Ünlü modacılar, Tory Burch ve Marc Jacobs gibi isimlerin koleksiyonlarının da yer aldığı New York moda haftasında 2020/2021 sonbahar ve kış sezonuna damga vuracak modeller sergilendi. Sizin için aralarından en beğenilen 10 tanesini seçtik.

Rodarte

Rodarte iki yaratıcı modacı Kate ve laura Mulleavy ile birlikte çalışıyor. Onların bu seneki tasarımları hem gotik hem de romantik bir hava taşıyor. Payetler, puantiyeler, fırfır ve kemerler bu seneki elbiselerde dikkat çekiyor. Rodarte çiçekli desenlerle romantizme göz kırparken, omuzlardaki detayları ve kıvrımları da bütün tasarımlara farklı bir hava ve asalet katıyor.

Christopher John Rogers

Christopher John Rogers Rönesans dönemini andıran bir sadelikten hoşlanmıyor. Ona göre Rönesans tablolarında yer alan perdeler özensiz çöp torbalarına benziyor. Parlak, göz alıcı ve pahalı kumaşlardan vazgeçmeyen modacı çok küçük bir ekiple birlikte çalışıyor. Kendine güveni tam ve çok başarılı bir koleksiyon daha ortaya çıkarıyor.

Marc Jacobs

Marc Jacobs bu seneki koleksiyonunda Jackie Kennedy’den ilham almış. Zarif tasarımları ve büyük hacimli elbiseleri birleştiriyor. Bu tarzı ile Marc Jacobs bu sene hem eskilere göz kırpmış hem de hiçbir döneme ait olmayan zamansız eserler sergiliyor. Payetli elbiseler, ekose tasarımlar ve parlak taytlar koleksiyonda göz kırpıyor.

Proenza Shouler

Proenza Shouler markasının tasarımcıları McCollough ve Hernandez. Bu ikili bu sene hediye edilen ekose bir battaniyenin şala dönüştürülmesiyle yola çıkmış. Bu battaniyeden ilham alınarak sergilenen koleksiyonda, yüksek volümlü formlar, vücudu saran deri elbiseler, asimetrik detaylar ve tek omuzlu tasarımlar yer alıyor.

Tory Burch

Tory Burch’un bu seneki koleksiyonunda Edward dönemini andıran ceket tasarımları, sade ve zarif pantolonlar ve diğer parçalar DiMattio’nun seramikten yapılmış heykellerine göz kırpıyor. Pastel renkler ve çiçekli desenlerin sepet örgüsü ile birleştirilmesi ise koleksiyona ayrı bir hava katıyor.

Marina Moscone

Francesca ve Marina Mascone bu seneki koleksiyonlarında, daha sert ve maskülen biçimlere, dikkat çeken oturaklı tasarımlar ve büzgülere yer vermiş. Onların çıkış noktası olan soru ise Jane Forth ve Angelica Huston’ın birlikte çıkacakları bir akşam ne giyeceklerine dair bir akıl yürütme.

Gabriela Hearst

Gabriela Hearst bu sene kullandığı bütün malzemeleri sürdürülebilir malzemelerden seçerek çevreci bir duyarlılık sergiliyor. Çanta ve trençkot desenlerinde ise Türk kilimlerinden esinleniyor. Kadife ve fitilli parçaların ağır bastığı koleksiyon bu haliyle 1970li yıllardan esinlenirken, püsküllü pelerinler de nostajik bir hava sergiliyor.

Tom Ford

Tom Ford daha önce yaptığı gibi New York’tan California’ya uzanan orijinal bir koleksiyon sergiliyor. Ten rengini ortaya çıkaran tasarımlardan daha romantik ve naif bir hava veren danteller ve de ışıltılı gece elbiselerine kadar farklılıkları barındıran bu koleksiyonda, shearling kabanlar da yer alıyor. Tom Ford2un en güçlü parçalarından birisi ise Bella Hadid’in giydiği abartılı kriztalize elbiseydi.

Michael Kors

Kors’un bu  seneki koleksiyonu hem rahatlığı hem de şıklığı öne çıkarıyor. Bu koleksiyonda binici botlarından payetli elbiselere, yıldız tozlu ve balıkçı yakalı tasarımlara kadar ilginç parçalar sergileniyor. Gören herkes koleksiyondan etkilenmiş durumda.

Collina Strada

Bu seneki Strada koleksiyonu Hillary Teymor’un adeta bir sürdürülebilir oyun parkı olarak tanımlanıyor. İyimserlik temasını vurgulayan bu koleksiyonda Teymor hem çevre duyarlılığının hem de tüketimin azaltılması gerektiğinin altını çizdi. Gören herkeste gizli bir bahçe havası uyandıran bu koleksiyon sürdürülebilir kaynakların ve daha yaşanılabilir bir dünyanın da sözcüsü oldu.