Olimpiyat sporcularının podyumda dururken madalyalarını ısırarak verdiği pozlar tanıdık bir görüntüdür. Olimpiyat Oyunlarının en ikonik fotoğraflarından bazıları, yeni kazandıkları madalyaları ısırıyormuş gibi yapan sporcuların fotoğraflarıdır.

Peki Olimpiyatçılar madalyalarını neden ısırırlar? İşte, bu garip uygulamanın arkasındaki nedeni öğreniyoruz.

Saflık kontrolü?

Eskiden tüccarlar değerli bir metal olarak kullanılan altının saflığını kontrol etmek için altınları ısırarak kontrol ederlerdi. Altın, hafif baskı altında ezilen ve kemirildiğinde iz bırakan yumuşak bir metaldir.

Ancak olimpiyat şampiyonlarının ağızlarında altın madalya ile poz verirken madalyalarının saflığını kontrol ettiklerini söylemek doğru değil. Zaten olimpiyatlarda 1912’den bu yana saf altın madalya verilmiyor.

O zaman neden sporcular hala madalyalarını ısırıyorlar?

Aslında cevap basit. Çünkü fotoğrafçılar onlardan bunu istiyor.

2010 Kış Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Alman Luger David Moeller, ünlü pozunu verirken dişini bile kırdı!

Alman Bild gazetesine konuşan Moeller, “Fotoğrafçılar madalyayı sadece dişlerimle tutarken bir fotoğrafımı istediler. Akşam yemeğinden sonra, dişlerimden birinin eksik olduğunu fark ettim.” dedi.

Madalyalarını ısırdıktan sonra dişçiye gitmek zorunda kalan çok sporcu görmeyebiliriz, ancak bu gelenek Olimpiyatların ayrılmaz bir parçası haline geldi ve gelecekte de görülmesi muhtemel.