Ölmeden Önce Okumanız Gereken Çizgi Romanlar’ı sizler için listeledik.

Çizgi romanları günümüz dijital çağında TV, video oyunu yada filmler olarak izleyebiliyoruz. İnsanlar çizgi romanları okumak için kağıtları kullanmaktan, daha popüler grafiklerin izlenebileceği dijital ortama yavaş yavaş uzaklaşıyor. Ama her yıl veya her ay çeşitli türlerde binlerce çizgi roman ve kitap yayını çıkmaya devam ediyor. Kitap mağazanızdan en iyi ve en popüler çizgi romanları seçmeye kalkarsanız, kafanız karışabilir. Burada listelenen çizgi romanlardan bazıları yaygın olarak popüler ve birçok kişi tarafından biliniyor. Ancak bunları ölmeden önce okumanız gereken En İyi Çizgi Romanlar Olarak Listeliyoruz.

X-Men: Days of Future Past – X-Men: Geçmiş Günler Gelecek (Marvel Comics)

Yazarlar: Chris Claremont ve John Byrne

X-Men: Days of Future Past, Marvel Comics’in X-Men karakterlerinden çizgi roman The Uncanny X-Men’in hikayesinden esinlenilen komik bir film. Hikaye gelecekle ve mutantın toplama kampına hapsedilmesiyle ilgili.

The Incredible Hulk – İnanılmaz Hulk (Marvel Comics)

Yazarlar: Stan Lee ve Jack Kirby

The Incredible Hulk, Stan Lee ve Jack Kirby’nin bir süper kahraman yaratımıdır. Hulk, yeşil renkli ve inanılmaz insanüstü güçlere sahip süper bir insansıdır. Kızdığı zaman güç muazzam bir şekilde artar. Bruce Banner, duygusal stres altındayken Hulk’a dönüşen duygusal olarak geri çekilen bir fizikçidir.

Hellblazer (DC / Vertigo)

Eser Sahibi: Several

Hellblazer, Peter Milligan’ın DC Comics tarafından ve Mart 1993’ten beri de Vertigo tarafından yayınlanan bir korku çizgi roman dizisidir. John Constantine, sokaktaki bir sihirbaz olarak kitabın ana karakteridir. Hellblazer için birkaç yazar tarafından yazılmış birkaç dizi var. En iyisi  Hellblazer: Cehennemin Kapılarında Tırmıkla ve bu yapımda John, eroin ve fuhuşa itilen eski kız arkadaşını kurtarır.

Y: The Last Man – Y: Son İnsan (Vertigo)

Eser sahibi:  Brian K. Vaughan

Y: The Last Man, dünyada hayatta kalan tek insanın hikayesini anlatan kıyamet sonrası bir bilim kurgu çizgi romanıdır. Dünyadaki tüm memelilerin ölümünün nedeni, Y kromozomuna sahip gizemli bir vebadan kaynaklanıyor. Yorick Brown, sadece kadınların yaşadığı bir dünyada kalan tek erkek olarak hayatta kalan tek kişidir.

Yeni X-Men Omnibus (Marvel Comics)

Eser Sahibi: Grant Morrison

Yeni X-Men Omnibus , Grant Morrison hikayesi olarak Marvel Comics tarafından yayınlanan bir başyapıt. Yeni X-Men Omnibus , Profesör Xavier, Jean Gray, Cyclops, Emma Frost, Wolverine ve Beast gibi mutantların sayısını azaltan Grant Morrison’ın cesur adımlarına bir örnektir.

Transmetropolitan: The New Scum – Transmetropolitan: Yeni Pislik (DC Comics)

Eser Sahibi: Warren Ellis

Transmetropolitan, Warren Ellis’ten bir cyberpunk çizgi roman dizisidir. Hikayedeki ana karakter, ABD’nin birbirini izleyen iki başkanının yolsuzluğuna karşı mücadele eden modern bir gazeteci olan Örümcek Kudüs’tür. Yazar, hükümet hakkındaki şüpheciliği ve gücün kötüye kullanılmasını güzel bir şekilde konu almış.

Absolute Sandman: Volume 1 – Mutlak Sandman: Cilt 1 (DC Comics)

Eser sahibi: Neil Gaiman

Absolute Sandman, Neil Gaiman’dan bir başyapıt ve kişinin okuması gereken modern çağdan etkili bir çizgi roman. Absolute Sandman’daki hikaye, ölümsüz bir varlık olan  ana karakter  Dream ile ilgilidir. Rüya, hikayedeki yedi “Sonsuz” dan biridir.

From Hell – Cehennemden (Çeşitli)

Eser Sahibi: Alan Moore

Bu kitap, Alan Moore’un bir başka başyapıtı. From Hell, Karındeşen Jack hakkında sürükleyici bir suç kurgu romanı. Hikaye, Whitechapel cinayetleri ve onu izleyen örtbas hakkında daha fazla ayrıntı veriyor.

The Complete Maus – Komple Maus (Pantheon Kitapları)

Eser sahibi: Spiegelman

The Complete MAUS, Spiegelman’ın ödüllü bir Holokost kurtuşu hikayesidir. Hikaye Spiegelman’ın Polonya’da Yahudi soykırımından kurtulan babası hakkında. MAUS 1992’de Pulitzer Ödülünü kazanan ilk çizgi roman oldu.

Preacher: War in the Sun – Vaiz: Güneşte Savaş (DC Comics)

Eser Sahibi: Garth Ennis

Preacher: War in the Sun, Annville’de bir vaiz olan Jesse Custer’in hikayesidir. Jesse Custer, bir olayda yanlışlıkla Genesis adlı doğaüstü bir yaratık tarafından ele geçirilmiştir. Bu olay Custer’in tüm cemaatini öldürüyor ve kilisesini ortadan kaldırıyor.

Daredevil: Man Without Fear – Daredevil: Korkusuz Adam (Marvel Comics)

Yazar: Frank Miller

Daredevil, Stan Lee ve Bill Everett tarafından yaratılan ve Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal bir süper kahraman. New York’un bir mahallesindeki yaşayan Matt Murdock, yaklaşmakta olan bir aracın radyoaktif bir maddesi tarafından körleştiriliyor. Kör olduktan sonra, normal insan yeteneklerinin ötesine geçiyor. Babası Jack, Matt’i çok destekliyor ve gangsterler tarafından öldürülüyor. Matt, babasının katilleri ve diğer düşmanlarına karşı savaşmak için gözüpek bir süper kahraman haline geliyor.

Swamp Thing: Love and Death – Bataklık Şey: Aşk ve Ölüm (DC Comics)

Yazar: Birçok

Swamp Thing: Love and Death, Alan Moore, Steve Bissette ve John Totleben elinden şimdiye kadar oluşturulan beş çizgi roman dizisinde görülen kurgusal bir karakter. Cennet ve Cehennem gibi çok çeşitli yerleri kapsayan güzel bir yaratımdır.

The Walking Dead – Yürüyen Ölüler (Image Comics)

Eser sahibi: Robert Kirkman

Robert Kirkman tarafından yazılmıştır. Çizgi roman 2010 yılında En İyi Devam Eden Diziler dalında Eisner Ödülü’ne layık görüldü. Komik bir gerilim draması ve ardından da gerilim ve korku var. Zombie kıyametini içinde cesur hayatı tasvir ediyor.

Guardians of the Galaxy – Galaksinin Koruyucuları (Marvel Comics)

Eser Sahibi: Arnold Drake

Arnold Drake tarafından yazılan ve Gene Colan tarafından yazılan Marvel Comics’in Galaksinin Koruyucuları bir süper kahramanlar ekibidir. Galaksinin Koruyucularında görünen süper kahramanlar, Dünya-691 olarak bilinen bir yerde 31. yüzyıldan kalmadır. Ekip, Büyük Zafer (Alfa Centauri’ye ulaşmak için bin yıldır seyahat eden bir astronot), Vance Astrovik (Adalet olarak bilinen bir kahraman), Martinex T’Naga (Pluto’dan geliyor), Kaptan Charlie-27 (Jüpiter’den bir asker) ve Yondu Udonta (Centauri-IV’ten mavi tenli “asil bir vahşi”) ile oluşturulmuş. Ekip Badoon (Dünya’nın güneş sistemini fethetmeye çalışan bir Uzaylı ırkı) ile savaşır.

The Wolverine (Marvel Çizgi Romanları)

Yazarlar: Several

Wolverine  , karakter başlığının ünlü X-Men  çizgi romanlarından uyarlandığı Marvel Comics’in devam eden bir çizgi roman serisidir. Ana karakterin çalkantılı yaşam tarihinin sanatsal olarak tasvir edildiği Marvel Comics tarafından Wolverine başlığı altında yayınlanan birkaç konu ve cilt var  . X- Men’den Wolverine   , akıllı akrobatik dövüş becerileri, güçlü hayvan duyuları ve güçlü fiziksel yetenekleri nedeniyle kesinlikle birçoğumuzun sevdiği bir karakter. Wolverine’yi seviyorsanız, bu kitap sizin için bir zorunluluktur.

Sin City – Günah Şehri (Dark Horse Comics)

Yazar: Frank Miller

Sin City, büyük ödüller kazanan yazar ve illüstratör Frank Miller’ın önemli bir eseridir. Günah Şehri olarak adlandırılan Havza Şehri, Amerika’nın batısında kurgusal bir şehirdir. Hikaye, Temel Şehir polisine ve yüksek suçlarla başa çıkmak için müdahale ettiği bu yer etrafında dönüyor. Miller, hikayeyi çizgi romandaki kurulum gibi modern bir filmde sergilemek için yaratıcı ve sanatsal yollar kullandı, bu da hikayeyi okuyucularına daha keyifli hale getiriyor.

Teenage Mutant Ninja Turtles (Mirage Stüdyoları)

Yazarlar: Kevin Eastman ve Peter Laird

Teenage Mutant Ninja Turtles, TMNT veya Ninja Turtles’ın ninjitsu sanatında eğitilmiş dört kurgusal genç antropomorfik kaplumbağanın bir takımı olarak bilinir. Suçlular, kötü yaratıklar ve uzaylı istilacılarla savaşmak için eğitiliyorlar.

Watchmen – Bekçiler (DC Comics)

Eser Sahibi: Alan Moore

Alan Moore’un Bekçiler’i , bazı fantastik karakterizasyonları tasvir eden ve siyasi hiciv tarafından yüklenen bir şaheser yaratımıdır. Watchmen ilk olarak Alan Moore tarafından DC Comics’e gönderilen ve Charlton Comics’ten alınan bir hikaye teklifinden yaratıldı. Çizgi romanda çılgınca ayrıntılar tasvir edildi ve Alan Moore süper kahraman anlayışı bir sonraki seviyeye taşıdı. Hikaye, Kırımcılar adlı bir grup ve onları öldürmek için bir komplo etrafında dönüyor.

300 (Kara At Çizgi Roman)

Yazar: Frank Miller

300, 1962  yılında Frank Miller tarafından yazılan 300 Spartalı filmden esinlenilen sınırlı bir dizi çizgi roman. Daha sonra, 2007’de aynı adlı bir film yayınlandı. 300 çizgi roman serisi,  Termopyla Savaşı’nın kurgusal olarak yeniden anlatımı ve gelen Pers istilalarıyla savaşmak için Kral Leonidas tarafından 300 kişilik güçlü bir ordunun toplanmasıyla ilgili olaylar hakkındadır.

Iron Man – Demir Adam (Marvel Comics)

Eser sahibi: Many

Iron Man, Stan Lee tarafından yaratılan bir süper kahraman karakteri ve Marvel Comics tarafından yayınlandı. Göğüs yaralanmasından muzdarip Amerikalı bir playboy, yerli mühendis ve sanayici olan Tony Stark, hayatını kurtarmak ve esaretten kaçmak için elektrikli takım zırhının yaratılmasına neden oluyor. Daha sonra şirketi Stark Industries’in yardımıyla takımını en son teknolojiler ve silahlarla güçlendiriyor. Daha sonra gerçek kimliğini gizleyerek Demir Adam olarak gücünü, dünyayı suçlardan korumak için kullanıyor.

Kick-Ass (Marvel Çizgi Romanları)

Eser Sahibi: Mark Millar

Kick-Ass, Marvel Comics tarafından Icon baskısı altında yayınlanan bir çizgi roman ve yazar Mark Millar tarafından yazılmıştır. Dave Lizewski, gerçek hayattaki bir süper kahraman olmaya çalışan bir genç olarak bu kitabın ana karakteri. Dave Lizewski, ünlü olmak ve başkalarına ilham vermek için internette yer alıyor. Dave Lizewski sıradan bir New York lise öğrencisidir ve sevgi dolu bir baba olarak oğlunun ilgisini internet üzerinden çizgi romanlara çeken James Lizewski’nin çocuğudur. Dave bir adamı dövmekten kurtardığında, yoldan geçen kişi olayları kaydeder ve YouTube’a yükler, bu da Dave’i internette ün elde etmesine ve “ Kick-Ass ” adıyla adlandırılmasına neden olur.

Avengers – Yenilmezler (Marvel Comics)

Yazar: Stan Lee

Avengers, süper kahramanlardan oluşan bir ekibin göründüğü Marvel Comics’ten bir çizgi roman. Bu harika çizgi roman maceracı, heyecan verici ve Stan Lee tarafından yazılmış çok sayıda süper kahraman karakteriyle doludur. Başlangıçta; Iron Man, Ant-Man, Wasp, Thor ve Hulk çizgi romandaki süper kahramanlardı. Daha sonra Hyperion, Hawkeye, Kaptan Amerika, Örümcek Adam ve diğer birçok süper kahraman da katıldı. Bu çizgi roman serisinden film yapılmıştır.

V for Vendetta – Vendetta için V (DC Comics)

Eser Sahibi:  Alan Moore

Alan Moore tarafından yazılan DC Comics’ten Vendetta for V, tüm zamanların klasik grafik çizgi romanlardan biridir ve 1980’lerin en değerli çizgi romanlarından biri olarak görülür. Çizgi roman 2006 yılında Warner Bros. Pictures tarafından bir filme de uyarlanmıştır. Hikaye, 1990’larda İngiltere’ninkıyamet sonrası geleceğinde geçiyor. V for Vendetta, İngiltere’nin Soğuk Savaş zihniyeti dönemine eleştiri olarak Alan Moore tarafından oluşturulan ve insanların geleceğini karanlıkta bırakacağına dair güçlü bir hikaye.

Astonishing X-Men vol. 3 – Şaşırtıcı X-Men vol. 3 (2004-2013) (Marvel Çizgi Romanları)

Yazarlar:  Joss Whedon  ve  Warren Ellis

Şaşırtıcı X-Men, Marvel Comics’in çizgi romanının adıdır. X-Men çizgi roman yazarı Stan Lee tarafından yazılmıştır. X-Men, insanüstü yetenekleri ve güçleri olan mutanttır.

Punisher Max (Marvel Çizgi Romanları)

Eser Sahibi:  Gerry Conway

Punisher Max , aylık Marvel Comics Max Imprints altında yayınlanan ikinci çizgi roman serisidir. Punisher Max, yazar Gerry Conway tarafından yaratılan The Punisher çizgi romanından kurgusal bir anti-kahramanı içeriyor. Punisher; cinayet, kaçırma, gasp, baskı, şiddet tehditleri ve suçlulara karşı işkence yapan tek kişilik savaşçı olan bir uyanıktır. Karakter Frank Castle; dövüş sanatları, gizli taktikler ve gerilla savaşında uzman olan ve çok çeşitli silahları kolayca idare edebilen ABD ordusunun savaş gazisidir. Frank Castle ilk olarak The Amazing Spider-Man  # 129’da ortaya çıktı.