Android işletim sistemini iOS’a tercih ediyor olabilirsiniz. Ama neler yapabileceğinizi öğrenene kadar bekleyin. Bu yararlı ipuçlarını ve tüyoları öğrendikten sonra, Android akıllı telefonunuz her zamankinden daha sorunsuz ve daha verimli çalışacaktır.

Not: Android işletim sistemleri sürekli olarak güncellendiğinden aşağıdaki özelliklerden bazılarına farklı işletim sistemlerindeki farklı yollardan erişilebilir.

Kilit Ekranı Mesajı

Bir telefon buldunuz ve telefonun sahibini arıyorsunuz. Bu gibi durumlarda “kilit ekranı mesajı” hayatınızı kurtarabilir. Kilit ekranı mesajı bölümüne cep telefonunuzu yazarak, kaybettiğiniz telefonunuzu bulan kişinin telefon numaranızı bulmasına olanak sağlarsınız. Bulan kişi kilitli ekranda numaranızı öğrenebilir.

Rahatsız Etme

Rahatsız Etme modunu Apple’dan ayıran özellik hangi uygulamaların rahatsız etmeyeceğini, hangilerinin edebileceğini seçiyor olabilmeniz. Bu özelliği aktif hale getirmek isterseniz Ayarlar > Ses > Rahatsız Etme menüsü altından gerçekleştirebilirsiniz.

Gizlilik

Bir havalimanına gittiğinizde telefonunuza “hoş geldiniz” mesajı geldi mi? Gelmediyse, gelebilir. Çünkü telefon operatörleri konumunuzu tespit edip, bunları pazarlama faaliyetlerinde kullanabiliyorlar (KVKK sonrası güncelleme gelmiş olabilir) Reklam şirketleri bu özelliği alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, mağazalarda vb. bulunan cihazlara reklam göndermek için kullanıyor. Bunu engellemek için Ayarlar > Wifi sekmesinden MAC adresinizi rastgele olarak ayarlayabilirsiniz.

Chrome Sekmeler Arası Geçiş

Birçok kişinin bilmediği özelliklerden birisi olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda Chrome sekmesi açtıysanız ve aradığınızı bulmakta zorlanıyorsanız URL çubuğunu sağa veya sola kaydırarak sekmeler arasında gezebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Almak

Her Android cihaz farklı ekran görüntüsü alma yöntemleri belirliyor olabilir. Örneğin Xiaomi Mi serisinde üç parmağınızı aşağı doğru kaydırarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Fakat bu bazen zorluk çıkarabiliyor. Android telefonlarda güç düğmesine basılı tuttuktan sonra çıkan menüde “ekran görüntüsü” butonuna tıklayarak hızlıca screenshot alabilirsiniz.

Kişiselleştirilebilir Olması

Android tamamen kişiselleştirilebilir bir işletim sistemidir. Ana ekranda uygulamaları üçlü, dörtlü veya beşli gösterebilirsiniz. İsterseniz uygulama simgelerini yuvarlak veya kare seçebilirsiniz. Bunun en kolay yolu Google Play Store’dan bir launcher indirmektir.