Dünya çapında sevilerek takip edilen birçok dizi Netflix uygulaması ile kullanıcılara sunulmaktadır. Netflix dünyası ile en sevilen şovlar Android cihazlarında da video kalitesi düşürülmeden izlenmektedir. Android kullanıcıları tarafından başarılı sonuçlar elde eden Netflix açık kaynaklı AV1  video codec bileşenin sayesinde gerçekleştirmektedir.

Netflix veri kullanımını Android cihazlarda yüzde 20’ye kadar azaltmaktadır. Aynı zamanda AV1 video kalitesini etkilemeden daha iyi video sıkıştırma işlemi ile dikkat çekmektedir. AV1 daha az veri harcadığından güvenilir olmayan bağlantılarda ya da ağlarda atış yaparken kalitesini daha da arttırabilmektedir.

Android’de Netflix Kullanımı

Netflix uygulaması TV ve bilgisayar gibi cihazların dışında Android kullanıcılarına da özel destek programı ile sunulmaktadır. Netflix ilk önce Android’ de AV1’ i  uygularken Apple, Google, Facebook, Mozilla ve Microsoft gibi birçok şirket de codeci desteklemektedir. Diğer netflix platformlarına ve akış uygulamalarına yakın bir sürede AV1 sunulacaktır.

Android kullanıcıları netflix uygulamasını kullanabilmek için “verileri kaydet” ayarını açarak AV1 uygulamasına geçiş yapabilirler. Android cihazından netflix açılır, git + menü+ uygulama ayarları+ hücresel veri kullanımı ve daha sonra verileri kaydet seçilir. Bunun sonunda azaltılmış veri kullanımı ile akış gerçekleştirilir.

Netflix dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir dijital platformdur. Kullanıcılara sunulan dizi, film ve şovlar birkaç dilde desteklenerek ya da alt yazı sunularak kullanıcılar karşısına çıkarılmaktadır.