İngiltere’de yaşayan yazar Oobah Butler isimli kişi, restoranı olmadan Londra’nın en iyi restoranları listesinde sistemi manipüle ederek kendisini zirveye taşıdı.

Kahramanımız Oobah Butler bir gün internetteki puanlama sistemlerinin ne kadar yanıltıcı olduğunu göstermek istiyor ve “The Shed at Dulwich” adında sahte bir restoran açıyor.

tripadvisor

TripAdvisor isimli uygulamaya sahte restoranını kaydeden genç adam çevresinden restoranını puanlamasını istiyor ve böylelikle ilk adım başlıyor. Uygulamada toplamda 18 bini aşkın restoran bulunuyor.

Butler planının bir parçası olarak uygulamaya sahte menülerini ve bu menülerin fotoğraflarını yerleştiriyor. Tabii ki fotoğraftaki yemekleri de sahte ürünlerden yapıyor. Bu aşamada banyo temizleyicileri gibi birçok şeyden faydalanıyor.

Genç adam restoranın yeri olarak ise evinin küçük arka bahçesini seçiyor. Birkaç düzenleme yaparak orayı restoranı gibi gösteriyor ve fotoğraflarını paylaşıyor. Bu arada arkadaşları TripAdvisor üzerinden puanlamaya devam ediyor The Shed at Dulwich isimli restoranı 18 bininci başladığı listede gün gün yükseliyor.

oobah butler menü

Bu arada Butler, restoran adına sahte bir internet sitesi ve bir numara alıyor. Butler’ın restoranı günden güne yükselince bir anda telefonları çalmaya başlıyor. Birçok kişi restoranda yemek yemek için rezervasyon yaptırmak istiyor ancak Butler, o tarihlerde yerinin olmadığını belirtiyor.

Restoran TripAdvisor’da bir numaraya oturunca Butler, restoranda yemek yemek isteyenleri kabul ediyor ve hazırlıklar başlıyor. Bu aşamada Butler evin arka tarafına masalar koyuyor, sahte bir DJ ayarlıyor ve en garibi ise yemekleri dondurulmuş olarak marketten alıyor.

Gelen konuklar ortamı çok beğendiklerini, yemeklerin ise çok lezzetli olduğunu ifade etse de hepsinin bir illüzyondan ibaret olduğunu bilmiyor. Butler tüm bunları kaydedip Youtube’a koymasının ardından, TripAdvisor olayı fark edip, restoranı listeden kaldırıyor ancak iş işten geçmiş oluyor.

Bir anda şöhreti yakalayan genç adam internet dünyasının nasıl bir illüzyon olduğunu kanıtlamak için yeni fikirlerinin olduğunu ifade ediyor.