. Üniversite mezunları teknoloji, mühendislik, siyaset, askeri, uzay ve spor gibi sektörleri etkiledi. Üniversite sürekli olarak dünyada teknoloji alanında en iyi üniversite olarak seçilmiştir .

8. Austin Texas Üniversitesi

Austin’deki Texas Üniversitesi, 1883 yılında bir devlet araştırma üniversitesi olarak kuruldu ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir amiral gemisi kurumu olarak görülmektedir. Üniversitenin yedi müzesi ve on yedi kütüphanesi vardır. Üniversitenin geniş kampüsünde, JJ Pickle Araştırma Kampüsü ve McDonald Gözlemevi gibi çeşitli araştırma tesisleri bulunmaktadır. Üniversite, şimdiki ve eski sporcularıyla Olimpiyat madalyalarına katkıda bulunmakla övünmektedir. 2002 yılında Sports Illustrateddergisi üniversiteyi, “Amerika’nın En İyi Spor Koleji” olarak tanıdı. Üniversitenin ünlü mezunlarından bazıları: Dell’in kurucusu Michael Dell, Laura Bush, ExxonMobil Corporation CEO’su Rex Tillerson ve Romancı Raymond Benson. Üniversite birkaç kez dünyanın en iyi mühendislik üniversiteleriyle birlikte sıralanmıştır.

7. Londra Imperial College

Imperial College London, dünyanın ve İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversite 1907 yılında kurulmuştur. Üniversite sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almıştır ve dünyanın en tanınmış üniversitelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bazı önemli mezunlar arasında; HG Wells, Sir Alexander Fleming, Sir Ernst Boris Zinciri, Thomas Huxley, Nicholas Tombazis ve dahası var. Üniversite; fakülte sistemi, iyi müfredat ve mühendislik araştırmaları ile dikkat çekiyor. Çeşitli sıralamalar, üniversitenin birinci sınıf bir mühendislik üniversitesi olduğunu ve dünyanın en iyileri arasında olduğu sonucuna varmıştır.

6. Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi 1746 yılında kuruldu ve dünyanın önde gelen araştırma kurumlarından biridir. Üniversitenin cebinde 40’tan fazla Nobel ödülü sahibi var. Üniversite, ABD’nin dördüncü en eski üniversitesidir. Üniversite mezunları bilim ve teknoloji alanında zengin çeşitliliğe sahiptir. Princeton Üniversitesi’nden mezun olan çok sayıda milyarder var. Üniversitenin önemli mezunları Richard Feynman, ABD Başkanı James Madison ve Woodrow Wilson, Michelle Obama, Jeff Bezos ve daha fazlası.

5. Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi

Urbana-Champaign Illinois Üniversitesi, 1867 yılında ABD’nin Illinois eyaletinde kurulan dünyanın en prestijli üniversitelerinden biridir. Üniversite, yoğun araştırmalar ve yüksek standartlı icatları ile bilinir. Birkaç kez dünyanın en iyi on mühendislik üniversitesi arasında yer almıştır. Üniversitenin dikkat çeken buluşlarından bazıları JavaScript, plazma ekran, pH metre, MRI, transistör, LED, DSL, entegre devreler ve kuantum kuyu lazeridir. Üniversiteden 20’den fazla Nobel ödülü kazananı oldu. Üniversite kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci büyük üniversite kütüphanesidir.

4. Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi, İngilizce konuşulan dünyanın en eski ikinci üniversitesidir ve 1209 yılında kurulmuştur. Cambridge Üniversitesi, Cambridge İngiltere’de bulunmaktadır. Bu prestijli üniversiteden çok sayıda Nobel Ödülü sahibi ve ünlü mezun bulunmaktadır. Üniversitenin mezunları arasında; Stephen Hawking, Sir Isaac Newton, Paul Dirac, Ernest Rutherford, Sir Jagadish Chandra Bose, JJ Thomson, Charles Babbage, James Chadwick, Niels Bohr bulunur. Mezunların çoğu bilim, matematik ve mühendislik alanında, mucit ve bilim adamlarıydı.

3. Kaliforniya Üniversitesi

Kaliforniya Üniversitesi mezunları tarafından 5000’den fazla icat üretilmiştir. Üniversite günde ortalama 3 buluş üretmektedir. California Üniversitesi (UC) 1868 yılında kurulmuştur. Üniversitenin ilk kampüsü UC Berkeley, mühendislik ve teknoloji alanında dünyanın ilk on üniversitesi arasında yer alıyor. UC’nin diğer kampüslerinin çoğu dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasındadır. California Üniversitesi, hemen hemen her alanda çok sayıda seçkin fakültesiyle gurur duymaktadır ve dünyadaki en iyi üniversite sistemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Üniversite toplam olarak en fazla Nobel ödülü kazananadır. Fakülteler ve öğrenciler tarafından, çeşitli alanlarda birçok araştırma ve geliştirme yapılmaktadır.

2. Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi, dünyanın en büyük özel araştırma üniversitelerinden biridir. 2012’den bu yana sıralamalarda yükselen üniversite, dünyanın en iyi on üniversitesi arasındadır. Üniversite; bilim, mühendislik ve iş gibi çeşitli alanlarda en üst sıralarda yer almaktadır. Bu prestijli kurum; büyük çeşitlilik, eğitim olanağı, kampüs, iş fırsatı, profesörler ve özgürlüğe sahiptir. Stanford Üniversitesi 50’den fazla Nobel Ödülü almıştır. Stanford mezunları yıllık 2.7 trilyon dolardan fazla gelir elde ediyor. Stanford’un fakülte ve mezunları tarafından kurulan bazı önemli şirketler arasında Google, Instagram, Cisco, PayPal, LinkedIn, Yahoo !, Hewlett-Packard, Nike ve Sun Microsystems bulunmaktadır.

1. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

MIT veya  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, dünyanın ve ABD’nin en prestijli üniversitelerinden biridir. MIT Üniversitesi, yüksek kaliteli standart eğitimi ile ünlüdür. Üniversite 1865’te açıldı. Her yıl bu üniversiteden 11.000’e yakın öğrenci eğitim görüyor. 2015 yılı itibariyle; 84 Nobel ödüllü, 52 Ulusal Bilim Madalyası alıcısı, 45 Rodos Bursu, 38 MacArthur Üyesi, 34 astronot ve 2 Saha Madalyası MIT’e bağlı olarak görülür. MIT, mühendislik ve bilim alanında yüksek kaliteli bir araştırma geleneğine sahiptir. MIT, dünyadaki bir numaralı mühendislik üniversitesi olarak seçildi. Sadece mühendislik alanında değil, aynı zamanda dünyadaki ilk on üniversitede de yer almaktadır.