Birçoğunuz “Karma felsefesi”ni duymuşsunuzdur. Hatta bir aralar Tarkan Türkiye bayiliğini almıştı (Bkz: Tarkan’ın karma felsefesi). Albümünün adını “Karma” koyunca, birçokları bu felsefeyi içinde türlü malzemeler bulunan çorba ile karıştırmıştı. Fakat öyle değil. Türkçesi “Ne ekersen onu biçersin”. Çocuklarımıza tembih edildiği şekli ile;
“İyilik yap iyilik bul
Kim kazanmış kötülükten
Kötünün başına gelmedik olmaz
Kimsenin ettiği kimseye kalmaz”

İşte, Amarika’da NBC’de yayınlanmakta olan “My Name is Earl” adlı dizi de tam olarak bu felsefe üzerine kurulu.

“Büyükannenizin evine giderken küçük bir kasabada ihtiyaç molası için durduğunuzda dükkana giren o adam… Hani sabahın onunda bir paket sigara, birkaç kazıkazan ve büyük boy bira alan, o haydut kılıklı adam. Ailenizle birlikte içeri girmek için, çıkmasını bekleyeceğiniz türden biri. İşte o adam benim. Benim adım Earl. Ve görünüşüm yüzünden beni bir kalıba sokmak yerine eğer beni gerçekten tanımayı denersen, zamanını boşuna harcarsın. Çünkü ben tam olarak olduğumu düşündüğün adamım.”
Tüm hayatı boyunca serserilik yapmış Earl (Jason Lee), bir sabah kazı kazandan 100bin dolar kazanır. 10 saniye sonra, sevinç çığlıkları içinde zıplamakta iken, bir araba tarafından hızla çarpılır ve hastanelik olur. Pek tabii kaza sırasında kazı kazanı kaybeder.

Hastanede televizyon izlerken, bir ünlünün karma felsefesinden bahsettiğini, ünlünün sahip olduğu imrenilecek hayatı bu felsefeye borçlu olduğunu duyar ve hayatının akışını değiştirecek bir karar alır; Geçmişte yapmış olduğu tüm kötülüklerin listesini çıkarıp, bu kötülüklerden etkilenen kişilere bir iyilik yaparak, geçmiş kötü hayatının borcunu ödemiş olacaktır. Böylece hayatının güzelleşeceği beklentisindedir.

Öyle de olur. Earl listedeki ilk kötülüğü (çevreyi kirletmek) iyiliğe çevirmek için kaldıkları oteldeki çöpleri toplarken, kardeşi Randy (Ethan Suplee) abisinin aldığı bu karara karşı çıkar; “Parasız pulsuz bu kadar kötülüğü nasıl düzelteceksin. Bak bilmiş ol bira paramı bu aptal listeye kaptırmam!”. Randy daha bu repliğini bitirmemiştir ki, uzaklardan, rüzgarda uçarak gelen bir kazı kazan Earl’ün ayağının üzerine konar. Evet! Kaybettikleri 100binlik kazı kazandır bu! O an her ikisi de karma felsefesinin işe yaradığına inanır.

“The Big Lebowski” adlı filmi seven arkadaşlar bu diziye de bir sempati duyacaklardır. Özellikle karakterlerin tavırları ve olgular karşısındaki tepkileri oldukça benzeşmektedir. Şu anda dizi ilk sezonunda ve 20 bölüm çekildi. CNBC-e severlerin birçoğunun hali hazırda bildikleri bu diziyi takip etmenizi öneririm. Salı günleri 20:30’da. Fakat pek tabi ülkemizde gösterilen eski bölümleri. İnternetin güzelliklerinden yararlanmasını bilenler orjinal yayın tarihinden birkaç gün sonra son bölümünü izleyebilir.

Özellikle “Randy” ve “Crabman” adlı karakterlere bayılacaksınız.

– Hey Earl
– Hey Crabman…